В ъв Великобритания няколко от големите фирми за хранителни стоки и браншови съюзи бият тревога: съществуват сериозни проблеми със снабдяването на магазините с храни, поради което е възможно да избухне паника сред потребителите, пишат от "Дойче веле".

Празни рафтове по Коледа?

Положението със снабдяването с хранителни стоки се движи "по ръба на бръснача", предупреди председателката на Националния съюз на фермерите Минет Батърс. Тя е написала писмо до министър-председателя Борис Джонсън, подписано от още няколко браншови съюза. В него те предлагат бързо да бъде привлечена чужда работна ръка, а на желаещите спешно да им бъдат издадени визи. "В противен случай празните рафтове в магазините ще стават все повече, а потребителите ще започнат да изкупуват храни панически, за да могат да изкарат зимата", пише Батърс, цитирана от агенция ДПА.

Празни рафтове във Великобритания: няма шофьори, няма доставки

Един от големите играчи в търговията с хранителни стоки - концернът Tesco - също предупреждава за опасността от панически покупки преди Коледа. От месец юли компанията се опитва да привлича нови сътрудници с допълнителен бонус в размер на хиляда паунда (около 1165 евро).

Но това не е достатъчно да се запълни липсата на работници, признава отговорникът за пласмента Андрю Улфендън, цитиран от "Шпигел". "Притеснява ни това, че ще зачестяват снимките с празни рафтове в магазините, което ще доведе до паническо изкупуване на всичко, което се предлага", заяви той за телевизия ITV News. 

Как се стигна дотук?

Дотук се стигна най-вече поради липсата на работна ръка в селското стопанство и транспорта, която беше подсилена покрай Брекзита и пандемията. Допълнително и високите цени на газа влияят на продукцията, както и свързаната с това липса на въглероден диоксид, нужен за опаковането на месото и други свежи продукти. 

Според браншовия съюз "Асоциация на пътните превози", в момента в страната липсват около 100 000 шофьори на камиони. Това се дължи отчасти и на факта, че след Брекзит много шофьори на товарни камиони от Европа трябваше да напуснат Острова, а сегашните процедури по издаване на визи са скъпи и сложни, поради което няма много желаещи.

Освен това всеки месец хиляди шофьори излизат в пенсия, а на тяхно място не идват нови. А заради пандемията десетки хиляди изпити за добиване на правоспособност за управление не можаха да бъдат проведени, посочва германският сайт t-online.

Най-тежко ще е отново за бедните

Що се отнася до високите цени на природния газ и недостига на въглероден двуокис - засегнати са не само производителите на месо, но и доставките на хлебни и сладкарски изделия, цитирайки Ян Райт от Съюза на производителите на храни и напитки. Според него става дума за "истинска криза". Веригите за снабдяване на супермаркетите и гастрономията не са били под такъв натиск от 40 години насам, е казал Райт пред Би Би Си.

Междувременно министърът на икономиката Куаси Куартенг предупреди за предстояща тежка зима, която ще се усети най-вече от бедните семейства. Освен от поскъпването на природния газ, техният делник ще бъде помрачен и от съкращаването на по-високите социални помощи. Размерът им беше увеличен заради пандемията, но сега отново стават по-ниски. 

СНИМКИ ОТ ПРАЗНИТЕ РАФТОВЕ ВИЖТЕ В НАШАТА ГАЛЕРИЯ ТУК

Пингдемия: Защо свършиха храните в магазините във Великобритания

На Острова: Поръчвайте отсега играчки за Коледа

Във Великобритания: "По 15 паунда на час, но пак няма кой да работи"

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Хиляди ракети полетяха в небето над Вронтадос

Хиляди ракети полетяха в небето над Вронтадос

Свят Преди 8 минути

Вековната традиция привлича ежегодно хиляди посетители

Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Свят Преди 2 часа

САЩ не успяха да спечелят доверието на Техеран, заяви председателят на иранския парламент Мохамад Багер

Как да приготвим най-вкусния домашен козунак за Великден

Как да приготвим най-вкусния домашен козунак за Великден

Любопитно Преди 3 часа

Ароматът на прясно изпечен козунак е един от най-обичаните символи на Великденските празници

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

България Преди 4 часа

Цените на едро на повечето основни хранителни стоки продължават да се повишават, сочат данните на ДКСБТ

<p>Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации&nbsp;в болница &quot;Александровска&quot;</p>

Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации в нощта срещу Велика събота в болница "Александровска"

България Преди 4 часа

Донорът е 68–годишна жена от Пловдив, изпаднала в мозъчна смърт, вследствие на мозъчен кръвоизлив

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Свят Преди 5 часа

Това заяви унгарският премиер след като даде своя глас на парламентарните избори в страната

Патриарх Даниил: Радостта от Възкресението не престава и до днес

Патриарх Даниил: Радостта от Възкресението не престава и до днес

България Преди 5 часа

Днес Българската православна църква празнува Великден – Възкресение Христово

Почина бащата на датската кралица

Почина бащата на датската кралица

Свят Преди 5 часа

Джон Далглиш Доналдсън си е отишъл от този свят на 84-годишна възраст на австралийския остров Тасмания

<p>Шега със &quot;зловещо агнешко&quot; превърна сладкарница в хит</p>

Шега със "зловещо агнешко" превърна сладкарница в Детройт в хит онлайн

Любопитно Преди 5 часа

Въпреки хумора, реакциите не са изцяло безобидни

Мариус Куркински с откровена изповед за греховете, самотата, любовта и цената на сцената

Мариус Куркински с откровена изповед за греховете, самотата, любовта и цената на сцената

Любопитно Преди 6 часа

"Аз съм егоистичен човек. Не съм направил достатъчно добро", споделя актьорът пред Мариян Станков – Мон Дьо

Възкресение Христово: Първите в държавата с послания към българския народ

Възкресение Христово: Първите в държавата с послания към българския народ

България Преди 7 часа

Илияна Йотова и Андрей Гюров призоваха за надежда, мир и доброта в „размирни времена”

Полицаи застреляха мъж, нападнал с мачете хора на гара в Ню Йорк

Полицаи застреляха мъж, нападнал с мачете хора на гара в Ню Йорк

Свят Преди 7 часа

Властите заявиха, че нямат съмнение за връзка с тероризъм в инцидента

Снимката е илюстративна

Циклон удари Северния остров на Нова Зеландия, стотици са евакуирани

Свят Преди 7 часа

В редица региони е обявено извънредно положение, като са издадени предупреждения от най-високо „червено“ ниво

Издирват млад мъж от Девня

Издирват млад мъж от Девня

България Преди 8 часа

Той страда от параноидна шизофрения и е в неизвестност от четвъртък вечер

След неуспеха на преговорите: Пакистан обеща да поддържа диалога между САЩ и Иран

След неуспеха на преговорите: Пакистан обеща да поддържа диалога между САЩ и Иран

Свят Преди 8 часа

"Наложително е страните да продължат да спазват ангажимента си за прекратяване на огъня", заяви пакистанският вицепремиер и министър на външните работи Ишак Дар