"Оттеглянето на САЩ от договора "Открито небе" подкопава международната сигурност", каза днес руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков, цитиран от агенция "Ройтерс", предаде БТА.

Рябков заяви, че Вашингтон не е предоставил факти в подкрепа на твърденията си, че Москва е нарушила многократно условията на споразумението.

Вчера САЩ обявиха намерението си да се оттеглят от сключения от 35 държави договор, който разрешава невъоръжено наблюдение на полетите над територията на страните членки.

Това е поредното оттегляне на Съединените щати от голямо международно споразумение при президента Тръмп, отбелязва агенция "Ройтерс".

Десет европейски държави изразиха днес съжаление от американското решение за напускане на договора "Открито небе", предаде агенция "Франс прес", цитирана от БТА.

"Съжаляваме за съобщението на правителството на САЩ за намерението му да се оттегли от договора "Открито небе", макар да споделяме неговите притеснения във връзка с прилагането на разпоредбите на договора от Руската федерация", се казва в комюникето, подписано от 10 страни, между които Франция, Германия, Белгия, Испания и Нидерландия.

Сред руските нарушения, разкритикувани от Съединените щати, говорителят на Пентагона Джонатан Хофман цитира забрана на съюзнически самолети да се приближават на по-малко от 500 километра от разположения между Литва и Полша руски анклав Калининград и да преминават на повече от 10 километра от границата на Русия с Грузия.

Американското посолство в Москва изпрати официална нота в руското министерство на външните работи за решението на САЩ да започнат процедура по оттеглянето си от договора "Открито небе", съобщи Рябков, цитиран от ТАСС.

САЩ напускат Договора за ракетите на 2 август

Русия и САЩ си разменят обвинения за ядрени опити

Русия се отказва от договора за ядрен контрол със САЩ

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Обраха звезда от "Костюмари" с 225 000 долара

Обраха звезда от "Костюмари" с 225 000 долара

Свят Преди 28 минути

Холивудските звезди могат да бъдат уязвими от високотехнологични обири, дори ако разполагат с обширни системи за домашна сигурност

<p>Социалната мрежа, в която не може да участвате</p>

Най-горещата социална мрежа, в която не може да участвате независимо колко сте популярни

Технологии Преди 1 час

Изкуственият интелект все по-успешно имитира човека в много дейности. Включително в това да седи в социалните мрежи и да коментира различни теми. Вече дори си има собствена платформа, която е само за ботове и в нея реални хора не се допускат

Доналд Тръмп

Тръмп поиска републиканците да „национализират“ изборите

Свят Преди 1 час

Предложението, което противоречи на делегирането от Конституцията на администрирането на изборите на щатските правителства, идва по-малко от седмица след като ФБР извърши обиск в изборна служба извън Атланта, изземвайки бюлетини и други изборни документи от изборите през 2020 г.

Магнитни бури в началото на февруари: Кой е най-уязвим и как да се справим?

Магнитни бури в началото на февруари: Кой е най-уязвим и как да се справим?

Любопитно Преди 1 час

Началото на февруари ще донесе нестабилна геомагнитна обстановка

Как Кейт Мидълтън превърна спорта и готвенето в част от кралския си образ

Как Кейт Мидълтън превърна спорта и готвенето в част от кралския си образ

Любопитно Преди 1 час

Кейт Мидълтън затвърждава образа си на „спортната принцеса на подправките“, съчетавайки активен спортен дух, любов към природата и неочаквани кулинарни таланти, които я правят близка и автентична за обществото

<p>Илон Мъск слива xAI със SpaceX за &quot;извънземни&quot; иновации</p>

Илон Мъск слива xAI със SpaceX за иновации в AI и Космоса

Свят Преди 1 час

Според експерти, SpaceX се подготвя да стане публична тази година

Кола блъсна и уби мъж край Кресна

Кола блъсна и уби мъж край Кресна

България Преди 1 час

Инцидентът е станал в близост до бензиностанция

Учени откриха ранен сигнал за деменция, скрит в романите на Тери Пратчет

Учени откриха ранен сигнал за деменция, скрит в романите на Тери Пратчет

Любопитно Преди 1 час

Ново проучване показва, че тези промени могат да бъдат открити години преди официалната диагноза

В търсене на служебен премиер: Кой е най-подходящ за поста?

В търсене на служебен премиер: Кой е най-подходящ за поста?

България Преди 1 час

Все повече и по-видни са очакванията и предположенията, че държавният глава ще се довери на Андрей Гюров, смята политическият анализатор Георги Харизанов

Сняг повали дървета в Пловдив, 11 коли пострадаха

Сняг повали дървета в Пловдив, 11 коли пострадаха

България Преди 1 час

"Има заповед от преди две години за премахването на това дърво, но все още не е изпълнена“,сподели Антонио Андонов, един от потърпевшите

,

Тръмп иска 1 млрд. долара обезщетение от Харвард

Свят Преди 2 часа

Американският президент се отказал от първоначалното си искане да получи 200 млн. долара от Харвард

БезГранично: Топ 5 университета в Португалия, всичко за студента

БезГранично: Топ 5 университета в Португалия, всичко за студента

БезГранично Преди 2 часа

Всичко, което трябва да знаете за кандидатстване, университети и документи

„Негоден“ свещеник, който промени човечеството: Невероятната история на Грегор Мендел

„Негоден“ свещеник, който промени човечеството: Невероятната история на Грегор Мендел

Любопитно Преди 2 часа

Пробивът на Мендел е резултат от строго контролиран експеримент, който той започва през 1856 г., основан на внимателно и продължително наблюдение

Скандалът с тайните камерите в салони се разраства - близо 100 подадени сигнала

Скандалът с тайните камерите в салони се разраства - близо 100 подадени сигнала

България Преди 2 часа

Все повече клиентки разпознават себе си във видеоклипове, публикувани не само в затворени групи в приложението „Телеграм“, но и в порнографски сайтове