К райнодясната партия "Национален сбор" на Марин льо Пен води убедително след първия тур на гласуването за предсрочните парламентарни избори на Еманюел Макрон, сочат социологическите проучвания.

Френският президент, който е на власт от 2017 г., заяви, че е време страната да каже своята дума, след като неговата центристка партия "Ренесанс" претърпя катастрофален резултат на европейските избори през юни. 

Но рискът му изглежда претърпя провал, след като в неделя "Национален сбор" получи най-голям дял от гласовете - почти два пъти повече, отколкото на президентските избори през 2022 г.

Ако си осигурят победа на втория тур и станат най-голямата партия - протежето на Марин Льо Пен може да стане новият министър-председател на Франция, пише Sky News.

Какво се случи?

Макрон призова за предсрочни избори, след като беше разгромен на изборите за Европейски парламент от „Национален сбор“ .

Еманюел Макрон
Еманюел Макрон Източник: БТА

Крайнодясната партия спечели около 32% от гласовете във Франция - около два пъти повече от проевропейската партия на Макрон с 15%.

Той заяви пред народа от Елисейския дворец в Париж:

"Реших да ви върна избора на нашето парламентарно бъдеще чрез гласуване. Затова разпускам Националното събрание."

Той продължи: "Чух вашето послание, вашите опасения и няма да ги оставя без отговор. Франция се нуждае от ясно мнозинство, за да може да действа спокойно и хармонично."

Гласуването ще се проведе в два тура - първият бе на 30 юни, а вторият ще се проведе на 7 юли.

На първия тур на първо място се класира „Национален сбор“ с 33%, следван от левия Нов народен фронт с 29% и партията на Макрон "Ренесанс" с 22%.

Тези избори се различават от президентските, на тях се определя кои партии ще заемат 522 места в Националното събрание - долната от двете камари на френския парламент - а не кой президент ще обитава Елисейския дворец.

Марин Льо Пен
Марин Льо Пен Източник: Getty Images

Какво е „Национален сбор“?

„Национален сбор“ (Rassemblement National или RN) е националистическа и популистка дясна партия, която се възползва от възхода на десницата в Европа.

До 2018 г. тя е известна като "Национален фронт", но в стремежа си да подобри имиджа си се ребрандира като Льо Пен работи в опит да смекчи имиджа на партията и да се отърси от дългогодишните обвинения в расизъм и антисемитизъм.

Основана през 1972 г. от Жан-Мари Льо Пен, бащата на Марин Льо Пен, днес партията се ръководи от 28-годишния Жордан Бардела, който бързо се издигна до политически лидер.

Те са най-голямата опозиционна партия с 88 депутати и се надяват да се обърнат към това, което според тях е основната грижа на хората във Франция - имиграцията, разходите за живот и престъпността.

Националното обединение заема твърда позиция по отношение на имиграцията, като иска да я ограничи драстично, и въпреки че вече не иска да напуска ЕС, заяви, че ще го реформира.

Въпреки че през последните години смекчи тона си, Националното обединение все още се смята за крайнодясна партия, чието идване на власт би променило чувствително Европа.

Как реагира „Национален сбор“?

Льо Пен, която е смятана за лидер на изборите през 2027 г., на които Макрон няма да може да се кандидатира, приветства решението му.

"Готови сме да поемем властта, ако френският народ ни има доверие на тези предстоящи парламентарни избори", каза тя.

"Готови сме да изправим страната на крака."

Водещият кандидат на RN за европейските избори и протеже на Льо Пен, Бардела, е само на 28 години, но с победната си реч в Париж веднага придоби президентски вид.

Бардела, който е и председател на партията, се обърна към своите "скъпи сънародници" и каза: "Френският народ даде своята присъда и тя е окончателна."

Ще се отразят ли парламентарните избори на председателството?

Макрон пое голям риск с предсрочния вот, тъй като партията му вероятно ще претърпи още загуби, което ще затрудни остатъка от президентския му мандат, който изтича през 2027 г.

Ако партията му в крайна сметка загуби, Макрон, който през последната регистрирана седмица е имал едва 21% рейтинг на одобрение според Morning Consult, може да бъде принуден да "съжителства".

Този термин се отнася за случаите, когато президентът е принуден да застане редом с министър-председател от противниковата партия.

