К итайските власти обявиха общо смекчаване на ограничителните мерки заради COVID-19, предадоха Франс прес и Ройтерс.

Това стана, след като страната бе разтърсена в края на миналия месец от безпрецедентни протести срещу рестрикциите. Китай бе една от последните държави, където бяха останали в сила строги ограничения. Те се вписваха в знаковата политика на "нула COVID" на президента Си Цзинпин.

"Стига COVID тестове, гладни сме!": Достигната ли е "точка на кипене" в Китай

Националната здравна комисия съобщи, че заразените с коронавирус, които нямат симптоми или имат само леки такива, вече имат право да се лекуват сами под карантина у дома.

Това е радикална промяна,

след като в продължение на три години в Китай всеки човек, дал положителна проба за коронавирус, бе настаняван в карантинен център, отбелязва Франс прес.

Също така ще бъде намалено като честота и обем масовото тестване за коронавирус.

Сега китайците трябва да си правят тестове няколко пъти седмично, за да имат достъп до обществени места, припомня АФП.

Завръща ли се коронавирусът? Китай пламна отново

Освен това хората вече няма да са длъжни да представят отрицателен PCR тест за коронавирус, за да пътуват между различни провинции, и да се подлагат на тест след пристигането си.

От властите във всички китайски региони се иска да повишат дела на ваксинираните срещу COVID при възрастовата категория от 60 до 79 години и да ускорят ваксинационната кампания сред хората над 80 години.

На този фон, представител на Националната здравна комисия заяви днес, че китайските ваксини срещу ковид са много безопасни, с ползи, далеч надхвърлящи рисковете, съобщи Ройтерс.

Какво се случва в Китай? Рекорден ръст на заразените с COVID-19

Общото смекчаване на ограниченията в Китай бе обявено броени часове след публикуването на нови обезпокоителни данни за състоянието на втората икономика в света. Миналия месец износът и вносът са намалели заради строгата политика на "нула ковид" и слабото търсене, посочва АФП.

АП отбелязва, че китайските власти са опитвали да поддържат баланс между запазването на твърдолинейната санитарна политика и поддържането на националната икономика. Общественото недоволство от строгите рестрикции обаче най-накрая управляващите в Пекин да променят мнението си и да последват примера на много други страни, които отмениха рестрикциите на фона на отслабването на коронавируса.

Ройтерс определя обявените днес смекчаване на ограниченията като най-силния сигнал досега, че Китай подготвя своето население да свикне да живее с COVID-19.

Шведски учени с ново откритие за имунитета срещу тежък COVID-19

В продължение на три години китайските власти третираха инфекциозното заболяване, причинявано от коронавирусa, появил се в страната в края на 2019 г., като опасна болест, подобно на бубонната чума или холерата. В резултат цели квартали и дори градове бяха блокирани, а жителите им - принуждавани да си стоят у дома със седмици, дори при един потвърден заразен.

От миналата седмица обаче властите започнаха да казват, че патогенът вече не е толкова вирулентен, а експерти заявяват, че ковид не е по-смъртоносен от сезонния грип.

Гу Сяохун, водещ авторитет в областта на традиционната китайска медицина, дори предложи днес официалното наименование на инфекциозното заболяване КОВИД-19 да бъде променено, за да бъде отразена мутацията на вируса, предаде Ройтерс.

Броени часове преди да бъде обявено общото смекчаване на мерките, Гу каза пред официоза "Бейджин дейли", че на заразените с леки симптоми трябва да им бъде позволено да остават под карантина вкъщи.

"Най-трудният период (от пандемията) приключи", заяви в коментар в понеделник китайската държавна информационна агенция Синхуа, като се аргументира, че коронавирусът вече не е толкова вирулентен и в същото време е в ход кампания за ваксиниране на 90 процента от населението.

Общото смекчаване на мерките в Китай бе обявено 10 дни след вълна от протести, отбелязва АФП. В десетина града демонстранти, повечето от които младежи, призоваха за смекчаване на строгите ограничения, като някои дори поискаха оставката на президента Си Цзинпин.

През последните дни китайски градове и провинции вече обявиха разхлабване на рестрикциите.

Китай обяви първи от почти половин година смъртен случай от COVID-19

ДПА определя решението като отстъпка пред протестиращите.

Ограниченията в Китай бяха смекчени и на фона на известен спад на новите случаи на коронавирус. Националната здравна комисия съобщи днес за около 25 хиляди новозаразени през последното денонощие. Тези данни потвърждават тенденцията на намаляване на новите случаи през последните дни след върховата стойност от приблизително 40 хиляди в края на миналия месец.

