На изборите за Европейски парламент Възраждане спечели 13.98% от вота и ще има 3 депутатски места. Вече е ясно и мястото им в Европейския парламент - новосформирана от германската партия "Алтернатива за Германия" парламентарна група – „Европа на суверенните нации“, която обединява 25 депутати от осем държави в Европейския парламент.
(Във видеото: Евродепутатите ни в ЕП: Повече познати лица, отколкото нови попълнения)
“Благодарение на усилията на “Възраждане” беше учредена нова парламентарна група в ЕП - “Европа на суверенните граждани”, това заяви лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов в кулоарите на парламента в четвъртък, съобщава БГНЕС.

Той посочи, че групата е плод на усилията на "Възраждане" от близо една година.

Той припомни, че от юни миналата година датират първите разговори на "Възраждане" с „Алтернатива за Германия“, след което са последвали разговори и с други политически партии, конференцията на новите лидери на Европа и приемането на Софийска декларация за създаване на обща парламентарна група и обща европейска политическа партия след европейските избори на 9 юни. 

Кои са "Алтернатива за Германия", съюзниците на "Възраждане" в Европейския парламент?       

"Алтернатива за Германия", е политическа партия основана през 2013 г. от дисиденти отделили се от традиционната немска десница - Християндемократическия съюз. Според тях под управлението на тогавашния  канцлер на Германия Ангела Меркел, партията се е отдалечила от дясната политика и вече не може да бъде определена като дясна. Te се описват като истинската немска десница, която иска Германия да напусне еврозоната, но не и Европейския съюз. На изборите през 2013 г. партията не влиза в Бундестага, печелейки само 4.7% под минималния праг от 5% праг. През 2015 г. недоволството сред десните германски гласоподаватели на Ангела Меркел расте след като тя взима решението да отвори немски граници, за да приеме порива от сирийски бежанци. Според много германци държавата им приема много повече мигранти отколкото могат да понесат и че държавата им е поведена към демографска катастрофа. Това, съчетано с информация за извършени престъпления от страна на някои новодошли имигранти (като случая по време на новогодишните тържества през 2016 г., когато 1 200 жени стават жертва на сексуално насилие, главно от мъже от мигрантски произход), увеличава недоволството спрямо имиграцията и кара мнозина германци да потърсят партия, която да сложи край на тази криза. Това в техните очи е Алтернатива за Германия. 
Това е и причината на изборите през 2017 г. с анти-имигрантска си платформа партията да спечели 93 депутата, и да се превърне в главната опозиционна сила. По това време в партията инфилтрират индивиди от екстремната десница, включително Бьорн Хьоке - лидерът на партията в Тюрингия. През 2017 г. в своя реч, Хьоке заявява, че „ние германците сме единственият народ в света, който е поставил паметник на срама (паметникът в памет на убитите евреи по време на Холокоста) в сърцето на своята столица”. Тази негова реч води до множествено критики спрямо партията, но Хьоке така и не е отстранен. Това е един от множеството скандали свързани с партията, които принуждават по-либералните ѝ членове да я напуснат. Сред тях е и лидера ѝ -  Йорг Мойтен, който се оттегля, защото според него партията се е отправила твърде много в тоталитарна посока на дясно. 
Това повлиява на репутацията на партията и на изборите през 2021 г. "Алтернатива за Германия" губи 11 депутата, но в същото време увеличава представянето си в бившата ГДР. Поради десетилетията на социалистическа икономика, Изтокът все още изостава в сравнение със западните провинции. След обединението на двете Германии, хората в бившата ГДР изпитват много трудности, образованите млади мигрират на Запад и Изтокът изостава с икономическото си развитие. Все още източната част на Германия е значително по-бедна от западната част и мнозина декларират, че в дните на ГДР животът им е бил по-добър и, че управляващите не се справят добре. "Алтернатива за Германия" се възползва от това чувство сред недоволните и консервативни германци от изтока и увеличават влиянието си сред тях. 
В последните две години "Алтернатива за Германия" възвръща позициите си и в  западните провинции основно поради нарастващото недоволството на германците от управлението на социалдемократа Олаф Шолц, както и от неспособността на Християндемократическия съюз да служи като силна опозиция. Според социологични проучвания през 2023 г. подкрепата за партията нараства и през декември "Алтернатива за Германия" е втората най-популярна партия с 22%. Същата година на изборите в Бавария и Хесен тя печели най-високия си резултат някога на избори в западна Германия.
Но партията винаги е заобиколена от скандали.
В началото на тази година  разследващи журналисти присъстват тайно на среща на крайнодесни групировки в Потсдам, включително и представители от "Алтернатива за Германия". На тази среща присъстващите обсъждат план за ремиграция на имигранти, включително и германски граждани, които те смятат за неасимилирани. Този репортаж допринася към без това скандалния имидж на партията и "Алтернатива за Германия" губи голяма част от новопривлечената си подкрепа. Все пак партията успява да запази второто си място в социологическите проучвания със 17% одобрение.      
Първоначално "Алтернатива за Германия" е близка със сходни европейски партии и става член на крайнодясната групировка в Европейския парламент „Идентичност и Демокрация”.
Но скандалите и екстремизмът в партията продължават.
През май 2024 г. ​​Максимилиан Крах, кандидат в листата на "Алтернатива за Германия" в интервю с италианския вестник „Ла Република” заявява, че не всеки в униформа на Вафен-СС непременно е бил престъпник. За повечето партии, включително най-голямата в групата „Идентичност и Демокрация” - „Националния сбор” на Марин Льо Пен това е прекалено и Алтернатива за Германия е изключена от групата с претекст, че партията е станала твърде радикална. 
Връзките с "Възраждане"
В последните две години "Възраждане" се е сближава с "Алтернатива за Германия". През 2023 г. лидерът Костадин Костадинов присъства на конгреса на  "Алтернатива за Германия", а през 2024 г. "Възраждане кани членове" на германската партия на шествията за 3-ти март.
С изключването на "Алтернатива за Германия" от групата „Идентичност и Демокрация” шансовете на "Възраждане" да се присъдени към нея намаляват, тъй като те не искат да приемат партия в близки отношения с германската крайна десница.   
Вчера Алтернатива за Германия успя да основе политическа група - „Европа на суверенните нации“, най-дясната група в Европейския парламент. Групата включва "Възраждане", чешката партия „Свобода и пряка демокрация”, унгарската „Наша родина”, полската „Нова надежда”, словашката „Движение Република”, френската „Реконкиста” и литовската Съюз „Народ и справедливост”, в групата има 25 евродепутата.
И други партии проявяват желание да бъдат приети в групата, и в следващите дни ще се види дали ще бъдат допуснати. Това, което към момента е ясно, че новата група ще бъде изолирана от останалите групи, включително и от десните евроскептици, които не искат да се асоциират с "Алтернатива за Германия", която в техните очи е твърде радикална дори и по техните стандарти.
 
