М олдова отхвърли днес твърдението на министерството на отбраната на Русия, че Украйна е планирала да нахлуе в отцепилата се молдовска територия Приднестровие и призова към спокойствие, предаде Ройтерс, като се позова на съобщение на молдовското правителство.

Руската агенция РИА "Новости" по-рано съобщи, че Украйна, която граничи с Молдова, е планирала да инсценира нападение под фалшив флаг на предполагаеми руски сили от Приднестровието, за да има претекст за нахлуването си. Русия поддържа свои войски в отцепилата се молдовска територия.

Путин анулира указ за молдовския суверенитет

ТАСС цитира думите на руския заместник-министър на външните работи Михаил Галузин, който на свой ред каза, че Западът е инструктирал молдовското правителство в Кишинев да прекрати всички контакти с подкрепяните от Москва власти на Приднестровието.

Правителството на Молдова разпространи изявление в "Телеграм", където казва, че молдовските власти "не потвърждават информацията, обнародвана тази сутрин от министерството на отбраната на Русия".

"Призоваваме към спокойствие и приканваме обществеността да следи официалните и заслужаващи доверие източници на Република Молдова", се казва в изявлението.

"Нашите институции сътрудничат с чуждестранните ни партньори и в случай на каквато и да е заплаха за страната незабавно ще информират обществеността", каза молдовското правителство.

Министърът на външните работи и европейската интеграция на Молдова Нику Попеску каза вчера пред Ройтерс, че малката бивша съветска република, която също граничи с Румъния, страна членка на НАТО, е подготвена за "пълния спектър от заплахи" от страна на Русия.

"Нашите институции са планирали отговори на пълния спектър от заплахи", каза той.

"Разбира се, имаме ограничени средства, но същевременно не сме сами в това отношение", каза молдовският външен министър.

Президентът на Молдова Мая Санду, която иска страната да се присъедини към ЕС, обвини по-рано този месец Русия, че планира преврат, за да свали молдовското ръководство. Москва отрече това твърдение.

Основно рускоезичната територия на Приднестровието се отцепи от тогавашната съветска република Молдова през 1990 г. След разпадането на бившия Съветския съюз през 1991 г., проруските сепаратисти водиха война с молдовските правителствени сили.

Украинският президент Володимир Зеленски каза миналата седмица, че "очевидно" страната му няма да бъде последната спирка на Русия след нахлуването в Украйна и обвини Кремъл, че обмисля начини да "задуши" Молдова.

Руският президент Владимир Путин отмени  вчера свой указ от 2012 г., с който отчасти признава суверенитета на Молдова над Приднестровието, предаде Ройтерс.

Указът, в който беше споменато Принднестровието, отразяваше руската външна политика отпреди 11 години, която предполагаше по-тесни отношения с Европейския съюз и САЩ, отбелязва Ройтерс.

Разпореждането за отмяната на указа от 2012 г. беше публикувано на сайта на Кремъл и гласи, че решението е било взето, за да "се гарантират националните интереси на Русия във връзка с дълбоките промени, протичащи в международните отношения".

Това решение е част от поредицата антизападни стъпки, обявени от Путин вчера, посочва Ройтерс.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Безпрецедентни дъждове в Япония, обявиха най-висока степен на тревога

Безпрецедентни дъждове в Япония, обявиха най-висока степен на тревога

Свят Преди 1 час

100 литра дъжд на квадратен метър са паднали само за един час

DARA поздрави Бургас за домакинството на "Евровизия"

DARA поздрави Бургас за домакинството на "Евровизия"

България Преди 2 часа

DARA: Всички погледи са във вас в момента

11 септември 2001 година, когато бе атакувано сърцето на Америка

13 август 2001: Хитрият ход на КСМ, който остава незабелязан преди 11 септември

Свят Преди 4 часа

КСМ е бил известен на американското разузнаване още от 90-те години, но през юни 2001 г. получава виза под фалшива самоличност

16 години по-късно: САЩ отново ще изпълнят три смъртни присъди за ден

16 години по-късно: САЩ отново ще изпълнят три смъртни присъди за ден

Свят Преди 4 часа

Антъни Хайнс, Джереми Уилямс и Карлос Куеста-Родригес са осъдени за убийства в три различни щата

"Бях готова да оставя кариерата си заради него": Никол Кидман с откровения за Том Круз

"Бях готова да оставя кариерата си заради него": Никол Кидман с откровения за Том Круз

Любопитно Преди 4 часа

Никол Кидман направи редки разкрития за брака си с Том Круз, признавайки, че на 23 години е била готова да съсипе кариерата си заради любовта. Актрисата проговори и за скорошния си развод с Кийт Ърбан и това как продължава да вярва в любовта

Илияна Йотова поздрави Бургас за  „Евровизия“

Илияна Йотова поздрави Бургас за „Евровизия“

България Преди 4 часа

Президентът: Нека бургазлии се гордеят с прекрасния си град

Иранци се подиграха на Тръмп - уплашил се от Иран

Иранци се подиграха на Тръмп - уплашил се от Иран

Свят Преди 4 часа

"Унижение" за американския лидер

Взрив в Ротердам, загинал и ранени

Взрив в Ротердам, загинал и ранени

Свят Преди 4 часа

От полицията заявиха, че на този етап няма непосредствени признаци за саботаж

Част от професиите, които традиционно дават първа работа на младите хора, се свиват, докато технологичните промени увеличават нуждата от нови умения.

67 милиона младежи са безработни: Технологиите променят първите стъпки в кариерата

Парите ни Преди 5 часа

Младежката безработица расте, а част от традиционните начални позиции на пазара на труда намаляват

Пулев: Предотвратихме крах и хаос и спряхме шоковото покачване на цените

Пулев: Предотвратихме крах и хаос и спряхме шоковото покачване на цените

България Преди 5 часа

Пулев: Правителството работи неуморно и в правилната посока

Украйна извади от строя още две руски рафинерии

Украйна извади от строя още две руски рафинерии

Свят Преди 5 часа

По-рано бе съобщено за удар и по обект на руската компания "Уайлдберис"

Парис Джексън разкри истината за детството си с Майкъл Джексън и битката с пороците

Парис Джексън разкри истината за детството си с Майкъл Джексън и битката с пороците

Любопитно Преди 6 часа

Парис Джексън разкри неподозряни подробности за детството си с Майкъл Джексън, строгите забрани за телевизия и атракциони, както и за тежката си битка с наркотичната зависимост, от която е напълно излекувана и трезва от 2020 година насам

Мартин Грийн обясни защо са избрали Бургас за "Евровизия"

Мартин Грийн обясни защо са избрали Бургас за "Евровизия"

Любопитно Преди 6 часа

Мартин Грийн: Искаме да създадем нещо, което носи истински български дух и същевременно е неподражаемо

Повечето икономисти очакват още едно повишение на лихвите на ЕЦБ, докато инфлацията остава над целта от 2%.

Икономисти очакват ЕЦБ да вдигне лихвите през септември

Парите ни Преди 6 часа

83% от анкетираните прогнозират депозитната лихва да достигне 2,50%

Нефтът за "Нефтохим Бургас“ е договорен до края на септември

Нефтът за "Нефтохим Бургас“ е договорен до края на септември

България Преди 6 часа

Евгени Симеонов: "Лукойл“ не купува и няма да купува нефт от санкционирани дружества