Н яма по-несериозно отношение към толкова сериозно решение, свързано с европейското бъдеще на Република Северна Македония, от поведението на опозицията в страната, смята министърът на външните работи на Северна Македония Буяр Османи, който нарече поведението на опозицията по отношение на конституционните промени "политиканско". 

Според него промените в конституцията на страната, които са вписани в преговорната рамка на Северна Македония, трябва да минат през обществен дебат, до който обаче не може да се стигне именно заради поведението на опозицията.

Поредна антиевропейска и антибългарска проява в РС Македония​

„Всички други партии в правителството изразяват воля да бъде намерено решение, а СДСМ вече създаде работни групи, които чакат колегите си от ВМРО-ДПМНЕ. Но очевидно целта не е да се намери решение, а да се печели медийно време и политически дивиденти, което затруднява не само политиците, но и гражданите и международната общност”, каза Османи на пресконференция, след завръщането си от Лондон.

По думите му опитите за постигане на консенсус с ВМРО-ДПНЕ за гласуване на промените в конституцията ще продължат „до последната секунда”, но и „няма да бъде пропуснат и един ден да се работи поотделно с депутатите” в парламента.

Според него очевидно повечето депутати си дават сметка за важността на решението за промяна на конституцията и „няма да допуснат името им да бъде записано в историята като хора, попречили на европейското бъдеще на страната, които ще изолират държавата или ще я оставят назад от Албания, Сърбия и Черна гора”.

Според министъра на външните работи три са причините, поради които от срещата на върха в Солун преди 20 години нито една държава от Западните Балкани не е станала член на ЕС, а това са "дилемите в ЕС по отношение на  разширяването, билатеризацията на процеса от страна на някои държави” и липсата на достатъчно динамика по отношение на реформите в държавите кандидат-членки на ЕС. 

Според Османи обаче най-големият проблем през последните 20 години е нарастващата пропаст по отношение на икономическата конвергенция между държавите кандидат-членки и страните членки на ЕС, която вместо да намалява, непрекъснато се увеличава. Той смята, че приемливо решение е инициативата” за по-голяма интеграция преди формално членство за страните от Западните Балкани, с цел постепенен достъп и участие на страните кандидатки в съответните политики, формати и фондове на ЕС”.

- Толкова години сте женени, а колкото пъти ви срещна, винаги се държите за ръка. Възхищавам се на любовта ви! - Ако я пусна, веднага…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Свят Преди 4 часа

По думите му, Русия действа "цинично", нанасяйки удари по Украйна по време на мирните преговори

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Свят Преди 5 часа

Той взе участие по видеоконферентна връзка в среща с лидерите от „Коалицията на желаещите“

<p>Доналд Тръмп: Съвсем близо сме</p>

Доналд Тръмп за края на войната в Украйна: Съвсем близо сме

Свят Преди 6 часа

Той присъства на събитие в Белия дом

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Свят Преди 7 часа

69-годишният Федун стана един от най-богатите хора в Русия по време на хаотичната приватизация през 90-те години на миналия век

<p>Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията</p>

Румен Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията

Свят Преди 7 часа

Радев се срещна с председателя на Федералния конституционен съд на Федерална република Германия

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Свят Преди 7 часа

Статкевич беше част от група от 52 политически затворници, освободени на 11 септември след преговори с Вашингтон

<p>Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център&nbsp;</p>

Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център за Газа

Свят Преди 7 часа

Мобилната клиника ще влезе в Газа веднага щом е възможно, каза на пресконференция генералният секретар на "Каритас" Алистър Дътън

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

България Преди 8 часа

Протестът беше организиран от колектив "Феминистки мобилизации" по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Свят Преди 8 часа

"Украйна имаше своя опит с неспазени обещания при поредицата руски агресии, затова солидните гаранции са необходимост", подчерта Макрон

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Свят Преди 8 часа

Над 70 хил. са установените нарушения от началото на годината до края на октомври по пътищата в област Шумен

<p>Бюджет 2026: ЕК вижда риск за България</p>

ЕК предупреди за риск от несъответствие на бюджетните планове на България за 2026 г. с фискалните изисквания на ЕС

Свят Преди 8 часа

От 2024 г. всяка страна трябва да подготвя многогодишен фискален план с определена траектория на разходите

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Свят Преди 9 часа

Стремежът Тръмп да спре бързо кръвопролитието заслужава поощрение, но във всички "спрени" от него конфликти до момента не са засегнати техните основни причини, каза Лавров

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Преди 9 часа

Как автоматизираните доставки променят ежедневието ни – повече време, по-малко стрес

Почина младежът, наръган с нож в София

Почина младежът, наръган с нож в София

България Преди 10 часа

По случая са арестувани трима украински граждани

<p>Кога ще чуем първите коментари на ЕС за мирните усилия в Украйна</p>

Първи реакции от външните министри на ЕС за усилията за мир в Украйна - кога да ги очакваме

Свят Преди 10 часа

Министрите ще разговарят за последните положителни развития след консултациите между страните от Г-20

Снимката е илюстративна

Мълчание от Москва - но исканията на Русия не са се променили

Свят Преди 10 часа

Досега не е имало реакция от Кремъл относно съгласието на Украйна с мирното предложение на САЩ