П осланикът на САЩ в Организацията за забрана на химическите оръжия  (ОЗХО) заяви днес, че Русия може би е била на мястото на предполагаемата химическа атака в сирийският град Дума, „манипулирайки доказателства”.

„Това е нашето разбиране. Руснаците може би са посетили мястото на атаката. Ние сме загрижени, че те са го променили (мястото на атаката), за да попречат на разследването на ОЗХО”, заяви Кен Уорд.

Експерти от ОЗХО още не са стигнали до сирийския град Дума, където, както се твърди, е било използвано бойно отровно вещество. В събота САЩ, заедно с Великобритания и Франция, нанесоха удариха в Сирия заради химическата атака в Дума.

Вижте във видеото: Руска военна полиция патрулира в Дума

САЩ, Великобритания и Франция удариха Сирия

Путин: Русия осъжда нападението над Сирия

"Русия и Сирия още не са разрешили достъп до Дума.

Безпрепятственият достъп е критично важен. Русия и Сирия трябва да сътрудничат", съобщи в "Туитър" постоянният представител на Великобритания в ОЗХО Питър Уилсън.

Зам.-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков заяви, че екипът експерти по химически оръжия няма как да отиде на мястото на предполагаемата химическа атака без съответното позволение от ООН. Той каза, че мисията не е получила одобрението на Департамента за сигурност и безопасност на ООН и затова на екипа не е било дадено разрешение да отиде в град Дума.

Питър Уилсън обаче опроверга това твърдение на Рябков. Според него ООН е дала зелена светлина на инспекторите от ОЗХО да отидат на мястото на предполагаемата атака, но те не са успели да отидат в Дума, тъй като сирийското правителство и Русия не са дали гаранции за сигурността им.

Генералният директор на ОЗХО Ахмет Юзюмджу потвърди, че мисията на ОЗХО още не е пристигнала в Дума, за да разследва предполагаема химическа атака от 7 април. "Участвалите в подготвителните срещи в Дамаск сирийски и руски официални представители са уведомили екипа, че все още трябва да се решат някои проблеми със сигурността преди да се отиде в града", каза Юзюмджу на заседание на Изпълнителния съвет на ОЗХО.

Екипът от девет експерти на ОЗХО, който в момента е в Дамаск, трябва да бъде допуснат в Дума възможно най-скоро, добави той.

Междувременно сирийските власти са предложили да организират интервюта с 22-ма свидетели в Дамаск.

Руският външен министър Сергей Лавров отхвърли обвиненията, отправени от американския представител в ОЗХО

Гарантирам, че Русия не е извършвала никакво почистване на това място, подчерта Лавров.

Лидерите на САЩ, Великобритания и Франция се позовават на данни от медиите и социалните мрежи, говорейки за предполагаемата химическа атака в Сирия, каза Лавров в интервю за Би Би Си.

Представители на руския център по помирение на враждуващите страни извършиха на 9 април щателна проверка на мястото на въпросната атака в Дума и не откриха там следи от използване на химическо оръжие, отбелязва ТАСС.

Отношенията между Русия и Запада сега са по-лоши, отколкото по време на Студената война, тъй като по-рано действаха каналите за връзка между Москва и западните страни, обзети сега от русофобия, посочи Лавров. "Тази русофобия сега прилича на опит за геноцид чрез санкции", подчерта той.

Руският външен министър изрази надежда, че хората на Запад, включително тези, които са на власт, разбират опасността на това положение.

Кремъл заяви, че все още се надява на възстановяване на диалога с Вашингтон,

въпреки "всички щети", които са понесли.

"Надяваме се с времето, когато американските ни колеги уредят вътрешните си проблеми, да започне диалог, въпреки щетите, които понесоха двустранните отношения по вина на Вашингтон", каза пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.

Той също определи като "неоснователни" обвиненията, че Русия възпрепятства достъпа на Организацията за забрана на химическите оръжия до сирийския град Дума.

Москва смята американските санкции за форма на нечестна конкуренция и ще им отговори в съответствие с интересите на Русия, добави той.

