А мерикански сенатор призова мистериозните дронове, забелязани да летят през нощта над  Ню Джърси и други части на Средноатлантическия регион, да бъдат “свалени, ако е необходимо.” Въпреки това, самоличността на операторите на тези безпилотни летателни апарати остава неизвестна.  

„Необходимо е спешно да се направи разузнавателен анализ и тези дронове да бъдат свалени от небето, особено ако летят над летища или военни бази“, заяви сенатор Ричард Блументал от Кънектикът в четвъртък. Изявлението му идва на фона на растящи опасения относно безопасността на въздушното пространство.  

Жителите на Ню Йорк също изразяват тревога, че дроновете могат да застрашат търговските авиокомпании. Сенаторът настоя за по-голяма прозрачност от администрацията на президента Байдън, докато Белият дом съобщи, че предварителен преглед на случаите показва, че много от наблюденията всъщност са законно пилотирани самолети. Говорителят на Националната сигурност Джон Кърби посочи, че няма доказателства за нарушения в ограничено въздушно пространство или за чуждестранна намеса от крайбрежни кораби.  

„Няма индикации, че докладваните наблюдения представляват заплаха за националната сигурност или обществената безопасност,“ заяви Кърби, отразявайки позицията на Пентагона и губернатора на Ню Джърси Фил Мърфи.  

Говорителят на Пентагона Сабрина Сингх уточни, че дроновете не са собственост на американските военни. В съвместно изявление ФБР и Министерството на вътрешната сигурност обявиха, че продължават да разследват инцидентите в тясно сътрудничество с щатската полиция на Ню Джърси. Те отбелязаха, че няма потвърдени случаи на дронове, открити чрез електронно наблюдение, и че много от докладваните обекти изглежда са били пилотирани самолети.  

Дроновете са били първоначално забелязани в близост до Picatinny Arsenal – американско военно изследователско съоръжение, както и над голф игрище, собственост на Доналд Тръмп в Бедминстър. Според публикация в социалните медии на депутатката Dawn Fantasia, някои от тези дронове са с диаметър до 1,8 метра и понякога летят с изключени светлини.  

Дроновете са законни в Ню Джърси за развлекателна и търговска употреба, но подлежат на федерални и местни разпоредби, включително изисквания за сертификация от Федералната авиационна администрация (FAA). Въпреки това, по-голямата част от наблюдаваните дронове изглежда са по-големи от стандартните любителски модели.  

Сенатор Кори Букър от Ню Джърси изрази разочарование от липсата на прозрачност и подчерта нуждата от яснота: „Трябва да знаем какво се случва над нашето небе.“  

Президентът на Асоциацията на дроновете в Пенсилвания Джон Дюслер допълни, че объркването сред свидетелите може да е причинено от лоша видимост в тъмното и трудности при преценка на размера или дистанцията на дроновете. Той обаче увери, че всички дронове оставят радиочестотен подпис, който може да бъде проследен, за да се установи самоличността на операторите.  

„Обществото заслужава прозрачност по въпроса. Надявам се, че правителствените агенции ще предоставят повече информация, за да облекчат страховете ни“, каза Дюслер. Той добави, че макар случаите да са обезпокоителни, няма доказателства за инвазия или системна заплаха.  

Служители продължават разследването, но до момента няма доказателства, че наблюденията са свързани.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Над 5000 починали заради жегите в Германия

Над 5000 починали заради жегите в Германия

Свят Преди 1 час

Тези данни се вписват в мрачната картина в цяла Европа

Четиригодишно момиче почина, ухапано от куче в Германия

Четиригодишно момиче почина, ухапано от куче в Германия

Свят Преди 1 час

Срещу 32-годишната майка и 30-годишен семеен приятел е образувано разследване

Цифровото евро мина важна крачка в Европарламента

Цифровото евро мина важна крачка в Европарламента

Парите ни Преди 3 часа

Евродепутатите дадоха мандат за преговори със Съвета, а ЕЦБ гледа към евентуален старт през 2029 г.

