1

Д нес светът е залят от 3D принтирани оръжия, които се използват в големи въоръжени конфликти, терористични атаки и убийства, предава Центърът за контрол и разпространение на оръжията (CACNP) в свой анализ. Докато държавите-членки на ООН се опитват да се справят с въздействието на тези оръжия, възниква един въпрос: Дали 3D принтерите – почти без регулирани и широко достъпни – могат да позволят производството на компоненти за ядрени оръжия в същата степен, както за пистолети и огнестрелни оръжия?

Позволявайки послойно изграждане на триизмерни елементи от цифров дизайн, 3D принтирането отвори нови възможности, вариращи от бързо прототипиране и персонализиране до изпълнение на сложни и детайлни дизайни. По-нататъшният напредък в 3D принтирането на високоякостни материали може да подкопае сигурността на ядрения контрол- единственият съществуващ път към мирна ядрена енергия и оръжейни програми. Ядрената индустрия използва технологията широко.

(Видеото е архивно: Путин отново отвори темата за ядрените оръжия на Русия)

През 2020 г. Националната лаборатория в Оук Ридж (ORNL) успешно отпечата компоненти на активна зона на ядрен реактор, способна да издържа на високи температури. Едно от притесненията е, че с развитието на технологията връзката между 3D принтирането и  Оръжия за масово унищожение (ОМУ) може да приеме по-разрушителни форми, особено в киберпространството. Големите езикови модели и изкуственият интелект могат да позволят на участниците да модифицират проектните файлове, за да произвеждат компоненти "Направи си сам" навсякъде, без да оставят следи за регулаторите.

Последните изследвания показват, че девет от 33-те техники за адитивно производство (AM) до момента могат да се считат за "високорискови", като селективното лазерно топене и електронно-лъчевото топене са в състояние да произвеждат материали с усъвършенствани свойства. Тези устройства са съвместими с мартензитна стомана, материал, известен с висока якост и издръжливост, което го прави привлекателен за производство на центрофуги, използвани както в мирни, така и във военни ядрени цикли. Досега само шепа американски компании са успели да управляват високорисковите машини, способни да печатат високоякостни метали.

Как трябва да реагират политиците на бързия напредък на 3D производството?

Един от начините международната общност да гарантира, че AM технологията няма да бъде използвана за злонамерени цели, по-специално разработването на оръжия за масово унищожение, е да засили контрола върху износа на суровини, метални прахове и най-важното - прехвърлянето на файлове с нематериални данни. Съществуващите режими за контрол на износа приеха някои официални разпоредби, свързани с АМ; Тяхното прилагане обаче често зависи от националните разпоредби и стандарти за съответствие.

В същото време частният сектор остава иноватор в АМ технологиите. През февруари 2023 г. американската компания за 3D печат 3D Systems Corp беше глобена с 27 милиона долара за изпращане по имейл на чувствителни дизайнерски чертежи на военна електроника до тогавашната си дъщерна компания в Китай, нарушавайки разпоредбите за контрол на износа, изискващи лицензи за износ на всякакви артикули, проектирани или разработени за военни цели.

Тъй като подобни нарушения стават често срещани, политиците трябва да определят как правителствата заедно с частния сектор могат да предотвратят разпространението на военни технологии, без да задушават AM индустрията. По-задълбоченото сътрудничество между промишлеността и държавата в това отношение предоставя големи възможности за подобряване на контрола върху износа, като същевременно се избягва налагането на ненужни ограничения на бързо развиващата се промишленост.

Съвместните усилия между заинтересованите страни от сектора и регулаторните органи винаги са били от решаващо значение за гарантиране на отговорни търговски практики, спазване на изискванията и ефективно управление на технологиите с двойна употреба. Понастоящем Васенаарското споразумение, което има за цел да контролира износа на конвенционални оръжия и стоки и технологии с двойна употреба, предоставя на промишлеността списък с консултативни въпроси.

Списъкът съдържа запитвания, свързани с продукта, който се изнася, крайния потребител и крайната употреба на продукта, условията на финансите и договора, както и подробности за доставката. Въпреки че такива насоки насърчават бдителността сред компаниите, те ангажират твърде малко държави извън споразумението, които биха могли да се възползват от допълнителни насоки за контрол на износа на материали като мартензитно-мартензитна стомана, както и безопасността на цифровите печатни файлове.

Участващите държави следва да обмислят разширяване на обхвата на дружествата за AM, които използват усъвършенствани "високорискови" печатни машини у дома, и да съветват индустрията по конкретни въпроси на контрола на износа в съответствие с националното законодателство.

Държавите могат да изберат да преразгледат списъка с консултативни въпроси към индустрията и да включат по-конкретни запитвания относно сигурността и износа на цифрови файлове и "високорискови" печатни машини, както и материали, свързани с тях. По-специално, правителствата трябва да наложат по-строг контрол върху самата AM технология, а не само върху износа на AM продукти.

Какви са стимулите за индустрията да търси сътрудничество?

Европейският съюз и Съединените щати увеличават усилията си да поддържат законодателството за контрол на износа в съответствие с разрастващата се индустрия на AM. С напредването на националното законодателство частният сектор ще трябва да спазва линията или да получава големи глоби за нарушения на експортния контрол. За индустрията по-тясното сътрудничество между правителството и индустрията ще дойде с информационни дивиденти (достъп до обсъждания за контрол на износа и международни форуми) и може би възможности за влияние върху законодателството.

