П рокуратурата на Южна Корея повдигна обвинения на временно отстранения от длъжност президент Юн Сук-йол за това, че е организирал метеж с краткия си опит за въвеждане на военно положение на 3 декември, предаде Ройтерс, позовавайки се на изявление на основната опозиционна партия.

Обвиненията са безпрецедентни за южнокорейски президент и ако бъде признат за виновен, Юн може да бъде осъден на лишаване от свобода заради издаването на шокиращия указ за въвеждане на военно положение, който имаше за цел да забрани политическата и парламентарната дейност и да наложи контрол върху медиите.

Действията му предизвикаха вълна от политически сътресения в четвъртата по големина икономика в Азия, която е и основен съюзник на САЩ, като парламентът гласува импийчмънт и на премиера и той също бе временно отстранен от длъжност, а на редица високопоставени военни служители бяха повдигнати обвинени за ролята им в предполагаемия метеж, отбелязва Ройтерс.

Прокуратурата не отговори веднага на молбата за коментар.

Миналата седмица Следствена служба за борба с корупцията по високите етажи на властта препоръча да бъде повдигнато обвинение на задържания Юн, който бе отстранен от длъжност на 14 декември след гласуване на импийчмънт.

През последните дни съдът на два пъти отхвърли искането на прокуратурата за удължаване на задържането му, докато тече допълнително разследване, но с повдигането днес на обвиненията прокуратурата отново поиска Юн да бъде оставен в ареста, съобщиха местни медии.

Отстраненият президент на Южна Корея отказва да бъде разпитан

Районния съд на Централен Сеул обаче отхвърли искането на прокуратурата, като заяви, че няма "съществени причини", поради които прокурорите да продължат разследването след получаването на доказателства от Следствената служба за борба с корупцията по високите етажи на властта, съобщи преди дни Йонхап.

По време на изслушване пред Конституционния съд миналата седмица по делото за импийчмънт Юн адвокатите му заявиха, че той никога не е възнамерявал да въведе изцяло военно положение, а е искал мярката да послужи само като предупреждение за излизане от политическата безизходица, отбелязва Ройтерс.

Успоредно с наказателния процес Конституционният съд ще определи дали да отстрани Юн от длъжност или да възстанови правомощията му, като разполага за това със срок от 180 дни от неговия импийчмънт.

* Във видеото: Президентът на Южна Корея се извини за обявеното военно положение

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Брутални глоби: Гърция забрани тротинетките за деца под 17 г.

Брутални глоби: Гърция забрани тротинетките за деца под 17 г.

Свят Преди 1 час

При нарушения на забраната ще бъде налагана глоба от 150 евро. Предвижда се да бъде въведена и задължителна застраховка за хората, които карат такива превозни средства

Извънредно положение в щат на САЩ: Най-големият горски пожар погълна ски курорт

Извънредно положение в щат на САЩ: Най-големият горски пожар погълна ски курорт

Свят Преди 2 часа

Националната метеорологична служба на САЩ издаде рядко предупреждение за „особено опасна ситуация“, тъй като сухите и ветровити условия подхранват появата на още пожари в западната част на страната

Новото поколение телевизори издига реализма на нови нива

Новото поколение телевизори издига реализма на нови нива

Технологии Преди 3 часа

Технологията има различни имена: Micro RGB, True RGB или други, в зависимост от производителя и подхода му. Но като цяло основата е сходна: нов начин за създаване на изображения с голяма прецизност, много повече детайли и реалистични цветове

Температурите скачат до 37 градуса, ето къде се очаква дъжд

Температурите скачат до 37 градуса, ето къде се очаква дъжд

България Преди 3 часа

Максималните температури ще бъдат между 31° и 36°, в София - около 31°

27 юни: Кървавата депортация на кримските българи

27 юни: Кървавата депортация на кримските българи

Любопитно Преди 3 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>След месеци война: Израел и Ливан направиха първата крачка към мира</p>

Израел и Ливан подписаха рамково споразумение след преговори, проведени с посредничеството на САЩ

Свят Преди 11 часа

Документът цели да сложи край на сраженията между Израел и „Хизбула“ и да отвори път към трайно примирие

Мащабна полицейска акция в Несебър, има задържани

Мащабна полицейска акция в Несебър, има задържани

България Преди 12 часа

От областната дирекция засега не предоставят повече информация за предмета на акцията и за точния брой на задържаните, като се позовават на продължаващи процесуално-следствени действия

<p>СО обяви регулярни нощни проверки през целия летен сезон</p>

Столична община обяви регулярни нощни проверки през целия летен сезон

България Преди 12 часа

Общината, полицията и здравните власти започват регулярни нощни акции за спазване на обществения ред през летния сезон

Задържаха бившата полицайка Симона Радева, конвоират я в Сливенския затвор

Задържаха бившата полицайка Симона Радева, конвоират я в Сливенския затвор

България Преди 13 часа

Тя беше осъдена окончателно на 3 години и половина

Мълчалив вик за справедливост: Протест в памет на всички деца, загинали на пътя

Мълчалив вик за справедливост: Протест в памет на всички деца, загинали на пътя

България Преди 13 часа

Демонстрации се проведоха в цялата страна с призив за по-строг контрол и по-безопасни пътища

<p>Тръмп: Това е &quot;глупаво нарушение&quot; на примирието (ОБЗОР)</p>

Тръмп обвини Иран в нарушение на примирието след атака с дронове в Ормузкия проток

Свят Преди 14 часа

Напрежението в Персийския залив отново се покачва, след като Тръмп съобщи за иранска атака с дронове срещу търговски кораби в Ормузкия проток

Самолет се вряза в най-високата сграда в Пекин

Самолет се вряза в най-високата сграда в Пекин

Свят Преди 14 часа

Полицията отцепи района около 108-етажния „Ситик Тауър“, а властите все още не са излезли с официална информация.

<p>Горещината спря най-старата АЕЦ в света</p>

АЕЦ „Бецнау“ спря работа заради високи температури на река Ааре

Свят Преди 14 часа

Гореща вълна в Европа доведе до временно спиране на най-старата действаща атомна централа в света

Изписаха от болница треньора, пострадал при катастрофата на АМ Тракия“

Изписаха от болница треньора, пострадал при катастрофата на АМ Тракия“

България Преди 14 часа

При трагедията загинаха две 9-годишни деца и бащата на едно от тях