Н е е изключено нападателят, който уби 39 души на Нова година в нощен клуб в Истанбул, да е избягал в чужбина, заяви турският вицепремиер Вейси Кайнак, цитиран от агенция Ройтерс.

Кайнак обаче очаква, че операциите в Турция може да дадат резултат. По думите на вицепремиера са установени връзки на терориста, както и предполагаеми негови локации.

Според Кайнак атентаторът е най-вероятно уйгур,

но това не може да бъде казано със сигурност. „Сигурно е, че нападението е било извършено от едно лице, но то може да е било подпомагано“, каза още той пред турската телевизия А Хабер.

В същото време продължава да става публична информацията за това как нападателят е организирал атаката. Той се е подготвял в продължение на най-малко 15 дни, осъществявайки връзки с хора в кварталите Зейтинбурну, Кайшехир и Аксарай.

И днес основна тема в турския печат е атентатът в нощен клуб в Истанбул навръх Нова година и издирването на извършителя. „Обръчът в преследването на терориста се затяга“, пише в заглавие турският в. „Сабах“.

Вижте снимки от мястото на инцидента

Установено е, че нападателят е мъж с кодово име „Абу Мухаммед Хорасани“. Той е бил специално обучен от „Ислямска държава“ за нападения в градове, посочва „Йени асър“.

Вчера в Измир бяха задържани 40 души, за които се смята, че са свързани с терориста,

пише още „Сабах“. По произход те са от Дагестан, Източен Туркестан и Сирия. Някои от заподозрените са пребивавали в една и съща квартира заедно с „Абу Мухаммед Хорасани“ и са пристигнали в Измир на 1 януари, отбелязва още изданието.

Ново видео от атентата в Истанбул, две българки са били в клуба

Ранената в Истанбул българка остава в болница

В. „Поста“ уточнява, че от задържаните в Измир 40 лица 20 са непълнолетни. Вестникът публикува и някои сведения за терориста от нощния клуб „Рейна“, които са били установени в хода на разследването.

Мъжът, семеен с две деца, е пристигнал от Киргизстан на 20 ноември със самолет.

Два дни по-късно семейството отишло в Коня (Централна Турция) с автобус и си настанило в жилище там. На 15 декември нападателят пристигнал сам в Истанбул от Коня с автобус. Той бил подпомаган от три семейства от Източен Туркестан. Тези семейства са били цел на извършените вчера полицейски акции от измирската полиция, при които били задържани 9-има мъже, 11 жени и 20 деца. От жилищата били иззети оптически мерник за снайпер, боеприпаси, фалшиви лични документи и фалшиви задгранични паспорти.

В. „Хабертюрк“ съобщава, че терористът е бил засечен на охранителните камери три пъти да купува билет за Истанбул и веднъж за Анкара по време на 37-дневния си престой в Коня.

„Карар“ пише за подозрения и за втори терорист при атентата в клуб „Рейна“.

Експерти от разузнаването твърдят, че е много вероятно терористите да са били двама. В потвърждение на това се посочват и записи от охранителните камери, на които соченият за терориста, извършил нападението на Нова година, носи два различни по форма и цвят панталона. При излизането от жилището си в квартал Зейтинбурну терористът е облечен с бял панталон, а влизайки въоръжен в нощния клуб в 1.15 ч. е с черен. На излизане от нощния клуб в 1.23 ч. обаче терористът отново е с бял панталон.

„Поста“ публикува интервю с правителствения говорител и вицепремиер Нуман Куртулмуш, който предупреждава за опасността от атентати срещу политици в Турция. По думите на Куртулмуш има сериозни разузнавателни сведения за подобна вероятност.

„Представете си да бъде извършен атентат срещу лидера на ПНД Девлет Бахчели или на НРП Кемал Кълъчдароглу... Да пази Бог“, каза правителственият говорител, визирайки лидерите на опозиционните Партия на националистическото действие и Народнорепубликанска партия. Той допълни, че националистическият лидер Бахчели е отказал брониран автомобил.

