"Намирам се в Йемен, където ще се опитам да стигна до българите от кораба Galaxy Leader – капитанът Любомир Чанев и старши помощник-капитанът Данаил Веселинов. Двамата, заедно с екипажа на плавателния съд, са при хутите от 19 ноември 2023 г. Целта е да стигна от град Сана до пристанищния град Ходейда на Червено море, където е корабът с българите".

Това съобщи евродепутатът от ДПС/"Обнови Европа"  Елена Йончева във Фейсбук.

"Това е хуманитарна мисия, с логистичната подкрепа и на ООН, за да се видя с Любомир и Данаил, и да разбера повече за ситуацията. От десет месеца техните семейства не са ги виждали и са изключително разтревожени. До този момент нито един европейски политик не е успял да се срещне с тях, както и с екипажа, в който са и трима граждани на ЕС (освен двамата българи, на кораба е и румънски гражданин). Срещата с българските моряци ще даде надежда на близките им, че те не са изоставени и процесът по освобождаването им е близо", пояснява Йончева.

Главчев се срещна с близки на отвлечените български моряци от Galaxy Leader

"Надявам се посещението ми да покаже ангажираността на българското общество към случая и да доведе до скорошното освобождаване на българите. Още веднъж искам да подчертая, че това е хуманитарна мисия. Тук съм, защото вярвам, че когато има български граждани в опасност и ние можем да помогнем, трябва да го направим. За мен позицията на член на Европейския парламент е и това – възможност да се използват допълнителни инструменти, за да се помага на България. Мисията ми е хуманитарна, като български гражданин", посочва Йончева.

"Територията на Йемен се намира под контрола на седем сили. Северозападната част се контролира от хутите. Международно признатото правителство (от ООН и от ЕС) контролира част от южната територия на страната, а други територии се управляват от "Ал Кайда" и Ислямска държава, както и от различни местни групировки. Мисията ми е в духа на резолюция 2451 на Съвета за сигурност на ООН за Йемен, която призовава всички страни в конфликта да позволяват и да улесняват безопасния бърз и безпрепятствен достъп за оказване на хуманитарна помощ", подчертава Йончева.

Съдбата на "Галакси лийдър" е "в ръцете на "Хамас"

"Само три дни след 19 ноември 2023 г. обърнах внимание на случая с българите в Страсбург, по време на пленарното заседание на Европейския парламент. За изминалите десет месеца поставях неколкократно въпроса в различни формати в Брюксел. Няколко пъти разговарях с върховния представител за външна политика на ЕС Жозеп Борел – в открити и закрити заседания на комисията по външна политика и в подкомисията по отбрана. Преди близо четири месеца изпратих и официален писмен парламентарен въпрос до Европейската комисия. А в последното пленарно заседание за миналия мандат успях да прокарам текст в резолюция с настояване Европейската комисия да предприеме конкретни мерки за освобождаването на българите, които са и европейски граждани", отчита Йончева.

"По време на последното пленарно заседание в миналия мандат на ЕП в Страсбург през април се обърнах към Жозеп Борел - „Господин Борел, тук опираме и до двойните стандарти. Дали, ако това бяха граждани на по-големи европейски държави, българските граждани щяха още да са в Йемен? Това подкопава доверието в ЕС и неговите възможности да защити всички европейски граждани без разлика от тяхната националност. Надявам се, че Вие ще подкрепите дипломатическа инициатива, водена от ЕС, за да бъдат освободени. И приканвам Европейската комисия да направи така, че дипломатическите усилия да станат приоритет," добавя българският евродепутат.

"В Йемен бях посрещната с изключително уважение. Проведох среща с министъра на външните работи на Сана Джамал Амир, както и с неговия заместник Абдул Уахид Абу Вас. В разговорите с тях изтъкнах, че България е признала Палестинската държава още през 1988 г. Свидетелство за добрите отношения между двата народа е и фактът, че близо 6 000 йеменци са завършили висшето си образование в България. Инженери, лекари, специалисти в авиацията и много други са допринесли за развитието на страната. Тези безспорни факти бяха оценени от домакините. Предадох на министъра на външните работи на Сана писмо от името на роднините на българските моряци с молба да се приберат при семействата си", обясни още Йончева.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
МВнР предупреди българите да напуснат Кувейт

МВнР предупреди българите да напуснат Кувейт

България Преди 17 минути

Спрени са търговските полети от Международното летище в Кувейт

Амал Клуни зашемети в Милано: Адвокатката показа нова прическа и безупречен стил

Амал Клуни зашемети в Милано: Адвокатката показа нова прическа и безупречен стил

Любопитно Преди 19 минути

Амал Клуни зашемети в Милано с модерна кожена пола и нова, по-къса прическа в карамелени нюанси, демонстрирайки за пореден път безупречен стил, подходящ за променливото време през април

Бус удари полицейски коли в Горна Оряховица

Бус удари полицейски коли в Горна Оряховица

България Преди 45 минути

По първоначална информация шофьорът е изгубил управление над колата

.

