К акви са икономическите последици от увеличените разходи за сигурност в Европа? „Евронюз“ разглежда както предимствата, така и недостатъците на увеличаването на бюджетите за отбрана след украинската криза.

Нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. предизвика шокови вълни в цяла Европа, като предизвика преоценка на приоритетите в областта на сигурността и отбранителните стратегии във всички страни. В отговор на ескалиращото напрежение и променящия се геополитически пейзаж повечето европейски държави поеха по пътя на увеличаване на разходите за отбрана, а ЕС се опитва да организира и улесни съвместни усилия за решаване на дилемата за сигурността на континента.

Владимир Зеленски и Риши Сунак
Владимир Зеленски и Риши Сунак Източник: Getty Images

След края на Студената война европейските страни намалиха разходите за отбрана в полза на социални, инфраструктурни или технологични инвестиции. По данни на Международния валутен фонд общите разходи за отбрана на развитите икономики, към които принадлежат и членовете на еврозоната, са намалели почти наполовина от 1991 г. насам (по данни за 2015 г.).

До 1991 г. развитите икономики харчеха за военни цели повече от 3% от брутния си вътрешен продукт (БВП). До 2015 г. тази цифра е намаляла до 1,6% от БВП. Едва след като Русия анексира Крим през 2014 г., разходите за отбрана в Европа започнаха да се увеличават, макар и не рязко на общо ниво. Към 2019 г. Европа все още не инвестираше номиналните 2 % от БВП, които са задължителни съгласно правилата на НАТО.

Ракетна установка m270
Ракетна установка m270 Източник: Getty Images

Ново чувство за неотложност обхвана Европа, тъй като руският напредък в Украйна върна почти забравени спомени от конфронтационната Студена война. Силите на Русия в Украйна показват, че потенциалът за водене на война остава Мина Аландер, научен сътрудник във Финландския институт за международни отношения (FIIA), обяснява пред „Евронюз“: „Ясно е, че войните вече не са далечно явление и че европейските държави не могат да избират кога и къде да се включат. Ето защо малките въоръжени сили, които са останали на повечето европейски държави от експедиционната епоха, вече не са достатъчни, било то като възпиращ фактор срещу разширяването на руската агресия и особено недостатъчни като защита срещу нея“.

Прогнозираното нарастване на европейските разходи за отбрана, които днес са достигнали тези от крайната фаза на Студената война, според данните, публикувани от Стокхолмския международен институт за изследване на мира, е свързано и с настъпателната война, която Русия води срещу Украйна. Едуард Хънтър Кристи, официален служител на НАТО и старши научен сътрудник на FIIA, излага ясно фактите в коментара си за „Евронюз“: „Европейските държави не могат да снабдяват трайно Украйна, без да увеличат собствените си отбранителни промишлени възможности и капацитет. В същото време, за да се подготвят срещу бъдещи, по-широки руски заплахи, самите европейски държави трябва да увеличат отбранителните си способности и готовността си за борба“.

Евро
Евро Източник: iStock

Разходите за отбрана трябва да бъдат увеличени, като се имат предвид нарастващите заплахи в различни региони, не само в Източна Европа, но и в Северна Европа, Африка на юг от Сахара и Близкия изток, дори разходите от 2% от БВП няма да са достатъчни, за да осигурят на Европа достатъчен отбранителен капацитет в обозримо бъдеще.

Лиана Фикс, научен сътрудник за Европа в Програмата за изследвания „Дейвид Рокфелер“, заяви: „Възможно е континентът да се насочи към нивата на разходите за отбрана от Студената война, които за много европейски държави бяха между 3 и 4 % от БВП“.

Тези равнища на разходите ще предоставят нови индустриални и технологични възможности за европейската икономика, но ще предизвикат и напрежение, тъй като бюджетните разходи се насочват към сферата на отбраната. Както казва Кристи: „Подобна подготовка, разбира се, е скъпа. Тя изисква по-високи национални бюджети за отбрана в цяла Европа, както и по-голямо финансиране на съществуващи или нови подкрепящи политики както на национално ниво, така и на ниво ЕС, например за подкрепа на европейската отбранителна индустриална база“.

