П ротести избухнаха на Балканите, подклаждани от смъртоносни трагедии, свързани с корупция. От Сърбия до Северна Македония младите хора излизат по улиците, в търсене на отчетност в регион, в който стремежът за присъединяване към ЕС се сблъсква с вкоренената подкупност, пише Европейският нюзрум - платформа за сътрудничество между 23 европейски осведомителни агенции.

Масовите антикорупционни протести, водени от студенти, се разпространиха от Сърбия към съседните балкански страни, като хиляди хора се събраха под мотото „Корупцията убива“ след поредица от смъртоносни трагедии, отнели десетки животи. 

Балканите са обхванати от множество кризи - срутването на покрив на железопътна гара в Сърбия, опустошителен пожар в нощен клуб в Северна Македония, политическа нестабилност в Босна и Херцеговина и България. 

В регион на Европа, който правозащитни организации определят като страдащ от ендемична корупция, младите хора използваха митингите, за да излеят гнева си. Това накара стотици хиляди да излязат на улицата в Сърбия с искане за промяна.

По последни данни Сърбия е на 105 място от 180 държави в глобалния индекс за възприемане на корупцията – най-лошата ѝ позиция от повече от десетилетие. Северна Македония се представя малко по-добре, като заема 88-мо място в класацията, а членката на ЕС България заема 76-о място. 

Регионът отдавна се бори с корупцията, проблемите с върховенството на закона и политическата нестабилност. Всички тези фактори възпрепятстват пътя на някои от страните към членството в ЕС, за който мерките срещу подкупността са основен приоритет. 

Северна Македония е кандидат за членство в съюза от 2005 г., като през 2010 г. тя бе последвана от Сърбия. През последните години напредъкът на Сърбия е в застой, като основната пречка за това са обтегнатите отношения на страната с Косово. От друга страна България е член на ЕС от 2007 г. 

Ето какво трябва да знаете.  

Сърбия: срутване на козирка на железопътна гара 

Вълна от демонстрации, с невиждан за страната мащаб от 90-те години на миналия век, започна, след като на 1 ноември м. г. се срути козирката на наскоро реновираната железопътната гара в северния град Нови Сад. При инцидента загинаха 16 души.

В цяла Сърбия кървавочервената ръка се появи на плакати, значки и стени, като се превърна в символ на протестите. Много критици виждат причината за смъртните случаи в корупцията и неадекватния контрол на строителните планове, особено заради факта, че реновирането на железопътната гара е приключило малко преди инцидента. 

Смята се, че в последния масов митинг на 15 март в Белград са участвали между 100 000 и 300 000 души. Това е най-големият митинг в историята на Сърбия. Предимно мирната демонстрация беше прекъсната, след като неизвестен шум предизвика краткотрайна паника у събралите се хора. Някои протестиращи и членове на сръбската опозиция твърдят, че властите са използвали звуково оръдие - военно устройство, използвано за разпръскване на тълпи - обвинение, което правителството отрича. 

Вучич прави нова партия, ще блокира два дни Белград

След работна вечеря с председателя на Европейския съвет Антонио Коща и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в Брюксел във вторник, сръбският президент Александър Вучич заяви пред медиите, че е информирал представителите на ЕС, че не е имало звуково оръдие и че Сърбия е готова да провери това твърдение. 

Изявление на европейския комисар по разширяването Марта Кос, описващо срещата с Вучич миналата седмица като конструктивна, предизвика остра реакция от няколко граждански организации, които обвиниха ЕС в лицемерие. В интервю за словенски медии в четвъртък Кос отхвърли критиките, като заяви, че в момента в Сърбия няма друг представител, с когото тя може да разговаря, за да гарантира, че страната ще продължи по пътя към членството си в ЕС. 

