С АЩ виждат риск от руски действия в Украйна и така оправдават изтеглянето на голяма част от персонала на американското посолство в Киев. Според Кремъл обаче се разпалва истерия. На този фон редица държави, сред които и България, призоваха гражданите си да напуснат Украйна и да се въздържат от пътуване до страната.

"Рискът Русия да предприеме военни действия в Украйна е достатъчно висок

и оправдава изтеглянето на голяма част от персонала на посолството на САЩ в Киев, което Държавният департамент обяви вчера", заяви държавният секретар Антъни Блинкън, цитиран от Ройтерс.

"Това е разумният подход, предвид ситуацията", подчерта Блинкън на пресконференция в Хонолулу след среща с външните министри на Япония и Южна Корея. Той добави, че ключови сътрудници на американското посолство остават в Украйна и продължават работата по намиране на дипломатическо решение на кризата и намаляване на напрежението.

Дипломатическото решение остава възможно,

подчерта Блинкън. "Начинът Москва да покаже, че иска да върви по този път, е прост", Тя "трябва да деескалира, вместо да ескалира", каза държавният секретар на САЩ. Блинкън обаче предупреди, че не изключва възможността Русия да извърши провокация, която да използва за оправдание на военно нашествие в Украйна, предаде ТАСС.

Външните министри на САЩ, Южна Корея и Япония са обсъдили въпроса за заплахата, която Русия представлява

не само за Украйна, "но и за целия основаващ се на правила международен ред, който от десетилетия гарантира сигурността и благополучието на жителите на този регион и на целия свят". Като съюзници на Вашингтон, Сеул и Токио "държат на защитата на този ред и освен това действат в дух на солидарност, когато се отправя предизвикателство към принципите на този ред", подчерта Блинкън.

Вчера американският президент Джо Байдън предупреди в телефонен разговор руския си колега Владимир Путин,

че САЩ и техните съюзници ще дадат "решителен отговор", ако Русия нахлуе в Украйна и Русия ще плати сериозна цена за действията си, каза Белият дом, цитиран от Ройтерс и Асошиейтед прес.

Двамата лидери разговаряха един час по защитена телефонна линия за струпването на руски войски около Украйна. Байдън е подчертал, че нова руска инвазия в Украйна ще доведе до страдания на много хора и "ще навреди на репутацията" на Русия, съобщи Белият дом.

Украинци ходят на курсове по оцеляване и боравене с оръжие

Двамата президенти говориха ден след като съветникът на Байдън по националната сигурност Джейк Съливан предупреди,

че според американски разузнавателни данни руската инвазия в Украйна може да започне до дни и преди края на Зимните олимпийски игри, които завършват на 20 февруари.

От своя страна Русия заяви, че Съединените щати разпалват истерия около нахлуването в Украйна, което уж планира Русия,

а успоредно с това помпат Киев с оръжие. Това заяви пред журналисти Юрий Ушаков, помощникът на руския президент Владимир Путин, след телефонния разговор между Путин и американския президент Джо Байдън, предаде ТАСС.

"Ние изложихме нашите съображения и няколко пъти подчертахме, че не разбираме защо е необходимо да се дава на медиите очевидно лъжлива информация за нашите, руските, намерения", каза той.

Американците "изкуствено раздухват истерия около така нареченото планирано руско нахлуване,

сочат даже дати на нахлуването, а паралелно с това заедно със съюзниците си помпат военните мускули на Украйна, отпускат се съществени финансови ресурси за модернизиране на украинската армия, увеличава се броят на изпращаните военни инструктори", заяви Ушаков. По думите му в последните дни и часове ситуацията около предвижването на руските войски на тяхна собствена територия "просто е доведена до абсурд".

В отговор на въпрос за телефонния разговор между Байдън и Путин помощникът на руския президент каза, че двамата лидери са се договорили да продължават контактите си. "Ще обсъждаме въпросите, които засегна Байдън, и разбира се, преди всичко, нашите безпокойства, изложени в двата проектодокумента (за гаранциите за сигурност)", каза Ушаков.

На този фон редица държави, сред които и България, призоваха гражданите си да напуснат Украйна и да се въздържат от пътуване до страната.

Полша призова гражданите си да се въздържат от пътуване в Украйна, ако нямат спешна необходимост, заради засилващите се опасения от предстоящо руско нападение срещу съседната страна, предаде ДПА. Полските граждани, които остават в Украйна, трябва да се регистрират в правителствен портал, за да може да се поддържа контакт с тях, и да бъдат в пълна готовност да напуснат Украйна, съобщи днес полското външно министерство.