Това се случи на десния президент Жак Ширак през 1997 г., когато той свика предсрочни избори само за да може левицата да ги спечели.

Ако Националното обединение спечели мнозинство, Макрон все пак ще остане президент, като ще ръководи отбраната и външната политика.

Но той ще изгуби правомощията си да определя вътрешния дневен ред - от икономическата политика до сигурността.

Неговата партия "Ренесанс" в момента има 169 депутати в долната камара на парламента от общо 577. Националното обединение има 88.

За какво се борят партиите?

Макрон се застъпва за общоевропейски усилия за защита на Украйна и за необходимостта ЕС да засили собствената си отбранителна и промишлена дейност.

Бардела иска да ограничи свободното движение на мигранти чрез осъществяване на национален граничен контрол и намаляване на правилата на ЕС в областта на климата.

Партията вече не иска да напуска ЕС и еврото, но цели да го отслаби отвътре.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Иран пусна китайските кораби през Ормузкия проток

Иран пусна китайските кораби през Ормузкия проток

Свят Преди 6 часа

Вчера китайски супертанкер с два милиона барела иракски суров петрол премина

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

България Преди 7 часа

С промените се въвежда задължение за компетентните правоприлагащи органи да уведомяват относно процесуалните права

Муцунски поиска среща с българския външен министър

Муцунски поиска среща с българския външен министър

Свят Преди 9 часа

Муцунски: Диалогът не е задължително да означава отстъпление

Фронтменът на Bring Me the Horizon със сътресение, след като фен го удари с телефон

Фронтменът на Bring Me the Horizon със сътресение, след като фен го удари с телефон

Любопитно Преди 10 часа

Оли Сайкс от Bring Me the Horizon пострада по време на концерт в Сейнт Луис. Изпълнителят е с леко сътресение на мозъка, след като бе ударен от хвърлен телефон. Въпреки болката и дезориентацията, музикантът довърши участието си пред 22 000 фенове

Държавно спецзвено ще бори високите цени

Държавно спецзвено ще бори високите цени

България Преди 10 часа

До седмица правителството ще предложи конкретни мерки за овладяване на инфлацията

Правят нова Комисия за противодействие на корупцията

Правят нова Комисия за противодействие на корупцията

България Преди 11 часа

Председателят на комисията ще се определя чрез жребий сред членовете

МОН обяви инструкции за предстоящите матури

МОН обяви инструкции за предстоящите матури

България Преди 11 часа

Идентификационната бланка с личните данни ще е неизменно свързана с първия лист

Кирил Киров - Кико: Заради кариерата жертвах личния си живот

Кирил Киров - Кико: Заради кариерата жертвах личния си живот

Любопитно Преди 11 часа

Продуцентът разкрива тайните на “Като две капки вода”, рисковете на живия ефир, отношенията с Рачков и Геро и цената да живееш постоянно зад кулисите на телевизията

Въздушната линейка за мениджър от АЕЦ „Козлодуй”

Въздушната линейка за мениджър от АЕЦ „Козлодуй”

България Преди 11 часа

Пациентът е получил масивен инфаркт

Спирова и Денисиньо спорят за короната в Hell’s Kitchen тази вечер

Спирова и Денисиньо спорят за короната в Hell’s Kitchen тази вечер

Любопитно Преди 12 часа

Големият шампион ще грабне наградата от 50 000 евро и титлата “Най-добър готвач на България”

Завързаха и ограбиха в дома му посред нощ човек в Лешница

Завързаха и ограбиха в дома му посред нощ човек в Лешница

България Преди 12 часа

Двама мъже са проникнали в къща в селото

Момчета пребиха и ограбиха човек в Перник

Момчета пребиха и ограбиха човек в Перник

България Преди 12 часа

Задържан е 16-годишен

Разбиха схема за 240 млн. евро с хранителни добавки, представяни като лекарства

Разбиха схема за 240 млн. евро с хранителни добавки, представяни като лекарства

България Преди 12 часа

До операцията се стигна, след като в Софийска районна прокуратура е подаден сигнал от бивш министър на здравеопазването

Кремъл: Путин ще посети Китай много скоро

Кремъл: Путин ще посети Китай много скоро

Свят Преди 13 часа

Подробности около визитата ще бъдат обявени допълнително, отбеляза Дмитрий Песков