MIM-23 Hawk - система за противовъздушна отбрана
MIM-23 Hawk - система за противовъздушна отбрана Източник: iStock

Увеличените разходи за отбрана могат да действат като значителен двигател на икономическия растеж, особено в секторите, свързани с производството и технологиите в областта на отбраната. Договорите и проектите за обществени поръчки в областта на отбраната създават възможности за заетост, стимулират иновациите и насърчават развитието на високотехнологични отрасли. Освен това инвестициите в отбраната често имат мултиплициращ ефект, като генерират допълнителни ползи за доставчиците и местните общности.

Разходите за отбрана улесняват технологичните иновации и научните изследвания, като стимулират напредъка в области като киберсигурността, изкуствения интелект и космическото инженерство. Тези технологични пробиви не само повишават военните способности, но имат и по-широко приложение в гражданските сектори, като допринасят за цялостната национална конкурентоспособност и индустриална устойчивост.

От друга страна, увеличените разходи за отбрана налагат отклоняване на ресурси от други области на публичните разходи, като здравеопазване, образование и инфраструктура. Това може да доведе до компромиси при финансирането на основни социални услуги и инвестиции, които са от решаващо значение за дългосрочното икономическо развитие и общественото благосъстояние. Балансирането на конкуриращите се приоритети става особено трудно във времена на бюджетни икономии или икономически спадове. Бързото увеличаване на бюджетите за отбрана може да натовари националните финанси, като задълбочи бюджетния дефицит и равнището на държавния дълг.

оръжие
оръжие Източник: iStock

Поддържането на високи военни разходи в дългосрочен план изисква внимателно фискално планиране и може да доведе до труден избор, включително повишаване на данъците, намаляване на разходите или вземане на заеми. Неуспехът да се управлява ефективно бюджетният натиск може да подкопае икономическата стабилност и доверието на инвеститорите. Понастоящем европейските държави, които са географски по-близо до Русия, са възприели по-активен подход към разходите за отбрана. Те са в челните редици на тенденцията за увеличаване на разходите.

Александър Ланошка, доцент в Университета на Ватерло, заяви пред „Евронюз“: „Полша, балтийските страни и Финландия се подготвят интензивно от различен период от време. Отчасти поради близостта си до Русия те като цяло имат широк социален и политически консенсус относно естеството на стратегическата си среда, както и относно това какво да се прави с нея“.

Това също така означава, че увеличаването на разходите за отбрана в демократичните страни често представлява противоречива тема, която трябва да бъде обсъждана в рамките на политическия процес. На диктатурите им е много по-лесно в това отношение - не им се налага да се консултират с гражданите си, докато планират войнствени действия. Демокрациите трябва да бъдат обмислени, дори когато се защитават.

Политиците в Германия все още се колебаят относно равнището на разходите. Най-голямата икономика в Европа - Германия - не прави всичко, което е възможно, в областта на отбраната. Лиана Фокс посочи: „Германия има най-голям потенциал, както във финансово отношение, така и с отбранителната си инфраструктура, да се превърне в нов стълб на Европа, но сериозността в дебата за германския Zeitenwende е загубена - до следващата година разходите за отбрана ще достигнат 2% от БВП, но остават ограничени поради борбите в правителствената коалиция и дълговата спирачка“.

Натовариха и маскираха БТР-те за Украйна на гара Курило.
Натовариха и маскираха БТР-те за Украйна на гара Курило. Източник: Георги Димитров

Напоследък Франция се очертава като лидер в отбранителния сектор, както обяснява Мина Аландер: „Макрон изглежда е разбрал какъв е залогът, ако Украйна загуби тази война, и започна съзнателно да раздвижва разговора в Европа. Франция също така пое водеща роля в новата многонационална бойна група на НАТО, създадена в Румъния“. Негативен фактор е дистанцирането от европейската тенденция в областта на сигурността, идващо от Вашингтон, независимо от това дали Доналд Тръмп ще загуби предстоящите президентски избори или не. Както заяви Кристи: „Има две основни тенденции в дискурса на САЩ, а именно отдръпване или дори изолационизъм и по-голямо внимание към Азия с цел сдържане на Китай“. И двете представляват заплаха за сегашното ниво на европейската сигурност.

