А лександър Захарченко, лидерът на сепаратистите в Източна Украйна е бил убит при взрив в центъра на бунтовническия Донецк, заяви в петък неговият говорител, предаде агенция БГНЕС.

„Ръководителят на Донецка Народна Република (ДНР)

Александър Захарченко почина в резултат на терористична атака“,

съобщи говорителката на Захарченко – Алена Волинетс. Информационната агенция на Донецката Република по-рано съобщи за експлозия в кафене „Сепар“ около 17.30 ч. българско време, като тогава се съобщи за трима ранени.

През април 2014 г. 38-годишният тогава Захарченко, бивш електротехник в каменовъглена мина, син на миньор и бивш бизнесмен, заедно с други сепаратисти участва в операцията по превземането на сградата на градската администрация в Донецк, по-късно през годината той бе избран за „премиер“ и за „президент“ на самопровъзгласилата се ДНР. Захарченко носеше военна униформа в цвят каки, дори когато се занимаваше с роблеми от граждански характер в разрушения от войната район. Той беше ранен в крака при сражения в Дебалцево през 2015 г., но надживя много от другите командири на бунтовници.

Захарченко беше съгласен на редица крехки и често нарушавани прекратявания на огъня в сраженията с украинските сили, при които бяха убити повече от 10 000 души. Той въведе в Донецк военните паради с танкове в съветски стил, а през 2015 г. заяви пред АФП, че съжалява за разпадането на СССР. „Съветският съюз беше велика страна и беше огромна грешка, че беше допуснато да бъде разрушена от ЦРУ и други тайни служби. Европа и другите страни бяха сковани от страх от нас“, каза тогава той.

През 2017 г. Захарченко обяви своите планове да създаде нова „държава“, която да замести Украйна, наречена Малорусия – термин от времето на царизма за района, който обхваща по-голяма част от съвременна Украйна – и нейна столица да бъде Донецк. Другите бунтовнически лидери обаче отхвърлиха това, а поддръжниците на бунтовниците в Кремъл го нарекоха „частна инициатива“.

Отговорностите на временно изпълняващ функциите на ръководител на самопровъзгласилата се ДНР, съгласно Конституцията, са възложени на вицепремиера Дмитрий Трапезников. Това беше официално обявено в Донецк след извънредно заседание на правителството във връзка смъртта на Александър Захарченко.

Кой е новият лидер на ДНР?

Дмитрий Трапезников е роден през 1981 г. в Съветския съюз, в град Краснодар, сега в Южна Русия. На следващата година семейството му се премества в Донецк. Трапезников има три висши образования – в областта на промишленото и гражданското строителство, по икономика и по право.

Той е бил мениджър във футболния отбор Шахтьор (Донецк), заемал е ръководни постове в големи бизнес структури, а в периода 2010-2012 г. е бил заместник-председател на съвета на Петровски район в Донецк. След преврата в Украйна през 2014 г. Трапезников подкрепя движението за свобода на Донбас и се включва в опълчението. Оттогава заема редица постове в управлението на т. нар. ДНР.

Какво казаха от Киев и Москва?

Според Службата за сигурност на Украйна (ССУ) убийството на Захарченко е резултат от конфликт между „терористите и техните руски спонсори“. „Всички обвинения, които може да бъдат чути от руската страна, не са верни“, каза говорителката на ССУ Елена Гитлянская.

По-рано Русия обвини Украйна за убийството на Захарченко. „Има всички основания да се предполага, че зад убийството стои режимът в Киев, който неведнъж е използвал подобни методи за отстраняване на инакомислещи и неудобни хора“, заяви говорителката на руското министерство на външните работи Мария Захарова.

Тя обвини прозападните власти в Украйна, че вместо да изпълнят Минските споразумения и да търсят решение на вътрешния конфликт, „киевската партия на войната реализира терористичен сценарий, обърквайки допълнително и без това сложната обстановка в региона“. Смъртта на Захарченко показва, че Киев е решил да започне „кървава борба“ и се е отказал от обещанията си да търси мир, каза още Захарова, цитирана от Ройтерс.

Председателят на Народния съвет (парламента) на ДНР Денис Пушилин също обвини украинските власти, че стоят зад покушението.

