С ъединените щати станаха първата страна, която одобри ваксина за бременни жени, която предотвратява тежко заболяване, причинено от респираторно-синцитиален вирус (RSV), при бебета, предаде АФП.

Инжекцията на Pfizer, която вече е одобрена за употреба при възрастни хора, получи зелена светлина за употреба при бременност. 

Това е последното от поредицата лекарства, одобрени наскоро срещу разпространения микроб, който според официални оценки всяка година причинява десетки хиляди хоспитализации сред бебета и възрастни хора в САЩ.

Изследователите се стремят да създадат ваксина срещу RSV още от 60-те години на миналия век, но появата на тези ваксини стана възможна благодарение на научен пробив преди десетилетие.

"RSV е често срещана причина за заболяване при децата, а бебетата са сред най-застрашените от тежко заболяване, което може да доведе до хоспитализация", казва Питър Маркс, директор на Центъра за оценка и изследване на биологичните продукти към FDA.

"Това одобрение предоставя възможност на доставчиците на здравни услуги и на бременните лица да предпазят бебетата от това потенциално животозастрашаващо заболяване", посочва той.

Одобрението следва клинично проучване, включващо около 7000 бременни жени, което показва, че ваксината на Pfizer, наречена Abrysvo, намалява тежките заболявания, причинени от RSV, с 82% при бебета на възраст 0-3 месеца и с 69% при бебета на възраст 0-6 месеца.

Abrysvo вече е одобрена от Агенцията по храните и лекарствата за хора на възраст над 60 години, както и друга ваксина на производителя на лекарства GSK, наречена Arexvy.

Въпреки че RSV най-често причинява леки, подобни на простуда симптоми при бебета и малки деца, той може да доведе и до по-сериозни последици като пневмония и бронхиолит.

По данни на Центровете за контрол на заболяванията около 58 000-80 000 деца на възраст под пет години са хоспитализирани, поради инфекция с RSV, което я прави водеща причина за хоспитализация сред бебетата.

Често съобщаваните нежелани реакции от бременни пациентки, получавали Abrysvo, включват болка на мястото на инжектиране, главоболие, мускулна болка и гадене.

По-рано този месец регулаторните органи одобриха лечение с антитела, наречено Beyfortus, като превантивно лечение, което действа като ваксина за защита на бебета и малки деца.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Прогноза: Истински „робокопи“ ще патрулират по улиците до 2031 г.

Любопитно Преди 13 минути

Според професор Иван Сун истинските „робокопи“ ще могат да откриват, преследват и задържат заподозрени

Ботове, AI и системи: Има ли реални хора в Интернет

Ботове, AI и системи: Има ли реални хора в Интернет

Технологии Преди 2 часа

През последните няколко години броят на автоматизирани и интелигентни платформи, които използват интернет, се увеличава експоненциално. До степен, че става все по-трудно да се различни дали комуникираме с реален човек или поредния умен софтуер

БСП избира ново ръководство

БСП избира ново ръководство

България Преди 3 часа

Преди две седмици Крум Зарков беше избран за нов лидер на формацията

<p>Трагедия в Париж: Войник почина след стрелба в казарма</p>

Трагедия в Париж: Войник почина след стрелба в казарма

Свят Преди 4 часа

Докато войниците играели игра, зареден пистолет произвел изстрел и куршумът го улучил в главата

Конната артилерия на Вермахта нахлува в България

21 февруари: Тайният марш, който промени съдбата на България

Любопитно Преди 4 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Подгответе се за зима: Обилни валежи от сняг през уикенда

Подгответе се за зима: Обилни валежи от сняг през уикенда

България Преди 4 часа

Вижте прогнозата за времето за следващите няколко дни

Орбан заплаши да блокира помощта от ЕС за Украйна

Орбан заплаши да блокира помощта от ЕС за Украйна

Свят Преди 12 часа

Орбан: Докато Украйна блокира петролопровода „Дружба“, Унгария ще блокира украинския военен заем

Свлачище затвори пътя София – Самоков

Свлачище затвори пътя София – Самоков

България Преди 13 часа

Автобусна линия 3 временно ще се движи по съкратен маршрут

Вътрешният министър поискал оставката на главния секретар на МВР

Вътрешният министър поискал оставката на главния секретар на МВР

България Преди 15 часа

За окончателното освобождаване на главния секретар на МВР е необходим указ на президента