В Иран бе екзекутиран бивш заместник-министър на отбраната, признат за виновен по обвинения в шпионаж в полза на Великобритания, предадоха световните агенции.

Смъртната присъда на Алиреза Акбари бе изпълнена чрез обесване, съобщиха днес ирански държавни медии. 61-годишният Акбари, който имаше двойно гражданство - иранско и британско - отричаше обвиненията и казваше, че признанията му са били изтръгнати с мъчения.

Масови протести в Иран

Британският премиер Риши Сунак каза, че е ужасен от екзекуцията на бившия ирански заместник-министър.

"Това беше коравосърдечен и страхлив акт, извършен от варварски режим, който не спазва човешките права на своя народ", написа в "Туитър" Сунак, цитиран от Ройтерс.

Ужасът продължава: Екзекутираха още двама души, свързани с протестите в Иран

В петък министърът на външните работи на Обединеното кралство Джеймс Клевърли предупреди, че "Иран не трябва да изпълни бруталната си закана за екзекуция".

"Това е политически мотивиран акт от страна на варварски режим, който напълно пренебрегва човешкия живот", написа Клевърли в Туитър.

Иран премахва нравствената полиция, задържала Махса Амини

Министърът на външните работи на Великобритания Джеймс Клевърли също осъди екзекуцията в Иран на човек, който има и британско гражданство. "Този варварски акт трябва да бъде осъден възможно най-строго. Той няма да остане без последствия", написа Клевърли също в "Туитър".

Алиреза Акбари бе задържан през 2019 г. и му бяха повдигнати обвинения в шпионаж в полза на Великобритания във връзка с преговорите на Иран със западните сили за ядрената му програма. Тази седмица Акбари бе осъден на смърт като "един от най-важните агенти на британското разузнаване", съобщи в сряда иранската съдебна власт и уточни, че наказанието, постановено от Върховния съд, е окончателно.

По-рано тази седмица съпругата на бившия ирански заместник-министър каза пред Би Би Си, че е била поканена на "последна среща" с него в затвора, където той бил държан в единична килия. Мариам Акбари нарече мъжа си "патриот" и каза, че той е станал жертва на фракционни борби в кръговете на властта.

Като високопоставен служител на иранското министерство на отбраната, Алиреза Акбари е установил близки връзки с политици, които се опитват да посредничат и постигнат помирение след вълната от протести в страната, отбелязва ДПА.

Вчера Джеймс Клевърли призова Иран да не изпълнява смъртната присъда, която определи като политически мотивирана.

От Иран постъпват много съобщения за арести и дори екзекуции на хора, обявени за агенти на чуждестранни разузнавания, особено на израелската служба Мосад и на Централното разузнавателно управление (ЦРУ) на САЩ. Твърденията на иранските власти обикновено не може да бъдат потвърдени по независим път, а процесите се водят тайно, посочва ДПА.

Редица граждани на западни държави са задържани в Иран. Според властите в техните страни Техеран е повдигнал скалъпени обвинения на тези хора, за да ги използва като разменна монета.

Акбари бе екзекутиран на фона на вълната от протести в Иран след смъртта в полицейски участък в столицата Техеран през септември на млада жена, задържана от нравствената полиция, защото не носела правилно своя хиджаб. През последните дни демонстрациите, избухнали след кончината на Махса Амини - 22-годишна иранка от кюрдски произход - позатихнаха на фона на предприетите от властите репресии.

До момента на смърт бяха осъдени най-малко 18 участници в протести, сред които една жена. Четирима от тях вече бяха екзекутирани.