Сепаратистите в Източна Украйна са разкъсвани от вътрешни борби, които понякога са преминавали в насилие. Няколко техни лидери бяха убити при атентати през последните години. Бивши бунтовнически командири избягаха от Донбас, като казваха, че се страхуват за живота си, тъй като бившите им съмишленици са се обърнали срещу тях. Иначе сепаратистките власти обвиниха Киев и за предишни атаки в контролираните от тях територии.

Вижте още:

Лукс насред мизерията в Източна Украйна

Може ли да има край на войната в Източна Украйна

Какво оцеля от Донецк след година боеве

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Над 60 убити при полицейска акция в Рио де Жанейро

Над 60 убити при полицейска акция в Рио де Жанейро

Свят Преди 5 часа

Това е най-смъртоносната полицейска акция в историята на бразилския щат

Акция на ГДБОП в митницата в Русе

Акция на ГДБОП в митницата в Русе

България Преди 9 часа

Работи се по досъдебно производство

Мариан Бачев: Не съм сплашвал кмета на район „Изгрев”

Мариан Бачев: Не съм сплашвал кмета на район „Изгрев”

България Преди 10 часа

Мариан Бачев: Нямам отношение към проверки, разпоредени от кмета на район „Изгрев“

Без санкции за германските дружества на "Роснефт"

Без санкции за германските дружества на "Роснефт"

Свят Преди 10 часа

Германските операции на „Роснефт“ са отделени от руската централа

Синтия Ериво

Синтия Ериво се съблече за корицата на списание

Любопитно Преди 10 часа

Тя също така сподели как Джейда Пинкет Смит ѝ помага да се справи с натиска на славата

Вратар на "Интер" уби пенсионер в количка

Вратар на "Интер" уби пенсионер в количка

Свят Преди 11 часа

Катастрофата е станала в близост до тренировъчния комплекс на "Интер"

Лелята на Уилям и Хари е в болница след сериозно падане от кон

Лелята на Уилям и Хари е в болница след сериозно падане от кон

Свят Преди 11 часа

70-годишната лейди Сара, която е по-голямата сестра на принцеса Даяна, преживяла „наистина лошо падане“ през септември

Владимир Путин

La Stampa: 4 причини защо Путин няма да спечели в Украйна

Свят Преди 11 часа

Руският президент вярва в победата, но реалността е съвсем различна, казват двама високопоставени източници от американското разузнаване пред италианското издание La Stampa

Ваксините от последните 20 години вече са достъпни в електронното здравно досие

Ваксините от последните 20 години вече са достъпни в електронното здравно досие

България Преди 11 часа

Над 19 милиона записа за поставени ваксини от 2005 г. насам са интегрирани в Националната здравноинформационна система – стъпка към по-пълна и достоверна медицинска история на всеки гражданин

„Бъди добър. Обичам те": Историята на шокиращо умният папагал Алекс

„Бъди добър. Обичам те": Историята на шокиращо умният папагал Алекс

Свят Преди 11 часа

Алекс промени как се изследва животинският ум

Ужасът на Анелиз Мишел – момичето, вдъхновило „Екзорсизмът на Емили Роуз“

Ужасът на Анелиз Мишел – момичето, вдъхновило „Екзорсизмът на Емили Роуз“

Любопитно Преди 11 часа

Историята за екзорсизмите на Анелиз Мишел е основата на филма от 2005 г. „Екзорсизмът на Емили Роуз“, но истинската история е много по-ужасяваща

Ноември идва с 25 градуса и мъгли - подробна прогноза за времето

Ноември идва с 25 градуса и мъгли - подробна прогноза за времето

България Преди 11 часа

До -5 градуса ще паднат температурите през следващия месец

Москва е готова да гарантира, че няма да нападне ЕС и НАТО

Москва е готова да гарантира, че няма да нападне ЕС и НАТО

Свят Преди 12 часа

Лавров формулира предложението в реч

,

Русия шпионира НАТО от ферибот, потънал преди 30 години?

Свят Преди 12 часа

Русия вероятно има шпионска база на ферибота "Естония", потънал в Балтийско море преди повече от 30 години