Автор: Йоан Александър Странджалиев

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Лагард: България ще има пълноправен глас в еврозоната

Лагард: България ще има пълноправен глас в еврозоната

България Преди 4 часа

Лагард: Когато банките са част от евросистемата това означава повече стабилност

Израел възобнови прилагането на примирието в Газа

Израел възобнови прилагането на примирието в Газа

Свят Преди 5 часа

Това става „в съответствие с указанията на политическото ръководство“

Починала е Магдалена Ташева, бивш депутат от "Атака"

Починала е Магдалена Ташева, бивш депутат от "Атака"

България Преди 8 часа

Ташева си е отишла след кратко боледуване

Президентът Радев отиде в Смолян с личен автомобил

Президентът Радев отиде в Смолян с личен автомобил

България Преди 8 часа

Радев посрещна в Смолян унгарския президент Тамаш Шуйок

Скандал с „Мис Пазарджик“ заради „купен вот“

Скандал с „Мис Пазарджик“ заради „купен вот“

България Преди 8 часа

Скандалът с „Мис Пазарджик“ е поредният в града след изборите за общински власти там

Защо македонски депутат отрича българските си корени

Защо македонски депутат отрича българските си корени

България Преди 9 часа

Миле Лефков от ВМРО-ДПМНЕ въвлече българските служби в операция за дискредитиране на Северна Македония

Цвети от Big Brother: Бях малтретирана докато носих първото си дете!

Цвети от Big Brother: Бях малтретирана докато носих първото си дете!

Любопитно Преди 10 часа

Цвети разказа за най-тежкия момент в живота си

<p>Тествахме &bdquo;най-интелигентния&ldquo; модел на Mercedes</p>

Карахме „най-интелигентния“ модел на Mercedes (тест драйв)

Технологии Преди 11 часа

Когато определиш по този начин базовия модел в гамата си, това идва да подскаже за наистина впечатляващи заложби

Над 60 задържани при операция в Турция

Над 60 задържани при операция в Турция

Свят Преди 11 часа

Задържаните са заподозрени, наред с други неща, за участие в структурите на ФЕТО

Израел: Грубо нарушение на примирието, "Хамас" отрече

Израел: Грубо нарушение на примирието, "Хамас" отрече

Свят Преди 12 часа

Междувременно Израел идентифицира двете тела на заложници, върнати през уикенда от "Хамас"

Започна проверка на злополучната отсечка Созопол- Черноморец

Започна проверка на злополучната отсечка Созопол- Черноморец

България Преди 12 часа

18-годишният шофьор, който загина на място, е получил книжката си по-малко от 24 часа преди фаталния инцидент

Севернокорейски войник дезертира, преминавайки минираната граница

Севернокорейски войник дезертира, преминавайки минираната граница

България Преди 13 часа

Армията е идентифицирала лицето близо до военната демаркационна линия

"Да бъдеш лекар е мисия": България отдава почит на своите медици

"Да бъдеш лекар е мисия": България отдава почит на своите медици

България Преди 13 часа

В деня, в който се почита паметта на Св. Йоан Рилски - Чудотворец, се отбелязва и Денят на българския лекар

Папата канонизира първия венецуелски светец

Папата канонизира първия венецуелски светец

Свят Преди 14 часа

Ернандес, който е почитан от милиони за своята всеотдайност към бедните хора, ще бъде канонизиран заедно с майка Кармен Рендилес Мартинес

"Той беше умно момче" - коментар на обучаващия младежа, убил трима край Бургас

"Той беше умно момче" - коментар на обучаващия младежа, убил трима край Бургас

България Преди 15 часа

Проверка се извършва от ИА „Автомобилна администрация“

Израелските военни са предприели атака срещу Газа

Израелските военни са предприели атака срещу Газа

България Преди 15 часа

Това съобщиха израелски медии