А ко за Република Северна Македония бъде въведена извънредна енергийна такса за преноса и транзита на руски природен газ през българска територия, страната ще поиска компенсации от България и допълнителна подкрепа от Европейския съюз. Това каза министърът на икономиката Крешник Бектеши, цитиран от македонското издание „Локално“.

От 13 октомври България въведе извънредна енергийна такса за преноса и транзита на руски природен газ през своя територия в размер на 20 лева за мегаватчас. Целта е доставката на газ през България да стане по-малко изгодна за „Газпром“.

Денков към ЕС: Таксата ни върху руския газ не ви засяга

„Новият данък е напълно в съответствие с целите на ЕС за намаляване на зависимостта от руските изкопаеми горива. Тъй като повечето от договорите на „Газпром“ се определят на мястото на доставка в дадена страна, таксата е малко вероятно да окаже влияние върху цените на газа надолу по веригата. Това само ще намали печалбите на "Газпром", коментира миналата седмица българският финансов министър Асен Василев за Financial Times.

Той съобщи, че българското правителство е информирало Европейската комисия за промените.

Газопроводът през България за Сърбия е единственият начин за снабдяване на Северна Македония с газ, информира македонското издание.

Вучич: Проблемът с България трябва да бъде решен

„Ако въведат такса за природния газ, идващ от „Газпром“, което е законно от тяхна страна, тогава количествата, които „Газпром“ дава на Северна Македония, трябва да бъдат освободени от нея. Това е нашата молба. Ние не искаме да се намесваме във фискалната политика на България, но в частта за либерализация на пазара имаме пълното право да искаме ЕС да изисква това от своите страни-членки. Вече сме сигнализирали Европейската енергийна общност и Европейската комисия“, каза Бектеши, отговаряйки на журналистически въпрос.

Той посочи, че има заявка от страна на България за изграждане на нов газопровод между двете страни, а до края на годината ще започне изграждането на нов газопровод с Гърция, който се подкрепя от Европейската банка за Възстановяване и развитие и стратегическите партньори на страната.

„Няма да допуснем изнудване нито от България, нито от когото и да било. Ще продължим да диверсифицираме нашите източници на газ. Ние вече започнахме и няма компромис с това. Що се отнася до освобождаването на мощностите, това е задължение на Европейския съюз, защото говорим за принципите на пълна либерализация на пазарите”, каза Бектеши.

Унгария и Сърбия заплашиха България

Той уточни че Северна Македония настоява за освобождаване на мощностите, за да може страната да се снабдява с газ от други източници "включително от Азербайджан, а защо не и през терминалите от Гърция".

Изграждането на нов газов интерконектор Петричко-Струмица беше сред темите, обсъждани по време на работната група по инфраструктура, транспорт и енергетика през март миналата година с участието на тогавашния министър на енергетиката на България Александър Николов и неговия македонски колега Бектеши. Той уточни , че количествата газ, пуснати през предходната година, не са достатъчни за нуждите на Северна Македония и това със сигурност ще се отрази върху цената на природния газ, особено за нуждите на икономиката в страната.

– Скъпа, какво ще кажеш за едно романтично пътуване? – Къде? – До хладилника и обратно – донеси ми бира!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Това е търговска тайна: В кои дни се продават най-евтините самолетни билети

Любопитно Преди 59 минути

Всеки, който планира пътуване, се надява да намери страхотна оферта за самолетни билети

Белият дом обяви мащабни съкращения в държавната администрация

Белият дом обяви мащабни съкращения в държавната администрация

Свят Преди 1 час

Новината потвърди ръководителят на Бюджетната служба на Белия дом Ръс Воут

а

Мелания Тръмп: Водя директен диалог с Путин за съдбата на украинските деца

Свят Преди 3 часа

Тя заяви, че осем деца са били върнати при близките си през последните 24 часа след преговори между нейния екип и представителите на Путин

,

Тръмп обмисля "сериозно увеличение" на митата върху вноса на китайски стоки

Свят Преди 3 часа

Китай произвежда над 90 на сто от преработените редкоземни елементи и редкоземни магнити в света

и

Мътна вода във Великотърновско след проливните дъждове

България Преди 3 часа

Водата не е опасна за здравето, но от РЗИ препоръчват да се използва бутилирана за пиене

,

Френски центристки лидер: Макрон ще избере нов премиер през следващите часове

Свят Преди 4 часа

Той каза, че не е останал с впечатлението, че президентът възнамерява да разпусне парламента

,

Край на стикера за технически преглед на стъклото на колата

България Преди 4 часа

Министерството на транспорта и съобщенията предлага преминаване изцяло към електронни документи, които да удостоверяват техническата изправност на пътните превозни средства

Задръстване блокира АМ "Хемус" в посока София

Задръстване блокира АМ "Хемус" в посока София

България Преди 4 часа

Тапата е от машини, тирове и автомобили

Защо някои хора помнят сънищата си, а други - не?

Защо някои хора помнят сънищата си, а други - не?

Любопитно Преди 4 часа

Защо някои хора помнят сънищата си, а други - не?

Снимката е илюстративна

Гърция ще придобие 30 бойни хеликоптера Apache от САЩ

Свят Преди 4 часа

Очаква се първите контакти да бъдат направени следващата седмица на международното изложение на армията на САЩ AUSA във Вашингтон

,

Директна отборна елиминация в “Игри на волята” тази вечер

България Преди 5 часа

Кои двама воини ще напуснат Войната на племената?

„Фермата на Lidl” – образователна градина от ново поколение

„Фермата на Lidl” – образователна градина от ново поколение

България Преди 5 часа

Ново пространство дава на децата знания за устойчивост и здравословен избор при храненето, изграждайки основите на осъзнатото потребление

о

Путин: Тръмп е направил много за мира

Свят Преди 5 часа

Русия и САЩ разбират как да разрешат конфликта в Украйна с мирни средства, но това е сложен въпрос, заяви той

.

Червен код в Гваделупа заради тропическата буря "Джери"

Свят Преди 5 часа

Френските власти въведоха най-висока степен на опасност за карибския остров, очакват се проливни дъждове

,

Граничният пункт "Рафах" между Газа и Египет се очаква да бъде отворен на 14 октомври

Свят Преди 5 часа

Служители на Мисията на Европейския съюз за съдействие по границите ще бъдат разположени там след спирането на огъня

Почина легендарен музикант

Почина легендарен музикант

Свят Преди 5 часа

Басистът и автор на хитове като "Nights In White Satin" е починал неочаквано на 82-годишна възраст