Месеците на протестите са най-голямото предизвикателство за управлението на Вучич, който е начело на страната вече 12 години. Протестите вече доведоха до оставките на някои високопоставени служители, включително и на премиера Милош Вучевич. Над дузина души са обвинени във връзка с трагедията, като сред тях е и бившият министър на транспорта Горан Весич, който подаде оставка дни след инцидента. 

Съседните страни също се обединиха в подкрепа на протестите в Белград. Една от тях е Словения, която все още очаква обяснение от сръбските власти за отказа за влизане на сръбска територия на новинарски екип на словенската телевизия POP TV преди демонстрациите на 15 март. 

Северна Македония: смъртоносен пожар в нощен клуб

Символът на тези протести - окървавен отпечатък от червена ръка - също се появи на митинги в съседна Северна Македония, които бяха предизвикани от пожар в нощен клуб в град Кочани, който е работел със съмнителен лиценз. При инцидента на 16 март загинаха 59 души, а над 200 бяха ранени. 

Кочани е град с население от едва 30 000 души. Смъртта на 59 души, повечето от които тийнейджъри и млади хора, засегна почти всеки дом в града. Трагедията е най-тежката загуба за балканската нация от 1993 г., когато станаха две смъртоносни самолетни катастрофи.

Пожарът е предизвикан от фойерверки, които са пуснати на закрито, като избухването му е предизвикало струпване на хора към изхода. Прокуратурата заяви, че клубът е нарушил много от противопожарните разпоредби, тъй като не е разполагал с достатъчен брой пожарогасители и аварийни изходи. 

Общо 34 души, включително висши държавни служители, са заподозрени в нарушаване на стандартите за безопасност. В неделя съдът в Кочани разпореди 30-дневно задържане на 24 от тях. Сред задържаните бяха трима от предходните кметове на Кочани, сред които и последният, който подаде оставка ден след трагичното събитие.

„Убийци!“, скандираха хиляди протестиращи в Скопие

Най-големият обществен протест след инцидента беше организиран на 24 март, като хиляди излязоха по улиците на столицата Скопие под надслов „Системата е следващата“.

„Това не е битка между вас и нас, това не е битка между политическите партии, това е битка между честните и корумпираните. Искаме системна промяна - цялостна промяна, а не козметична. И докато те пълнят джобовете си, ние ще пълним улиците и ще продължим да го правим, докато не видим истинска промяна“, заявяват от гражданското движение „Кой е следващият?“.

В знак на солидарност миналата седмица протестиращите срещу корупцията в България запазиха няколко минути мълчание заради трагедията в Кочани.

Протести във връзка с пожара в Кочани има и в съседна Гърция. През уикенда десетки хора стояха мълчаливо в продължение на над час на централния площад в северния гръцки град Солун. 

В Румъния подобен пожар избухна през 2015 г. в клуб „Колектив“ в Букурещ. Това беше една от най-големите трагедии в Румъния през последните 50 години, като при нея загинаха 64 души, а 163 бяха ранени. След масови протести също под мотото „Корупцията убива” тогавашният премиер Виктор Понта подаде оставка.

България: олигарси и насилници на животни

В България протестиращите излизат на улицата по различни причини. Досега най-големите протести бяха в подкрепа на върховенството на закона и срещу жестокостта към животните, но медиите и здравните специалисти също протестираха, обявявайки се за повишаване на заплатите и по-добри условия на труд.

Демонстрация срещу насилието над животни блокира част от центъра на София

Жестокост към животните: Протести срещу жестокостта и малтретирането на животни се проведоха в няколко от големите градове на страната на 23 март. Те бяха предизвикани от случай с двама души, обвинени в заснемане на видеоклипове с малтретиране на животни в замяна на пари. Протестиращите поискаха строги наказания за проявяването на жестокост към животни, реално прилагане на мерките и ограничаване на онлайн платформи, които разпространяват подобно съдържание. 