По данни на правозащитници до момента са били убити общо най-малко 520 демонстранти, а над 19 300 човека са били задържани, посочва АП.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Прокуратурата поиска 7 години затвор за Никола Саркози

Прокуратурата поиска 7 години затвор за Никола Саркози

Свят Преди 4 минути

Саркози, който управлява Франция от 2007 до 2012 г., отрича да е извършил нарушение

Николай Младенов: Примирието в Газа се спазва

Николай Младенов: Примирието в Газа се спазва

Свят Преди 1 час

По думите му от „Хамас“ не се изисква „да изчезне като политическо движение“

Унгария не подписа декларацията на „Букурещката деветка“

Унгария не подписа декларацията на „Букурещката деветка“

Свят Преди 3 часа

Зеленски предупреди: Източна Европа е под руска заплаха

Големият триумф на Кейт Мидълтън: Принцесата омагьоса Италия при първата си поява зад граница след рака (СНИМКИ)

Големият триумф на Кейт Мидълтън: Принцесата омагьоса Италия при първата си поява зад граница след рака (СНИМКИ)

Любопитно Преди 3 часа

„Безсъмнено това е огромен момент за принцесата“, заяви съветник на принцесата на Уелс, която не е осъществявала официална визита в чужбина, откакто обяви диагнозата си рак

Мобилизация за „подготовка за война“ почна в Беларус

Мобилизация за „подготовка за война“ почна в Беларус

Свят Преди 4 часа

Лукашенко: Всички се подготвяме за война

Шофьор кара в насрещното на автомагистрала „Тракия”

Шофьор кара в насрещното на автомагистрала „Тракия”

България Преди 4 часа

Водачът е установен- жител на град Пловдив

Русия постави условие за преговори за мир с Украйна

Русия постави условие за преговори за мир с Украйна

Свят Преди 4 часа

Зеленски трябва да заповяда на украинските сили да сложат оръжие

„Мадуромаксинг“: Марко Рубио облече емблематичния анцуг на Мадуро

„Мадуромаксинг“: Марко Рубио облече емблематичния анцуг на Мадуро

Свят Преди 4 часа

Държавният секретар Марко Рубио предизвика фурор в социалните мрежи, появявайки се на борда на Air Force One със същия спортен екип Nike, с който беше облечен венецуелският диктатор Николас Мадуро в момента на неговото залавяне от американските сили

Готви се нова оставка на министър в Лондон

Готви се нова оставка на министър в Лондон

Свят Преди 4 часа

Стийтинг е дал ясно да се разбере, че е решен да се кандидатира за лидер на Лейбъристката партия

Израел засили атаките срещу Газа

Израел засили атаките срещу Газа

Свят Преди 5 часа

ЦАХАЛ не коментира увеличилите се атаки

<p>Мирчев: Разликата е, че днес шефът на ДАНС е различен</p>

Ивайло Мирчев: Разликата е, че днес шефът на ДАНС е различен

България Преди 5 часа

Ивайло Мирчев: Ще подкрепим Комисия за разследване на случая "Петрохан"

Ситуацията е кризисна, търсят начин да стартират пръскането срещу комари край Дунав

Ситуацията е кризисна, търсят начин да стартират пръскането срещу комари край Дунав

България Преди 5 часа

Ивкова: Пропуснат е доста дълъг период, в който е могло да бъде намерено решение

"Възраждане": Пеевски сам се отказа от охраната си

"Възраждане": Пеевски сам се отказа от охраната си

България Преди 5 часа

"Възраждане" са внесли законопроект за това никой от народните представители да няма право на охрана от НСО

<p>След смърт от норовирус: Френските власти карантинираха&nbsp;кораб в Бордо</p>

След смърт от норовирус: Френските власти карантинираха над 1700 души на кораб в Бордо

Свят Преди 5 часа

Според френските здравни власти един 90-годишен пътник е починал, а около 50 души са проявили симптоми на вируса

Благотворителен футболен турнир в подкрепа на децата на ParaKids

Благотворителен футболен турнир в подкрепа на децата на ParaKids

Любопитно Преди 5 часа

В инициативата се включиха 12 отбора – както корпоративни, така и съставени от ученици и приятели, обединени от желанието да подкрепят каузата

Борисов: Радвам се, че от днес съм сигурен и свободен български гражданин

Борисов: Радвам се, че от днес съм сигурен и свободен български гражданин

България Преди 5 часа

Така лидерът на ГЕРБ коментира свалянето на охраната му от НСО