М инистъра на външните работи на Гренландия намекна, че Европейският съюз би могъл да развива желаните минерални ресурси на острова на фона на заплахите на президента на САЩ Доналд Тръмп да анексира територията, пише Politico.
(Във видеото: Джей Ди Ванс отива на посещение в Гренландия)
Със своите огромни залежи от редкоземни елементи и стратегическо местоположение в Арктика, Гренландия — самоуправляваща се територия на Дания с население около 60 000 души — се превърна във все по-значим геополитически фактор, чийто международен профил бе изострен от агресивните намерения на Тръмп.
В интервю за Politico по време на дипломатическо посещение в Брюксел, външният министър Вивиан Моцфелдт заяви, че иска да задълбочи „двустранните“ отношения с ЕС, като подчерта, че ценните минерали на Гренландия са сфера, в която двете страни могат да обединят усилия.

„Те получават риба от нас, а от своя страна ние имаме свободен пазар, можем да изнасяме за ЕС без допълнителни разходи“, обясни тя. „Но днес искаме да разширим сътрудничеството си не само въз основа на рибарството. Искаме да го разширим в сферата на критично важните минерали и енергията.“
„Това е, с което разполага Гренландия, а останалият свят — държавите, с които споделяме ценности — се нуждае от по-зелено бъдеще и възобновяема енергия“, добави тя.
Дълбоко под ледената повърхност на Гренландия се намират около 40 от 50-те критично важни минерала, които САЩ считат за жизненоважни за националната си сигурност. Тези ресурси — от уран до графит — са от ключово значение за производството и глобалните вериги на доставки, макар че залежите на Гренландия до голяма степен остават неизследвани и неексплоатирани.
Нилсен: Гренландия не принадлежи на никого и сами определяме бъдещето си
Минералното богатство на острова дава отговор на „много важен въпрос“, който би могъл да доведе до „засилено сътрудничество с ЕС“, отбеляза Моцфелдт.
„Разбира се, искаме да си сътрудничим в сферата на критичните минерали с държавите, с които споделяме ценности, а ЕС е добър партньор, харесваме ги“, каза тя.
Моцфелдт, която в четвъртък се срещна с върховния представител на ЕС Кая Калас, покани членовете на Европейската комисия да посетят острова. „Всички комисари, които искат да ни посетят, са повече от добре дошли“, заяви тя.
#CRM: #Greenland dangles rare earths partnership with #EU as #Trump looms, by @SebStarcevic | Politicohttps://t.co/oxJTt238jS
— PubAffairs EU Debates, News & Opinions 🇪🇺 (@PubAffairsEU) May 16, 2025
С приятели като тези...
Моцфелдт остро разкритикува администрацията на Тръмп по повод съобщенията за шпионаж от страна на САЩ в Гренландия, след като „Уолстрийт джърнъл“ разкри, че американските разузнавателни агенции са получили указания да събират информация за острова.
Впоследствие министърът на външните работи на Дания Ларс Льоке Расмусен привика американския посланик, за да изрази протест и да изиска обяснение.
„Предполага се, че сме приятели. Съюзници сме. Съюзниците не правят такива неща“, заяви Моцфелдт. „Ситуацията е нова за нас и нова за останалия свят, защото такива неща не се правят с твой съюзник.“
Твърденията за тайни дейности са най-новият епизод от американската кампания на натиск, започнала с отказа на Тръмп да изключи възможността да придобие Гренландия чрез военна сила. Кампанията включва и посещения на най-големия син на президента и на вицепрезидента Джей Ди Ванс на острова.
Новият премиер на Гренландия заяви, че САЩ няма да придобият арктическия остров
„Щом започнете да говорите за военно окупиране, това вече представлява заплаха“, каза Моцфелдт в отговор на въпрос дали войнствената реторика на Тръмп представлява реална опасност за Гренландия. „Разбира се, могат да ни посетят... И отдавна искаме по-тясно сътрудничество със Съединените щати... Но на различна основа, с надежден подход.
Тръмп посочи съперничеството с Русия и Китай за надмощие в Арктика като причина да се стреми към контрол над Гренландия и заяви, че анексирането на острова от САЩ е от ключово значение както за американската, така и за „международната сигурност“.
В миналото Съединените щати са имали около дузина военни бази в Гренландия, но сега разполагат само с една — Космическата база ”Питуфик”, разположена в далечния север на острова.

Моцфелдт заяви, че е отворена към идеята за изграждане на още американски военни бази на територията на Гренландия, както и за повече американски инвестиции в зараждащия се миннодобивен сектор на острова — но не и за неговото придобиване.
„Сигурността на Съединените щати е и наша сигурност. Имаме общи интереси“, каза тя. „Съгласно нашето споразумение за отбрана вече е възможно да се изграждат нови бази или, ако пожелаят, да инвестират в миннодобива ни. Но това, което не е възможно, е да ни купят.“
Гренландия някога е била част от ЕС, но се оттегля след референдум през 1985 г. Въпреки това Брюксел се е доказал като надежден партньор в „трудни времена“, заяви Моцфелдт.
„Видяхме как ЕС подкрепя Гренландия“, каза тя. „Сътрудничеството ни с ЕС е важно. Днешната ситуация изисква да бъдем заедно.“
Не пропускайте още от Vesti.bg:
Рюте: Путин сгреши като изпрати делегация от ниско ниво в Истанбул
Радев сезира Конституционния съд заради решението на Киселова за референдума за еврото