Новината за разхлабването на рестрикциите бе посрещната с радост в Китай, отбелязва Ройтерс. Въпреки че границите на страната с население от около 1,4 милиарда души до голяма степен остават затворени, много хора се зарадваха на перспективата животът им отново да се нормализира - три години след като новият коронавирус бе засечен за първи път в централния китайски град Ухан.

Смекчаването на ограниченията бързо стана водеща тема за потребителите на китайската социална платформа "Вейбо". Мнозина казаха, че се надяват да могат скоро пак да пътуват, макар някои да изразиха безпокойство от евентуално ускорено разпространение на коронавируса.

"Време е нашият живот да се нормализира, а Китай да се върне обратно към света", написа един потребител във "Вейбо".

Анализатори приветстваха перспективата забуксувалата китайска икономика да получи импулс. Някои от тях прогнозираха, че Китай ще отвори напълно своите граници не по-късно от средата на следващата година.

Въпреки разхлабването на рестрикциите, което се очаква да има положителен ефект върху икономиката, фондовите пазари регистрираха днес спад, на фона на засилилите се опасения за икономическия растеж и лошите данни за китайската търговия. Много инвеститори изглежда предпочетоха да си приберат печалбата и продаваха акции.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Диана Блажева е големият победител в The Floor

Любопитно Преди 2 часа

Тя превзе играта и спечели наградата от 30 000 евро

"Кървава баня" в Мексико месец преди Световното по футбол: Десет загинаха при масова стрелба

"Кървава баня" в Мексико месец преди Световното по футбол: Десет загинаха при масова стрелба

Свят Преди 4 часа

Въоръжени мъже откриха огън в къща на 200 км от столицата, сред жертвите има жени и дете

Загадка под океана: Учените откриха тайната структура под Бермудските острови

Загадка под океана: Учените откриха тайната структура под Бермудските острови

Любопитно Преди 4 часа

Това откритие може най-после да обясни истинската научна загадка на региона

Свалената охрана на Борисов и Пеевски отново отвори спора за правилата в НСО

Свалената охрана на Борисов и Пеевски отново отвори спора за правилата в НСО

България Преди 5 часа

Темата коментираха Ива Митева и Вежди Рашидов

,

Тръмп и президентът на Южна Корея обсъдиха съдбоносната среща САЩ-Китай

Свят Преди 5 часа

Двамата лидери също така са обсъдили гладкото прилагане на двустранното търговско споразумение, подписано миналата година

Нетаняху: Близо сме до ликвидирането на всеки един отговорен за нападението на 7 октомври

Нетаняху: Близо сме до ликвидирането на всеки един отговорен за нападението на 7 октомври

Свят Преди 6 часа

Днес Нетаняху потвърди, че израелските сили понастоящем контролират 60% от територията на Газа

Във Франция се появиха 10 „нови“ жертви от мрежата на Епстийн

Във Франция се появиха 10 „нови“ жертви от мрежата на Епстийн

Свят Преди 6 часа

Френските магистрати се стремят да разследват евентуални престъпления, извършени във Франция или с участието на френски извършители, които са улеснили престъпленията му

,

Евакуират 30 000 души в германски град заради невзривена бомба от Втората световна война

Свят Преди 7 часа

В момента пожарникари проверяват дали всички хора са напуснали зоната за евакуация, чиито радиус е 1,5 км

Празник във въздуха: Летището във Виена ехти от „Бангаранга“ на Дара, българи пеят в самолета

Празник във въздуха: Летището във Виена ехти от „Бангаранга“ на Дара, българи пеят в самолета

Любопитно Преди 7 часа

Десетки българи ще окупират Терминал 2 на летище „Васил Левски“, за да я поздравят

Дара ще бъде предложена за „Почетен гражданин на София“

Дара ще бъде предложена за „Почетен гражданин на София“

България Преди 8 часа

Това обяви общинският съветник от ГЕРБ-СДС Антон Хекимян

Млад мъж е с 50% изгаряния, поразен от токов удар в Монтана

Млад мъж е с 50% изгаряния, поразен от токов удар в Монтана

България Преди 8 часа

Пострадалият е ловял риба в района на бившия полигон в квартал „Огоста“

Удар в сърцето на ОАЕ: Дронове атакуваха атомна централа, пламна пожар

Удар в сърцето на ОАЕ: Дронове атакуваха атомна централа, пламна пожар

Свят Преди 8 часа

Властите в Абу Даби уверяват, че няма пострадали и опасност от радиация, след като пламъците обхванаха генератор извън периметъра на АЕЦ „Барака“

,

Катастрофа между два украински камиона затвори Прохода на Републиката

България Преди 9 часа

Екипи на полицията регулират движението

Мечки са нападнали мъжа, открит мъртъв край хижа „Рудничар“

Мечки са нападнали мъжа, открит мъртъв край хижа „Рудничар“

България Преди 9 часа

Това посочва съдебномедицинската експертиза