По повод на нападението в нощния клуб „Рейна“ Куртулмуш изрази убеждението на турските власти, че няма как атентатът да е бил извършен без помощ „отвън“. Вероятно е имал помощници и вътре, добави той.

„Нападението в „Рейна“ изглежда като работа на тайна служба.

Преценяват се всички възможности“, каза още вицепремиерът. Терористът е член на ДАЕШ (бел. ред. арабски акроним на „Ислямска държава“), в това няма никакво съмнение, добави той.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израелски министър показа вързани активисти, огромен скандал

Израелски министър показа вързани активисти, огромен скандал

Свят Преди 2 часа

Според организаторите на флотилията израелската полиция е задържала 430 участници в хуманитарната акция

Даниела Митева: Данните за нарушения са неверни

Даниела Митева: Данните за нарушения са неверни

България Преди 5 часа

По-рано днес правосъдният министър Николай Найденов съобщи, че е предложил освобождаването на Митева

Отиде си една от легендите на художествената ни гимнастика

Отиде си една от легендите на художествената ни гимнастика

България Преди 5 часа

Бончева си е отишла днес, на 89 години

Руски изтребители прехванаха британски самолет над Черно море

Руски изтребители прехванаха британски самолет над Черно море

Свят Преди 5 часа

В един момент Су-27 се е приближил на едва шест метра от носа на британския самолет

"Бангаранга" покори класациите в Европа

"Бангаранга" покори класациите в Европа

Любопитно Преди 6 часа

По груби сметки "Бангаранга" звучи по около 2 млн. пъти на ден

СГС даде ход на делото срещу бившия варненски кмет Иван Портних

СГС даде ход на делото срещу бившия варненски кмет Иван Портних

България Преди 6 часа

По делото ще бъдат разпитани всички свидетели и ще се гледа по общия ред

Радев назначи нов зам.-министър на отбраната

Радев назначи нов зам.-министър на отбраната

България Преди 7 часа

Днес премиерът Радев назначи нови заместник-министри и в няколко други министерства

Бившата полицайка Симона Радева помоли да бъде оправдана

Бившата полицайка Симона Радева помоли да бъде оправдана

България Преди 7 часа

Тя беше осъдена от Софийския районен съд на пет години затвор

Уиз Калифа е на седмо място със сумата от 28 млн. долара

Полицията в Румъния търси Уиз Калифа

Свят Преди 7 часа

Той беше осъден в Румъния на девет месеца затвор за притежание на наркотици

Хванаха крадец на мотори в София

Хванаха крадец на мотори в София

България Преди 7 часа

Задържаният е на 43 години, криминално проявен за множество кражби

Иран пусна 26 кораба през Ормузкия проток

Иран пусна 26 кораба през Ормузкия проток

Свят Преди 8 часа

Южна Корея потвърди, че неин петролен танкер е преминал през протока

Снимката е илюстративна

Първокласник откри 1300-годишен викингски меч по време на училищна екскурзия

Свят Преди 8 часа

Първокласник по време на училищна екскурзия в Норвегия направи уникална находка в забележително състояние

Генетика, бременност и проследяване: Мащабният форум на „Ох, на мама!“ събра на едно място бременни, майки и татковци в НДК

Генетика, бременност и проследяване: Мащабният форум на „Ох, на мама!“ събра на едно място бременни, майки и татковци в НДК

Любопитно Преди 9 часа

Форумът предизвика огромен интерес, а залата се оказа тясна за всички желаещи

Това са верните отговори на матурата по БЕЛ

Това са верните отговори на матурата по БЕЛ

България Преди 9 часа

Близо 50 000 зрелостници се явиха на днешния държавен зрелостен изпит

Вучич: Това с MOL не върви добре

Вучич: Това с MOL не върви добре

Свят Преди 9 часа

Срокът, определен от американските власти за продажбата на руския дял в NIS, изтича на 22 май