Словакия също не съветва гражданите се да пътуват до Украйна. Семействата на служителите в дипломатическите й мисии там ще бъдат изтеглени, каза словашкото министерство на външните работи.
И Чехия предупреди да не се пътува до Украйна и до Беларус, а намиращите се там чешки граждани бяха посъветвани да ги напуснат възможно най-скоро. Семействата на чешките дипломати също ще напуснат Киев. 

По-рано същото направиха и Швеция, Италия, Нидерландия, Литва,  Йордания, Саудитска Арабия, Германия, САЩ, Великобритания, Дания, Латвия, Естония, Нова Зеландия, Австралия, Южна Корея.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Почина бившата първа дама на Франция Бернадет Ширак

Почина бившата първа дама на Франция Бернадет Ширак

Свят Преди 18 минути

Тя остава единствената първа дама на Франция, която е заемала изборна политическа длъжност

Снимката е илюстративна

Напук на възрастта: 101-годишна жена плува всеки ден, шофира и пече хляб

Любопитно Преди 42 минути

Родената през 1925 г. американка споделя навиците, които я поддържат във форма. Напук на възрастта, тя не спазва строги диети, обожава фъстъчено масло и не пропуска съботната тренировка

.

Пожар пламна в депо за гуми във Варна

България Преди 2 часа

Няма данни за пострадали

,

Унгария ограничи разрешителните за наемане на работници от страни извън ЕС

Свят Преди 3 часа

Нови разрешения за пребиваване в Унгария по схемата за мигранти, въведена от предишното правителство с премиер Виктор Орбан, вече няма да се издават с незабавен ефект

,

Удари в сърцето на Русия: Украински дронове атакуваха военна база край Санкт Петербург

Свят Преди 3 часа

В публикация в социалната мрежа Екс Зеленски заяви, че действията са част от отговора на Украйна на продължаващите руски атаки

,

Йотова на „Илиева нива“: Време е да дойде справедливостта за тракийския ни род

България Преди 3 часа

Йотова подчерта, че най-важната задача на днешното поколение е да остави мирен и спокоен свят на децата

.

"По познатия начин – безрезултатно": Историческата комисия между София и Скопие пак се провали

България Преди 3 часа

Следващото заседание на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по исторически и образователни въпроси ще проведе през септември в София

Дуа Липа и Калъм Търнър вдигнаха грандиозна сватба в Сицилия

Дуа Липа и Калъм Търнър вдигнаха грандиозна сватба в Сицилия

Любопитно Преди 4 часа

След церемонията в Лондон, попзвездата и актьорът Калъм Търнър пренесоха празненството на остров Сицилия. Младоженците посрещат 200 гости на тридневен сватбен маратон, чиято кулминация е в луксозна барокова вила от 18-и век в Палермо

,

Иран постави ултиматум на Тръмп: Върнете ни милиардите, за да има мир

Свят Преди 4 часа

Иран е подложен на американски санкции от десетилетия, които тежко засягат икономиката и финансовата му система

От България до Холивуд: Виктория Сиракова откри изложба в Лос Анджелис

От България до Холивуд: Виктория Сиракова откри изложба в Лос Анджелис

Любопитно Преди 4 часа

Събитието е реализирано по покана на генералния консул Бойко Христов

Как изглежда извънземният живот? Тези земни създания крият отговора

Как изглежда извънземният живот? Тези земни създания крият отговора

Любопитно Преди 4 часа

Вместо към далечния Космос, учените обръщат поглед към най-екстремните земни обитатели и морски бозайници, за да разберат как би изглеждал животът на други планети и как да разговаряме с него

Високопоставена делегация на "Хамас" е в Кайро за нов кръг от преговори

Високопоставена делегация на "Хамас" е в Кайро за нов кръг от преговори

Свят Преди 5 часа

Египет отново е домакин на посредническите усилия, като на масата са поставени изпълнението на първата фаза от споразумението и възможностите за преминаване към следващ етап

Как да използваме Gemini AI пълноценно

Как да използваме Gemini AI пълноценно

Технологии Преди 6 часа

Изкуственият интелект на Google има множество способности, но много от тях остават непознати за потребителите. Използването на правилния режим и подаването на подходящите команди са в основата на управлението на Gemini

Двамата шофьори, причинили катастрофата на "Челопешко шосе", са криминално проявени

Двамата шофьори, причинили катастрофата на "Челопешко шосе", са криминално проявени

България Преди 6 часа

Те са имали и предишни пътни нарушения - за шофиране с висока скорост и без книжка

<p>DARA пред BBC: Два пъти исках да се откажа от &bdquo;Евровизия&ldquo;</p>

DARA пред BBC: Два пъти исках да се откажа от „Евровизия“, а след това спечелих конкурса

Любопитно Преди 6 часа

Изпълнителката разказа, че е обмисляла да се оттегли от надпреварата, за да съхрани психическото си здраве