Илияна Йотова: Надежда Захариева остана вярна на словото

Илияна Йотова: Надежда Захариева остана вярна на словото

България Преди 3 часа

Държавният глава определя Захариева като голям талант, отдаден културен деец и активен общественик

Със зехтин и узо: Миконос вече има собствен шоколад, вдъхновен от Цикладите

Със зехтин и узо: Миконос вече има собствен шоколад, вдъхновен от Цикладите

Любопитно Преди 3 часа

Новият шоколад е вдъхновен от калдъръмените улички, ароматите и морския дух на Цикладите, а всяка разновидност носи име, свързано с лятото на гръцкия остров

<p>Сърбия разреши екстрадицията на Стоян Мавродиев в България</p>

Сърбия разреши екстрадицията на бившия управител на ББР Стоян Мавродиев

България Преди 3 часа

Това е станало без провеждане на съдебно заседани

.

Изгубената мечта на Даяна: Скритият палат, където принцесата искаше да избяга с Хари и Уилям

Любопитно Преди 3 часа

Близки до принцеса Даяна разкриват непоказвани детайли за нереализирания ѝ живот в САЩ с Доди Ал-Файед. Вижте как е изглеждало имението в Малибу, което е трябвало да спаси момчетата ѝ от строгата британска класова система

Жилищата в България поскъпват почти три пъти по-бързо от средното за ЕС

Жилищата в България поскъпват почти три пъти по-бързо от средното за ЕС

Парите ни Преди 3 часа

Страната ни е сред европейските лидери и при ръста на наемите, показват данните на Евростат

<p>Ще оцелее ли отбранителното наследство на Макрон след края на мандата му?</p>

Повече ядрени оръжия, повече НАТО: Ще оцелее ли отбранителното наследство на Макрон след края на мандата му?

Свят Преди 4 часа

Последната среща на върха на НАТО за Макрон идва в момент, когато Франция е изправена пред финансови предизвикателства

Украйна продължава унищожаването на руското нефтопреработване

Украйна продължава унищожаването на руското нефтопреработване

Свят Преди 4 часа

През последните три месеца Украйна удари 25 руски петролни рафинерии и експортни терминали

Оставили златото и избягали: Разкриха мистерията на корабокрушение с 400 златни монети

Оставили златото и избягали: Разкриха мистерията на корабокрушение с 400 златни монети

Любопитно Преди 4 часа

През 1995 г. под водите на залива Салкомб, край южния бряг на Англия, е открито корабокрушение с товар, който включва над 400 златни монети. Невероятната находка поставя началото на 30-годишна мисия за идентифициране на кораба – мисия, която току-що приключи

ГЕРБ: Провал на проекта с „Райнметал” би бил стратегическа грешка за България

ГЕРБ: Провал на проекта с „Райнметал” би бил стратегическа грешка за България

България Преди 4 часа

Теменужка Петкова заяви, че са осигурени средствата и условията за изграждането на завода за боеприпаси

<p>От &bdquo;еднорог&ldquo; до &bdquo;кентавър&ldquo;: Българската компания Payhawk влезе в още по-елитен световен клуб</p>

Българи стоят зад един от най-редките софтуерни успехи в света

Парите ни Преди 4 часа

Payhawk достигна 100 млн. долара годишен повтаряем приход и вече е не само еднорог, а „кентавър“

НЗОК обсъди анализите на „Диагноза България“ със създателя на платформата

НЗОК обсъди анализите на „Диагноза България“ със създателя на платформата

България Преди 4 часа

Срещата беше посветена на използваните източници, методологията и интерпретацията на публичните данни

Голям пожар край АМ „Струма“, гъст дим затруднява движението

Голям пожар край АМ „Струма“, гъст дим затруднява движението

България Преди 4 часа

Огънят гори в района между селата Левуново и Генерал Тодоров, на място са изпратени няколко екипа пожарникари

19-годишен катастрофира при дрифт в Пазарджик, остана без книжка

19-годишен катастрофира при дрифт в Пазарджик, остана без книжка

България Преди 5 часа

Младият шофьор се е ударил в паркиран автомобил, няма пострадали, но са нанесени материални щети