"Санкциите срещу Русия се превръщат във фиксидея. Все още смятаме тези санкции за незаконни и сме убедени, че всеки икономист може да види в тях открит опит за изтласкване на руски компании от световните пазари", каза още Песков.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Румъния преговаря със САЩ за Съвета за мир

Румъния преговаря със САЩ за Съвета за мир

Свят Преди 6 часа

Румънският президент потвърди на 6 февруари, че е получил покана

Съд пак спря промените за паркирането в София

Съд пак спря промените за паркирането в София

България Преди 6 часа

Спрените промени са свързани със синя и зелена зона

Росен Желязков за случая "Петрохан": В момента нямаме право политически да налагаме внушения

Росен Желязков за случая "Петрохан": В момента нямаме право политически да налагаме внушения

България Преди 9 часа

Премиерът в оставка призова да се спазва презумпцията за невинност

Адвокатът на Гюров: Той няма да се върне в БНБ след като изпълни мандата

Адвокатът на Гюров: Той няма да се върне в БНБ след като изпълни мандата

България Преди 9 часа

Христев: След няколко месеца трябва да имаме и окончателно решение на Съда на Европейския съюз

<p>Мъж живял цял живот с троен полов орган</p>

79-годишен мъж живял цял живот с тройна анатомична аномалия, без дори да подозира

Свят Преди 10 часа

Поради местните разпоредби не се знае много за медицинската история на мъжа преди смъртта му и предоставянето на тялото му на изследователите, извън установеното по време на прегледа в Медицинския факултет

Тодоров: Камерите в козметични салони в Бургас не са за охрана

Тодоров: Камерите в козметични салони в Бургас не са за охрана

България Преди 10 часа

На установените седем адреса на лекарски кабинети в София са извършени процесуално-следствени действия

Заради Епстийн норвежката полиция претърси имотите на бивш премиер

Заради Епстийн норвежката полиция претърси имотите на бивш премиер

Преди 10 часа

Срещу Ягланд се води разследване

Затвориха дискотека в София, нощен клуб в Русе и сватбена зала в Дулово

Затвориха дискотека в София, нощен клуб в Русе и сватбена зала в Дулово

България Преди 10 часа

Проверките са след трагедията в дискотека „Пулс“ в Кочани, в която загинаха 63 души, а над 200 бяха ранени

<p>Ивайло Калушев е можело да бъде спрян още през 2022 г.</p>

Ивайло Калушев е можело да бъде спрян още през 2022 г.: Бивш ученик с разказ за пропуснатите сигнали преди трагедията край Петрохан

България Преди 11 часа

В обширен аудио разговор пред разследващия екип на bird.bg — Мария Черешева, Атанас Чобанов, Димитър Стоянов и Александър Леви — Валери разкрива шокиращи подробности за „разпити с бира“, течове на информация към Ивайло Калушев и пълното бездействие на полицията спрямо сигналите за сексуално и финансово робство.

Бризи Джонсън получи предложение за брак след инцидент на Олимпиадата

Бризи Джонсън получи предложение за брак след инцидент на Олимпиадата

Любопитно Преди 11 часа

По време на самото състезание 30-годишната Джонсън закачи десния си ски-стълб във вратата малко след излизането си от улея за набиране на скорост на трасето, загуби равновесие и падна

ДНСК със скандални разкрития за незаконни сгради край Тунджа

ДНСК със скандални разкрития за незаконни сгради край Тунджа

България Преди 11 часа

Незаконно са изградени 45 масивни жилищни обекта

Вълчев обясни за проверяваното частно училище, оттам излязоха с позиция

Вълчев обясни за проверяваното частно училище, оттам излязоха с позиция

България Преди 11 часа

От частното училище заявяват, че оказват пълно, безусловно и своевременно съдействие на проверяващите органи

Два военни кораба на САЩ се сблъскаха

Два военни кораба на САЩ се сблъскаха

Свят Преди 12 часа

Причината за сблъсъка да не е ясна