П редседателят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард предупреди, че преизбирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ ще бъде заплаха за Европа, съобщи "Индипендънт".

В интервю за телевизия "Франс 2" тя заяви, че начинът, по който Тръмп е провел първия си мандат като президент, е достатъчен, за да породи опасения относно евентуалното му завръщане на власт.

"Ако трябва да си вземем поука от историята, от начина, по който той водеше първите четири години от мандата си, това категорично е една заплаха. Достатъчно е да погледнем търговските тарифи, ангажимента към НАТО, борбата с изменението на климата. Само в тези три области в миналото на Тръмп, интересите на САЩ не бяха съгласувани с европейските интереси", заяви Лагард.

Тръмп за НАТО: Европа се възползва от САЩ

Според наблюдатели, коментарите на председателя на ЕЦБ представляват разрез с обичайната практика на ръководителите на централните банки да избягват участие в политически въпроси.

Тя беше попитана дали евентуален втори мандат на бившия американски президент може да "остави Европа сама да подкрепи Украйна срещу пълномащабното нахлуване на Русия". На това Лагард отговори, че това е малко вероятно, "защото в Конгреса на САЩ има редица избрани членове, които са изключително враждебно настроени към ужасната война на Русия срещу Украйна и които ще продължат да финансират и подкрепят страната".

"Не трябва да забравяте, че дори в президентска система като американската, Конгресът притежава сериозна власт", продължи тя.

САЩ между Тръмп и Байдън: Прогнозите за бъдещата геополитика на щатите

Запитана за европейската инфлация, 68-годишната председателка на ЕЦБ заяви, че "най-трудната и най-лошата част" от справянето с инфлацията вероятно е приключила. Тя отбеляза, че ако ЕЦБ може да бъде сигурна, че инфлацията е спаднала до нивото от 2%, ще обмисли намаляване на лихвените проценти.

"Смятам, че лихвените проценти няма да продължат да се повишават, ако не се появят нови сътресения или неочаквани промени в данните. И ако спечелим борбата с инфлацията и ако сме сигурни, че инфлацията наистина ще бъде 2%, в този момент лихвите ще започнат да се понижават", каза тя.

Междувременно Тръмп се опита да отстъпи от предишното си предложение, че ако спечели изборите тази година, ще бъде диктатор през първия ден от следващия си мандат.

Проучване: Байдън и Тръмп с равна подкрепа в САЩ

Коментарите му бяха направени по време на кметството в Де Мойн, Айова, само няколко дни преди първото в страната предизборно изслушване на републиканците на 15 януари. Бившият президент избра да присъства на срещата, вместо да дебатира с претендентите Ники Хейли и Рон ДеСантис.

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 1 час

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 2 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

България Преди 3 часа

Жената твърди, че работодателите ѝ взели документите и я заплашвали

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 3 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 3 часа

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

България Преди 4 часа

Президентът на Русия не се интересува от общественото мнение и колко хора умират, заявиха преподавателят в Харковския университет проф. Михаил Станчев и международният анализатор Чавдар Стефанов

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 4 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

България Преди 4 часа

Като причина за недоволството на хората се посочва бездействието на органите на реда

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 4 часа

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 4 часа

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 4 часа

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 6 часа

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Любопитно Преди 6 часа

Това е едно от най-значимите събития в българската история

<p>Илюминатите &ndash; мистерия, конспирации, но каква е истината</p>

Илюминатите – мистерия, конспирации, но каква е истината

Любопитно Преди 6 часа

Историята на едно от най-известните тайни общества