А мериканският Конгрес трябва да действа спешно, за да се противопостави на идващите от китайското правителство заплахи в икономиката и националната сигурност, предупредиха конгресмени от републиканците и демократите, участващи в новосъздадена специална комисия на Камарата на представителите, пише в. "Гардиън".

Според председателя на комисията Майк Галахър двете суперсили водят "екзистенциална борба за това как ще изглежда животът през 21 век". Коментарът беше направен в момент на засилващо се съперничеството между САЩ и Китай, отбелязва изданието.

Великобритания: Си и Путин обявиха нова студена война

Комисията започна своята работа в несигурно време за американско-китайските отношения – няколко седмици след прелитането на предполагаем китайски шпионски балон над САЩ и на фона на разузнавателни данни, че Пекин обмисля да предостави смъртоносни оръжия, за да помогне на Русия във войната ѝ срещу Украйна. Напрежението допълнително се изостря и заради китайската милитаризация и агресия към Тайван, а също във връзка с отговора на Китай към пандемията от коронавируса, посочва вестникът.

Галахър се надява комисията да съдейства за оформяне на американската политика и законодателство по отношение на Китай, което да може да получи подкрепата и на републиканците, и на демократите. Но като се имат предвид наближаващите президентски избори в САЩ през 2024 г. и желанието на републиканците да представят президента Джо Байдън като "слаб по отношение на Китай", възможността за двупартийни действия вероятно ще става все по-малка, коментира вестникът.

Русия и Китай срещу всички на Г-20

"Времето не е на наша страна", заяви Галахър, призовавайки силно разделения Конгрес единно да се противопостави на Китай. "Нашата политика през следващите 10 години ще подготви почвата за следващите сто", каза конгресменът от Републиканската партия. Раджа Кришнамурти от Демократическата партия сподели усещането за спешност, изразено от Галахър. Кришнамурти каза, че демократите и републиканците години наред са "подценявали" китайското правителство, смятайки, че икономическата интеграция ще "доведе неизбежно до демокрация". По думите му обаче това не е станало и сега САЩ трябва да бързо да предприемат действия в икономически и търговски план, за да подобрят своето представяне в съперничеството с Китай. "Ние не искаме война в КНР", каза той, "нито студена война, нито гореща война. Не искаме сблъсък на цивилизации", посочва Гардиън, като изтъква, че първото заседание на комисията е показало рядък пример за надпартийно единство в иначе разделения Конгрес.

Китайското външно министерство и държавни медии значително са увеличили през последните месеци отправянето на антиамерикански послания и отразяването на руската пропаганда за войната в Украйна, пише в. "Вашингтон таймс".

Киев: Наказание за Китай, ако даде оръжия на Русия

Според анализатори това е характерна черта на "Студената война 2", а Китай и Русия се придвижват към пълно реторично синхронизиране срещу САЩ и демокрациите по света, които застават на страната на Америка, отбелязва изданието.

Китайското външно министерство обвини в доклад миналата седмица САЩ и НАТО в провокиране на руското нахлуване в Украйна и заяви, че това е част от модел на политическа, военна, икономическа, технологична и културна "принуда" с цел да се запази позицията на Америка като доминираща световна суперсила. Според доклада Вашингтон засилва "блоковата политика" и подклажда конфликти в няколко региона, за да поддържа американското господство, посочва вестникът.

САЩ заплашиха Китай, ако прати оръжия на Русия

Държавният департамент на САЩ определя подобни твърдения като "пропаганда", която отразява увеличаващите се усилия на Китайската комунистическа партия да оформя дебата в една разрастваща се информационна война между Вашингтон и Пекин.

Китайският президент Си Цзинпин и други висши служители отдавна изнасят антиамерикански речи и разпространяват доклади, атакуващи Америка и нейните политики пред вътрешната публика в Китай. Китай също така през последните години, особено през епохата на КОВИД-19, отразяваше иранската и руската антиамериканска пропаганда. Но според анализатори различното сега е, че Пекин създава пропагандата и я разпространява на английски език за консумация от аудитория далеч от Китай, коментира вестникът.

Борел: Предложението на Китай за Украйна не е мирен план

Директорът на ФБР Кристофър Рей вчера за първи път публично потвърди класифицираната оценка на оглавяваната от него агенция относно произхода на пандемията, като заяви, че тя вероятно е предизвикана от изтичане на вируса от лаборатория в Китай, пише в. "Уолстрийт джърнъл".

По думите му китайското правителство се е опитвало да "осуети и обърка" разследването, провеждано от ФБР, други американски ведомства и чуждестранни партньори във връзка с произхода на пандемията. Той обаче каза, че работата на ФБР по въпроса продължава, отбелязва изданието.

Година след руската инвазия в Украйна: Защо Китай плаши света сега

В същото време в Китай на посещение пристигна беларуският президент Александър Лукашенко, който е един от най-твърдите съюзници на Русия. Визитата му идва в момент, когато в САЩ и Европа има все по-големя тревога относно позицията на Китай към войната в Украйна, коментира в. "Ню Йорк таймс".

