Н ай-високопоставеният китайски дипломат Ван И каза на руския президент Владимир Путин при днешните им разговори в Кремъл, че отношенията между Пекин и Москва не могат да бъдат повлияни от други страни, предаде Ройтерс, като се позова на излъчени по руската държавна телевизия техни изказвания.

"В сложната и променяща се международна обстановка китайско-руските отношения издържаха на натиска на международната общност, те се развиват много стабилно", каза Ван И.

Година след руската инвазия в Украйна: Защо Китай плаши света сега

Според него правителствата на Китай и Русия заедно отстояват на световната арена многополярността и демократизацията в международните отношения.

"Заедно поддържаме многополярността и демократизацията в международните отношения, които в пълна степен отговарят на тенденциите на времето и историята, както и на интересите на мнозинството страни", каза най-висшият китайски дипломат.

На фона на слуховете за "смъртоносна помощ": Какво означава визитата на Байдън в Киев

Китайско-руските отношения няма да се поддадат на влиянието на трети страни, тъй като имат стабилна основа, каза той.

"Отношенията ни не са насочени срещу трети страни и, разбира се, не се поддават и ще устоят на натиск от трети страни. Защото имаме много здрава основа и от страна на икономиката, и от страна на политиката и културата, имаме и доста богат опит", каза Ван И.

Тръмп: Байдън ни води към Трета световна война! Това не е ли безумие?

"Готови сме заедно с руската страна да проявяваме политическа решимост, да задълбочаваме взаимното политическо доверие, да разширяваме стратегическото сътрудничество и всестранното практическо взаимодействие, за да играем още по-значителна конструктивна роля за осигуряване на интересите на нашите две страни, както и да съдействаме за развитието на целия свят", подчерта Ван И.

Най-високопоставеният китайски дипломат предаде на руския президент искрени поздрави и пожелания от китайския му колега Си Цзинпин. Той отбеляза, че при видеоконференция неотдавна двамата лидери са обобщили постиженията, като са набелязали грандиозен план за по-нататъшното развитие на двустранните отношения.

Китай: Спрете да наливате масло в огъня

Руският президент Владимир Путин потвърди, че в Русия се очаква посещение на китайския президент Си Цзинпин и изрази надежда партньорството между двете страни да се задълбочи.

"Очакваме председателя на Китайската народна република на посещение в Русия. За това се споразумяхме по-рано", каза Путин.

Руско-китайските отношения на фона на срива в двуполюсната световна политическа система са особено важни и способстват за стабилизация в света, каза той.

Зеленски: Ако Китай се съюзи с Русия, ще има световна война

Христо Грозев предупреди: Започва реална военна помощ на Русия от Китай

"Международните отношения днес са сложни. Те не станаха по-добри след разпадането на двуполюсната система, а обратното - дори придобиха по-остър характер", отбеляза Путин.

"Руско-китайските отношения се развиват така, както сме планирали в предишните години, всичко върви прогресивно, има развитие. Достигаме до нови измерения", каза руският президент и допълни, че иска да се възползва от случая да изпрати най-добри пожелания на председателя на Китайската народна република Си Цзинпин.

Ескалация или провокация: Ще се срещне ли Путин с Ван И

Русия и Китай могат на първо време да достигнат целта от 200 милиарда долара търговски оборот, каза Путин.

"Поставили сме си целта през 2024 г. да достигнем равнище (на стокооборота - бел. ред.) от 200 милиарда долара. През миналата година това ниво вече достигна 185 милиарда (долара). Има всички основания да се предположи, че ще достигнем нашите цели за нивото на търговския оборот, може би дори по-рано, отколкото сме планували", уточни руският президент.

Борел: Евентуална доставка на оръжия от Пекин за Москва би станала "червена линия" за ЕС

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 45 минути

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 1 час

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 1 час

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 2 часа

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 3 часа

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Любопитно Преди 3 часа

Това е едно от най-значимите събития в българската история

<p>Илюминатите &ndash; мистерия, конспирации, но каква е истината</p>

Илюминатите – мистерия, конспирации, но каква е истината

Любопитно Преди 3 часа

Историята на едно от най-известните тайни общества

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

България Преди 3 часа

Инцидентът е записан от охранителна камера

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 4 часа

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

Свят Преди 4 часа

Това е бразилската монахиня Ина Канабаро Лукас

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Любопитно Преди 5 часа

През изминалите 25 години гласът ѝ е безспорно един от най-известните в българското радио

<p>Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп</p>

Сенатът на САЩ не събра мнозинство, за да блокира митата на Тръмп

Свят Преди 5 часа

Предложението целеше отмяна на националното извънредно положение, обявено от американския президент

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

България Преди 6 часа

През останалите - 2 май, 3 май и 5 май са работни дни за зоните за почасово платено паркиране

<p>Защо хората са загубили козината си</p>

Защо хората са загубили козината си: Изненадващата истина за еволюцията ни като бозайници без косми

Любопитно Преди 6 часа

Хората принадлежат към група животни, известни с козината, космите и мустаците си

БНБ установи съществени пропуски при отпускане на кредити

БНБ установи съществени пропуски при отпускане на кредити

България Преди 6 часа

Те касаят платежоспособността на кредитополучателите