В допълнение, работейки в тандем, правителството и AM индустрията ще извлекат ползи от процъфтяващата индустрия, която не е изложена на регулаторната бюрокрация, за разлика от други "чувствителни" технологични сектори, като аерокосмическата и медицинската индустрия.

Опасностите от прилагането на AM за разпространението на оръжия за масово унищожение едва сега започват да стават явни и правителствата и индустрията трябва да си сътрудничат, за да разпространят осведомеността за опасностите и взаимния интерес за минимизирането им. Например, държавите-участнички във Васенаарската договореност могат да помогнат на определени компании за развитие на капацитета, спонсориране на програми за обучение и провеждане на настолни учения по регулиране на контрола на износа, етика и киберсигурност.

 

Това сътрудничество ще окаже положително въздействие върху средата за вътрешна сигурност, като насърчи участниците от частния сектор да се справят с уязвимостта и да засилят вътрешните мерки за съответствие. От съществено значение е също така да се включат държави, които остават извън режимите за контрол на износа, чрез създаване на платформи между правителствата и индустрията за младежта и висшето ръководство, за да се издигне култура на сигурност и неразпространение в компаниите за 3D печат.

Без ограничения за AM индустрията като засилен или актуализиран контрол върху износа, няма друг начин да се гарантира, че компаниите или лошите участници няма да произвеждат компоненти на оръжия за масово унищожение, а това е риск, който просто не можем да си позволим да поемем.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 1
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

1 коментар
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Катастрофа на пътя Ловеч – Микре, има тежко пострадали

Катастрофа на пътя Ловеч – Микре, има тежко пострадали

България Преди 26 минути

В ловешката болница са откарани двама мъже и една жена

Хитовият сериал „Имало едно време в Чукурова“ с премиера по DIEMA FAMILY

Хитовият сериал „Имало едно време в Чукурова“ с премиера по DIEMA FAMILY

Любопитно Преди 38 минути

Поредицата за завладяващата история на една силна любов, която трябва да остане скрита, ще направи своя дебют на 30-и септември

Снимката е илюстративна

15 години е планирана операцията с избухващите пейджъри

Свят Преди 1 час

В планирането на атаката са участвали фиктивни компании

<p>Димитър Главчев с коментар за пейджърите, взривени в Ливан и Сирия</p>

Главчев: България няма никакво отношение към производството на пейджърите, взривени в Ливан и Сирия

България Преди 1 час

Той присъства на процедурата по тегленето на номерата на машините за гласуване

Русия карта

„Искат пълен контрол": Как Русия принуждава саамите да крият самоличността си

Свят Преди 1 час

Саамите в Русия са принудени да крият самоличността си и да живеят „извън закона“ от страх от затвор

<p>Експерти коментираха: Има ли българска следа при гърмящите пейджъри</p>

Експерти: Гърмящите пейджъри са минавали не само през България, а и през Европа като цяло

Свят Преди 2 часа

''Взривове могат да бъдат имплантирани във всяко устройство, което има батерия", обясни Александър Свредлов

„Следи от огъня” в „Темата на NOVA“

„Следи от огъня” в „Темата на NOVA“

Любопитно Преди 2 часа

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

В Кипър е арестуван мъж, издирван от САЩ за търговия с оръжие с Либия и Китай

В Кипър е арестуван мъж, издирван от САЩ за търговия с оръжие с Либия и Китай

Свят Преди 2 часа

Петдесет и осем годишният Гал Луфт е директор на мозъчния тръст "Институт за анализи на глобалната сигурност"

София Лорен на 90 години - една кинодива, за която възрастта няма значение

София Лорен на 90 години - една кинодива, за която възрастта няма значение

Любопитно Преди 2 часа

Актрисата е родена на 20 септември 1934 г. в Рим

"Възраждане" подготвят декларация на НС заради изказванията от Скопие

"Възраждане" подготвят декларация на НС заради изказванията от Скопие

Свят Преди 2 часа

Това съобщи пред медиите в парламента лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов

„Пъф Деди е толкова лош, колкото и Епщайн“: Полицай, видял секс стаите му, с разкрития

„Пъф Деди е толкова лош, колкото и Епщайн“: Полицай, видял секс стаите му, с разкрития

Свят Преди 3 часа

На рапъра бяха повдигнати федерални обвинения за трафик на хора с цел сексуална експлоатация и рекет

<p>Повод за гордост: Цанко Цанков записа ново впечатляващо постижение</p>

Повод за гордост: Цанко Цанков преплува 120 км по Дунав без прекъсване

България Преди 3 часа

"Този успех посвещавам на първо място на сина ми Борис”, написа Цанков в социалните мрежи след края на плуването си

Ало измама: 80-годишна жена даде над 15 000 лева на мним държавен служител

Ало измама: 80-годишна жена даде над 15 000 лева на мним държавен служител

България Преди 3 часа

Това е пети случай на телефонна измама от началото на седмицата в област Добрич

Предложеният състав на втората ЕК под председателството на Урсула фон дер Лайен

Окончателно: Съветът на ЕС одобри списъка на предложените за нови еврокомисари

Свят Преди 3 часа

Списъкът бе представен по-рано тази седмица от Урсула фон дер Лайен

<p>Горски пожари в Перу нанесоха&nbsp;щети на археологически обекти (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Горски пожари в Перу нанесоха щети на археологически обекти

Свят Преди 3 часа

Пожарникари казват, че борбата с пламъците става все по-трудна