Изписаха легендарната Янка Рупкина от болница, певицата остава в кома

България Преди 50 минути

Проблемите за странджанската певица започнаха в средата на март, когато тя бе приета по спешност в болница

,

„Счупено сърце“: Лили Иванова изненада почитателите си с ново видео

Любопитно Преди 1 час

Лили Иванова изненада почитателите си с нов видеоклип към песента „Счупено сърце“ по текст на Мартин Карбовски. Примата на българската музика пусна видеото в разгара на националното си турне и седмици преди историческия си концерт в зала „Олимпия“

В сянката на диктатора: Бурният живот на Саджида Талфах – вдовицата на Саддам Хюсеин

В сянката на диктатора: Бурният живот на Саджида Талфах – вдовицата на Саддам Хюсеин

Любопитно Преди 1 час

През 2015 г. в социалните мрежи се разпространи новината, че Саджида Талфах е починала, но семейството на Хюсеин опроверга слуховете. Доколкото е известно, вдовицата на Саддам Хюсеин е все още жива и здрава

<p>Криптокралицата Ружа Игнатова &ndash; борба до край или бягство с парите?</p>

Ружа Игнатова – борба до край или бягство с парите?

Любопитно Преди 1 час

Не пропускайте финалните епизоди на сериала „Взимай парите и бягай“ през уикенда от 21:30 ч. по NOVA

<p>Малена Замфирова е вече у нас, започва възстановяване</p>

Малена Замфирова започна възстановяване, вече е в България

България Преди 2 часа

За нея се грижи екип от физиотерапевти с ръководител Михаил Ненов

Украйна удари дълбоко в Русия, порази рафинерия в Башкортостан

Украйна удари дълбоко в Русия, порази рафинерия в Башкортостан

Свят Преди 2 часа

Сателитно изображение потвърждава нанесени щети по рафинерията

Разкриха коя е най-смъртоносната професия в Ню Йорк

Разкриха коя е най-смъртоносната професия в Ню Йорк

Свят Преди 2 часа

Ново проучване показва, че строителството е най-смъртоносната професия в Ню Йорк с 20 жертви за година, а правозащитници алармират, че латиноамериканските работници са изложени на най-голям риск заради липса на безопасност

,

Симона Халачева става „булка беглец“ в Театър София

Любопитно Преди 2 часа

Актрисата Симона Халачева влиза в ролята на булката мечтателка Тереза в хитовия спектакъл „Скрити лимонки“. На сцената на Театър София тя ще поведе ожесточена битка между романтичните си блянове и паническия страх от олтара в една история за смелостта

Песков: Украйна да изтегли войски от Донбас

Песков: Украйна да изтегли войски от Донбас

Свят Преди 2 часа

Путин продължава "да работи по кризисната ситуация, която се развива и все повече ескалира в Близкия изток"

Мъжки сълзи в The Floor тази неделя по NOVA

Мъжки сълзи в The Floor тази неделя по NOVA

Любопитно Преди 3 часа

Какъв обрат очаква участниците – гледайте от 20:00 ч.

Брейди Ебърт

Бившият китарист на Turnstile е арестуван за опит за убийство на бащата на вокалиста

Свят Преди 3 часа

Бившият китарист на рок групата Turnstile Брейди Ебърт е арестуван за опит за убийство, след като блъсна с колата си и рани тежко 78-годишния баща на вокалиста на бандата в Мериленд и избяга от мястото на инцидента

"Галъп": Пет сигурни формации в следващия парламент

"Галъп": Пет сигурни формации в следващия парламент

Това показва национално представително проучване на "Галъп интернешънъл болкан", проведено в периода 20 - 30 март 2026 г.

SARS-CoV-2

Вариантът „Цикада“: Новата мутация на COVID-19, която изненадващо атакува предимно децата

Свят Преди 3 часа

Учени алармират за „спящия“ вариант на COVID-19, наречен „Цикада“, който се завръща след две години в сянка. Новата мутация BA.3.2 поразява децата до пет пъти по-често от възрастните, като превръща училищата в основно поле за разпространение