Протест в София срещу насилието над животни

Босна и Херцеговина: катастрофални наводнения и Додик на свобода 

През октомври 2024 г. Босна и Херцеговина беше засегната от проливни дъждове, които причиниха наводнения и свлачища, предизвикали затрупването на къщи и хора. Трагедията повдигна въпроса относно корупцията и безотговорността на институциите в Босна и Херцеговина, като изкара на преден план необходимостта от прозрачност и ефективност при управлението на природните ресурси и защитата на гражданите. 

В същото време политическата нестабилност в Босна и Херцеговина се задълбочава допълнително поради правната и политическата криза в страната. Блокирането на ключови реформаторски закони, конфликтите между политическите лидери и липсата на сътрудничество на държавно ниво сериозно възпрепятстват функционирането на институциите и европейския път на страната. Това се отнася особено за президента на Република Сръбска Милорад Додик, който от години заплашва с отделянето на сръбската област от Босна и Херцеговина и твърди, че страната няма общо бъдеще.

Днешната организация на Босна и Херцеговина е договорена с Дейтънското споразумение от 1995 г. Неразделна част от това мирно споразумение е конституцията, въз основа на която страната функционира като едно цяло. 

Според тази конституция Босна и Херцеговина е разделена на две териториални единици – Република Сръбска (РС), която съставлява 49 процента от територията на страната и има сръбско мнозинство, и Федерация Босна и Херцеговина (ФБиХ), която преди е била наричана Босненско-хърватска федерация, поради това, че е населена предимно с бошняци (босненски мюсюлмани) и хървати.

Защо никой не арестува Милорад Додик?

Съдът на Босна и Херцеговина осъди Додик през февруари на една година затвор и шестгодишна забрана за политическа дейност заради незачитане на решенията на върховния представител Кристиан Шмит, който следи за изпълнението на Дейтънското мирно споразумение. Прокурорите издадоха заповед за арест на Додик, след като той не се отзова на призовката за разпит по обвинения в подкопаване на конституционния ред.

В същото време Додик напусна Босна и Херцеговина и посети събития в Сърбия и Израел. Това предизвика разследване за това как той е преминал границата въпреки действаща заповед за ареста му. Тези събития допълнително засилиха напрежението в страната, а международната общност предупреждава за сериозни последици за регионалната стабилност.

Междувременно политическите блокади в институциите на Босна и Херцеговина също застрашават европейското бъдеще на страната. Народното събрание на Република Сръбска прие решение, което цели да забрани работата на държавните институции, включително приемането на закони за реформи, които са нужни за интеграцията на Босна и Херцеговина в ЕС.

Не пропускайте още от Vesti.bg:

Русия отказва да предаде огромна украинска ядрена централа на Тръмп

След убийството на музикалната легенда Селена – какво се случва с жената, отнела живота ѝ?

Орбан: Брюксел се готви за война, а Унгария е отдадена на мира

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 4 часа

Златните постигнаха нова категорична победа над Черните куртки

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 4 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 6 часа

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 8 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

България Преди 8 часа

Русев: Проблемът ще бъде отстранен

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 10 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 10 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 11 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 11 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

България Преди 11 часа

Причината най-вероятно е свада между пострадалото дете и сина на нападателя

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Свят Преди 11 часа

Светът е на прага на война между ядрени сили

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Любопитно Преди 11 часа

17 години One Dance Festival: международен танцов форум с мисия, награди и европейско признание

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

Свят Преди 11 часа

Главнокомандващият постави старшия национален кореспондент на мястото му по време на напрегнат разговор

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до  язовир "Искър"

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до язовир "Искър"

България Преди 12 часа

Столична община ще претендира за средствата за разрушаването по съдебен ред

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Свят Преди 12 часа

Споразумението изключва всякакви разпоредби, свързани с дълга на Украйна за предишна военна или финансова помощ от САЩ

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Свят Преди 12 часа

Журналистката Виктория Рощина е заловена през лятото на 2023 г. близо до Запорожката атомна електроцентрала