САЩ заявиха, че разглеждат посещението на Лукашенко като пореден знак за засилването на връзките на Пекин с Москва и на китайската подкрепа за Русия в конфликта в Украйна. По-рано Вашингтон обвини Пекин, че се готви да представи оръжия и боеприпаси на Русия, за да ѝ помогне във войната ѝ в Украйна, посочва изданието.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нефтът за "Нефтохим Бургас“ е договорен до края на септември

Нефтът за "Нефтохим Бургас“ е договорен до края на септември

България Преди 8 минути

Евгени Симеонов: "Лукойл“ не купува и няма да купува нефт от санкционирани дружества

„Беше луда нощ“: Травис Келси с първи думи след сватбата с Тейлър Суифт

„Беше луда нощ“: Травис Келси с първи думи след сватбата с Тейлър Суифт

Любопитно Преди 16 минути

Звездата от НФЛ за първи път коментира сватбата си с поп иконата в „Медисън скуер гардън“. На грандиозното тържество с 1000 гости присъстваха звезди като Том Круз и Брад Пит, а водещ на пищната церемония беше комикът Адам Сандлър

Ново изригване на Етна наруши въздушния трафик в Сицилия

Вулканичната пепел от Етна продължава да нарушава въздушния трафик в Сицилия

Свят Преди 38 минути

Изригването на вулкана и вулканичната пепел са причинили около €24 млн. загуби за туристическия сектор в Сицилия

Пълна промяна: Синът на Анджелина Джоли шашна с ярка червена коса

Пълна промяна: Синът на Анджелина Джоли шашна с ярка червена коса

Любопитно Преди 52 минути

18-годишният син на Анджелина Джоли и Брад Пит – Нокс, зашемети с нова яркочервена прическа. Младежът, който наскоро взе диплома без фамилията на баща си, продължава да експериментира с визията си, следвайки хамелеонския стил на известната си майка

НАП с рекорден брой проверки за еврото: Колко търговци са глобени

НАП с рекорден брой проверки за еврото: Колко търговци са глобени

България Преди 1 час

Приходната агенция е съставила 1635 акта и е наложила глоби за близо 2 млн. евро

<p>АМ &bdquo;Струма&ldquo; през Кресна: Последната пречка вече е премахната</p>

Магистрала „Струма“ през Кресненското дефиле: Държавата осигурява 230 млн. евро за отчуждаване

България Преди 1 час

Последната пречка пред проекта е отстранена, а обходът на Кресна се очаква да бъде готов до края на 2027 г.

.

Феноменът Gen Z: Защо младите харчат за кафе и пътувания, но се отказват от собствен дом

Любопитно Преди 1 час

Gen Z започва да спестява за пенсия 10 години по-рано от своите родители, но отказва да купува жилища. Вместо това младите избират „икономиката на малките удоволствия“ – харчейки за пътувания, козметика и ежедневни радости.

Двама се борят за шеф на НЗОК, един е кандидат за заместник

Двама се борят за шеф на НЗОК, един е кандидат за заместник

България Преди 1 час

„Прогресивна България“ и „Продължаваме Промяната“ издигнаха свои номинации за управител на здравната каса

<p>Абсолютен рекорд свари реколтата в Южна Корея</p>

Климатичен кошмар: Вадят сварени картофи директно от нивите в Южна Корея

Любопитно Преди 1 час

Рекордната жега от 42,5°C в Южна Корея съсипа реколтата от картофи, правийки ги меки като сварени още в почвата. Овощните градини и зеленчуковите масиви са унищожени, а учените предупреждават за предстоящ срив и драстичен скок в цените на храните

Откриха мъртъв шеф на телевизия в Северна Македония, по тялото му има наранявания

Откриха мъртъв шеф на телевизия в Северна Македония, по тялото му има наранявания

Свят Преди 2 часа

38-годишният Лирим Хайредини, директор на телевизионната станция „Алсат-М“, е намерен безжизнен край търговски център в центъра на Скопие, полицията разследва случая

Салма Хайек празнува изненадващата новина за бебе в семейството

Салма Хайек празнува изненадващата новина за бебе в семейството

Любопитно Преди 2 часа

Доведеният син на Салма Хайек – Франсоа Пино-джуниър, и графиня Лара Козима станаха родители на момченце. Двойката запази бременността в тайна и загатна за сключен брак, а холивудската актриса показа първа снимка с новороденото си внуче

,

Холивудски трилър: Адриен Броуди и Шон Пен снимат филм за саботажа на „Северен поток“

Свят Преди 2 часа

Режисьорът Дъг Лаймън започна снимките на екшън трилъра „Snake Island“ в Загреб. Сюжетът проследява тайна мисия на украински водолази за взривяването на газопроводите, а в главните роли са носителите на „Оскар“ Шон Пен и Адриен Броуди

Размерът на осигуровките зависи не само от дохода, но и от вида на осигуряването, възрастта и категорията труд, показва актуализираната таблица на НАП.

НАП разясни осигуровките за 2026 г.: Какво се променя за работещи и самоосигуряващи се

Парите ни Преди 2 часа

Новите правила засягат осигурителните прагове, държавните служители, здравните вноски, непълното работно време и редица специални режими

Заради високия риск от пожари: Земеделският министър призова гражданите да бъдат внимателни и отговорни

Заради високия риск от пожари: Земеделският министър призова гражданите да бъдат внимателни и отговорни

България Преди 2 часа

За последното денонощие са регистрирани 10 много големи пожара, съобщи Пламен Абровски

IAB България представя AdEx 2025 – водещото проучване за дигиталния рекламен пазар у нас

IAB България представя AdEx 2025 – водещото проучване за дигиталния рекламен пазар у нас

България Преди 2 часа

Резултатите за инвестициите, тенденциите и развитието на пазара ще бъдат представени на 16 септември 2026 г. в София