К онклавът избра за папа кардинал Робърт Превост от САЩ, първият понтифекс от Северна Америка в историята. Той приема името Лъв XIV като глава на Римокатолическата църква.
В първите си думи като папа, Лъв XIV каза пред тълпата на площада "Св. Петър" от балкона на едноименната базилика: "Мир на всички вас!"
"Това е първият поздрав на възкръсналия Христос, добрият пастир, който се е отказал от живота си за Бога", заяви папата и обясни избора на своя поздрав: "И аз също, като този поздрав за мир, трябва да вляза в сърцата ни и нашите семейства".
Това е новият папа - Робърт Франсис Превост
"Нека продължим да се вслушваме в тихия глас на папа Франциск, който благославя Рим. Папата, който благослови Рим, даде благословията си на целия свят онази сутрин на Великден. Позволете ми да проследя тази благословия. Бог ни обича. Бог обича всички. Злото няма да надделее", заяви Лъв XIV на италиански.
После папата премина на испански, който говори отлично след дългата си служба като кардинал в Перу:
"На моята най-скъпа любима епархия в Перу, където верните хора придружаваха своя епископ, за да споделят вярата си с него и направиха толкова много, за да бъдат верни на църквата".
Лъв XIV призова католическата църква да бъде "синодална" църква, "такава, която върви напред и която винаги търси мир и да бъде близо до тези, които страдат".
Лъв XIV изглеждаше видимо емоционален, докато махаше на обожаващата тълпа на площада.
"Трябва да се стараем заедно да бъдем мисионерска църква. Църква, която изгражда мостове и диалог", каза той.
Новият папа също призова хората да "показват своята милосърдност" към другите "и да говорят с любов".
По-рано днес от комина над Сикстинската капела се разнесе бял дим, показващ на зрителите по цял свят, че над милиард католици имат нов духовен водач (Habemus Papam).
След няколко кръга гласуване, 267-ият понтифик в историята, бе избран от 133-ма кардинали с право на вот, събрани в Сикстинската капела.
Конклавът и кардиналите
Новият папа наследява покойния папа Франциск, който почина на 21 април 2025 г. на 88-годишна възраст.
Конклавът започна на 7 май, когато кардиналите се заключиха в Сикстинската капела за строго секретния процес за избиране на нов папа. Тайният ритуал започна след деветдневния период на траур, известен като “Novendiales”/ Novemdiales.
Конклавът е строго регулиран демократичен процес, с множество кръгове на гласуване, докато се появи ясен консенсус за това кой ще е следващият папа.
Откъде идват 133-мата кардинали?
133-мата кардинали, които избраха новия папа измежду себе си, са в Рим от понеделник, 5 април.
Те се събраха от цял свят - ето откъде са:
52 от Европа
23 от Азия
20 от Северна Америка
17 от Африка
17 от Южна Америка
Четирима от Океания
Италия има най-много кардинали, които могат да гласуват – 17, докато САЩ имат 10, а Бразилия – седем. Обединеното кралство има трима.
Около 108 от 133-мата кардинали бяха назначени от папа Франциск.
Кой беше папа Франциск?
Понтификатът на папа Франциск продължи 12 години, като започна на 13 март 2013 година и приключи на 21 април 2025 г. През тези общо 4422 дни, той остана известен с либералните си реформи, социална чувствителност и толерантност към малцинства. Със своята скромност, безкомпромисна борба срещу сексуалното насилие в църквата и призиви за социална справедливост, той вдъхнови милиони по света.
Хорхе Марио Берголио, както е рожденото име на папа Франциск, беше 266-ият папа. На 88 години той беше вторият най-възрастен действащ папа след Лъв Тринадесети, починал на 93 години, 4 месеца и 18 дни.
Кой беше папа Франциск, който разтърси Ватикана?
Папа Франциск ръкоположи 149 кардинали, от които 110 бяха избиратели в конклава след смъртта му.
Ключови моменти от службата му
Pope Francis died on Easter Monday, April 21, 2025, at the age of 88 at his residence in the Vatican's Casa Santa Marta. pic.twitter.com/jUIkbplVi2
— Vatican News (@VaticanNews) April 21, 2025
На 1 юни 2021 г. папа Франциск публикува Pascite gregem Dei, с което реформира наказателния закон на Ватикана, засилвайки санкциите срещу сексуалното насилие и финансовите престъпления.
В духа на по-колегиално управление той създаде Съвет на кардиналните съветници от цял свят – ход, който църковни историци определят като "най-важната стъпка в историята на църквата за последните 10 века".
Освен това, на 4 февруари 2019 г., Франциск подписва исторически документ за християнско-мюсюлманско сътрудничество за мир заедно с великия имам на египетския Ал-Азхар.
Папа Франциск позволи на свещениците да благославят еднополовите двойки, значителен напредък за ЛГБТ хората в Римокатолическата църква.
Лидерът на Римокатолическата църква каза, че на свещениците трябва да бъде разрешено да благославят еднополови двойки при определени обстоятелства. Декларацията представляваше смекчаване на тона от Католическата църква, но не и промяна в позицията. През 2021 г. папата каза, че свещениците не могат да благославят еднополовите бракове, защото Бог не може да "благослови греха".
Въпреки това през октомври 2023 г. папа Франциск предложи, че може да се обмисли решението Църквата да благославя еднополовите двойки.
Кога и къде беше погребан?
Погребението на папа Франциск се състоя на 25 април, в събота на площад „Свети Петър“ във Ватикана. Това е същото място, на което той направи последната си публична поява на Великденската неделя.
Преди събитието ковчегът на папата, който пребиваваше в параклиса на резиденцията Санта Марта по време на 12-годишния си понтификат, беше преместен в базиликата „Свети Петър“ в сряда сутринта за три дни поклонение. Стотици хиляди хора се събраха, за да отдадат почит. Въпреки че традиционно папите са били изложени на повдигната платформа, Франциск пожела отворен ковчег.
Хиляди души присъстваха на церемонията.
Папата избра за последния си дом базиликата Санта Мария Маджоре, а не катедралата „Свети Петър“, както почти всички негови предшественици. В последната си воля папа Франциск поиска да бъде погребан „в земята, без особени орнаменти“, само с надпис „Франциск“. Така той ще бъде първият папа от Лъв XIII насам, който не е погребан в базиликата „Свети Петър“.
Базиликата Санта Мария Маджоре е едно от любимите места за молитва на Франциск. След като беше изписан от болницата през март, той отиде там, за да остави цветя, подарени му от вярващите. Папата беше искрено отдаден на Дева Мария; за него мястото има изключително значение — обичаше да се моли именно там пред всяко пътуване.
В левия кораб на базиликата стои почитаната византийска икона на Мария в параклиса на Павел, където през 2023 г. стои ваза със златни рози — дар от Франциск.