30-годишен българин е сред чужденците, подали оплакване в саксонската полиция при вчерашните размирици в източния германски град Кемниц, съобщават местни медии, цитирани от БНР.

Сънародникът ни е бил задържан закратко и заплашван от местен жител.

До безредиците се стигна, след като рано вчера германец бе наръган с нож и почина от раните си. За убийството бяха задържани двама имигранти от Сирия и Ирак. 

Последва демонстрация от няколкостотин футболни хулигани и привърженици на партията "Алтернатива за Германия".

В отговор тази вечер в Кемниц се събраха около 250 привърженици на крайната левица с антифашистки лозунги. Стигна се до сблъсъци с десни радикали, но полицията овладя напрежението.

Какво се случи вчера

Шестима души бяха ранени при сблъсъци в източногерманския град Кемниц вчера вечерта. До тях се стигна след убийството на 35-годишен германец и ареста на извършителите – сириец и иракчанин.

Германската крайна десница организира днес за втори пореден ден демонстрация в източния град Кемниц.

Протестите избухнаха след като трима души бяха намушкани с нож и един от тях – мъж на 35 години, почина от раните си.

Вчера близо хиляда души излязоха по улиците на Кемниц, скандирайки лозунги като "Чужденците вън", "Това е нашият град" и "Ние сме народът".

Задържани за нападението с нож са двама мъже, съответно на 22 и 23 години – единият от Ирак, а другият от Сирия.

Крайнодясното движение "Пегида" и партията "Алтернатива за Германия" поискаха от германското правителство да засили сигурността на гражданите и да промени политиката си. Крайнодясното движение твърди, че починалият 35-годишен германец е бил намушкан, докато се е опитвал да защити съпругата си.

Вчера демонстрантите се опитваха да атакуват случайно срещнати хора, които имат чуждестранен вид. Полицията разследва два случая на нанесени телесни вреди, един на сплашване и един на съпротива при арест. Германски медии съобщават, че сред пострадалите е българин, но информацията не е потвърдена.

Днес имаше и контрамитинг на левицата. Над 1000 души се включиха в демонстрация срещу крайната десница в източния германски град.

"Преследването на хора, които изглеждат като чужденци, е нещо тревожно за нас. Искаме да покажем, че Кемниц има друго лице: отворено към света и против ксенофобията", каза Тим Децнер от крайнолявата партия "Левите".

Германското правителство пък разкритикува остро поведението на събралите се вчера в Кемниц крайнодесни демонстранти и окачестви действията им като "лов" на чужденци, обявявайки, че ксенофобията няма място в Германия.

Близо 3 години затвор за изриталия жена в берлинското метро

Осъдиха трима мигранти, изнасилили жена на живо във "Фейсбук"

Това убийство разтърси Германия

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
САЩ: До часове ще владеем напълно небето над Иран

САЩ: До часове ще владеем напълно небето над Иран

Свят Преди 58 минути

Израел: Неутрализирали сме около 300 установки за балистични ракети

КЗК препоръча спешни мерки на пазара на горива

КЗК препоръча спешни мерки на пазара на горива

България Преди 1 час

България е внесла количество втечнен природен газ на цени, договорени преди войната в Близкия изток

27 политически формации подадоха документи в ЦИК за изборите

27 политически формации подадоха документи в ЦИК за изборите

България Преди 1 час

В ЦИК са постъпили документи за регистрация на 15 партии и 12 коалиции

Акция в България и още страни от ЕС срещу огромна схема за измами с ДДС

Акция в България и още страни от ЕС срещу огромна схема за измами с ДДС

България Преди 1 час

Разследващите оценяват щетите от укриване на данъци на около 103 млн. евро.

Иран заплаши да атакува израелски посолства по света

Иран заплаши да атакува израелски посолства по света

Свят Преди 3 часа

Това ще стане ако Израел атакува дипломатическата мисия на Техеран в Ливан

<p>Георги Георгиев: Няма дъно в българската политика</p>

Георгиев: ПП-ДБ саботира 440 милиона евро за България

България Преди 4 часа

Георги Георгиев: Няма дъно в българската политика

Ирански ракети удариха Йерусалим

Ирански ракети удариха Йерусалим

Свят Преди 4 часа

Това беше втората серия от взривове в града днес

Близо килограм кокаин и четвърт тон канабис в София

Близо килограм кокаин и четвърт тон канабис в София

България Преди 4 часа

Обвиняеми са общо четири лица

Павлин Коджахристов е новият директор на Столичния инспекторат

Павлин Коджахристов е новият директор на Столичния инспекторат

България Преди 4 часа

Назначението е в резултат на административна промяна в структурата на Общината

Малена Замфирова

Пиян турист удари в гръб Малена Замфирова на пистата, в болница е

България Преди 5 часа

Малена е получила множество фрактури и е откарана с хеликоптер в болница

Огромно задръстване след тежка катастрофа в София

Огромно задръстване след тежка катастрофа в София

България Преди 5 часа

Инцидентът е станал малко след 16.30 ч.

„Твърде секси съм, за да съм сама!“: Карди Би изригна срещу бившия си

„Твърде секси съм, за да съм сама!“: Карди Би изригна срещу бившия си

Любопитно Преди 5 часа

Изпълнителката на хита „Magnet“ в момента е на обиколка с шоуто си „Little Miss Drama“, като на 27 февруари тя ясно даде да се разбере, че е приключила с добрия тон към NFL звездата

Арнолд Шварценегер и Джейми Лий Къртис са сред новите членове на Залата на славата

Арнолд Шварценегер и Джейми Лий Къртис са сред новите членове на Залата на славата

Любопитно Преди 5 часа

За да бъдат избрани, кандидатите трябва да са живели в Калифорния поне пет години и да са постигнали успехи в полза на щата, нацията и света, според уебсайта на Залата на славата на Калифорния

Министър Запрянов потвърди за Турция: НАТО няма да се огъне

Министър Запрянов потвърди за Турция: НАТО няма да се огъне

България Преди 6 часа

Той нарече ставащото "ескалация" на конфликта в Иран

Дейвид и Виктория Бекъм поздравиха сина си Бруклин за рождения ден въпреки забраната

Дейвид и Виктория Бекъм поздравиха сина си Бруклин за рождения ден въпреки забраната

Любопитно Преди 6 часа

Дейвид и Виктория Бекъм публично поздравиха Бруклин за 27-ия му рожден ден въпреки информацията, че той е поискал контакт с тях единствено чрез адвокат на фона на продължаващия семеен конфликт между тях