Решението да се увеличат разходите за отбрана в отговор на руската инвазия в Украйна води до сложни компромиси и съображения за европейските държави. Макар че укрепването на военните способности може да засили възпирането, да стимулира икономическия растеж и да изпълни международните ангажименти, то също така поставя предизвикателства по отношение на фискалната устойчивост, алтернативните разходи, динамиката на надпреварата във въоръжаването и дипломатическия ангажимент. Европейските нации ще трябва едновременно да увеличат нивата на разходите си за отбрана и да наблюдават внимателно възхода на популистките политически опции.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

След първа среща. Тя: - Ще се радвам пак да вечеряме! Той: - Ама още ли си гладна?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Арестуваха българи в Солун - оставили бебето си да плаче на балкона докато спят

Арестуваха българи в Солун - оставили бебето си да плаче на балкона докато спят

Свят Преди 2 минути

Срещу 36-годишния мъж и 35-годишната жена е образувана преписка от полицията за излагане на дете в опасност

Милиардерът Алекс Сорос и Хума Абедин се ожениха (СНИМКИ)

Милиардерът Алекс Сорос и Хума Абедин се ожениха (СНИМКИ)

Любопитно Преди 7 минути

Двамата започнаха да се срещат през есента на 2023 г. и обявиха годежа си през юли 2024 г.

Снимката е илюстративна

Щипане, удари и ритници - служителка в детска градина на съд за малтретиране на 21 деца

Свят Преди 34 минути

Прокурорите заявиха, че мащабът на насилието е бил „зашеметяващ“, а Роксана Лека „е проявила изключителна жестокост в ужасяващото си отношение“ към децата в продължение на шест месеца

Мощна буря в Хърватия, германец беше ударен от мълния

Мощна буря в Хърватия, германец беше ударен от мълния

Свят Преди 48 минути

Туристи бяха спасени от потъващ катамаран

Демонстранти носят плакати на висши ирански командири, убити при израелските удари по Техеран, 14 юни 2025 г.

Израел обяви, че е елиминирал военновременния началник на Генералния щаб на Иран

Свят Преди 1 час

Али Шадмани е смятан за най-високопоставения военен командир в Иран

<p>Внимание!&nbsp;Ограничават движението в част от АМ &bdquo;Тракия&ldquo; край Стара Загора</p>

Ограничават движението в част от АМ „Тракия“ край Стара Загора до 27 юни

България Преди 1 час

Причината са ремонтни дейности по надлеза над железопътната линия София – Бургас, при 159-и км на магистралата

Разкриха причината за срутването на покрива на клуб в Доминикана, отнело живота на 236 души

Разкриха причината за срутването на покрива на клуб в Доминикана, отнело живота на 236 души

Свят Преди 1 час

Основната причина е определена като „пълно пренебрегване на строителните норми и правилата за безопасност“

Снимката е илюстративна

Жена е намушкана с нож след скандал във Велико Търново

България Преди 1 час

44-годишен мъж от Бяла черква е заподозрян за нападението, след което избягал. Пострадалата е в болница.

<p>Лекар ще се признае за виновен за кетамина, довел до смъртта на Матю Пери</p>

Калифорнийски лекар ще се признае за виновен за кетамина, убил Матю Пери

Свят Преди 1 час

Д-р Салвадор Пласенсия ще признае вина по четири обвинения за незаконно разпространение на кетамин

Президентът на РСМ обвини България в "злоупотреба с правото на вето"

Президентът на РСМ обвини България в "злоупотреба с правото на вето"

Свят Преди 1 час

Не става въпрос за нерешени двустранни отношения, заяви в отговор българският държавен глава Румен Радев

<p>МВР купува &bdquo;безвредни&ldquo; тейзери за полицаите</p>

МВР купува „безвредни“ тейзери и тактически елечета за бодикамери за полицаите

България Преди 1 час

"Всеки, който получава сертификат за ползване, ще тества тейзъра върху себе си"

Netflix пусна филм за българин заложник, сърбин в главната роля

Netflix пусна филм за българин заложник, сърбин в главната роля

Любопитно Преди 2 часа

Нашият сънародник е "действал за част от секундата"

Тръмп и Стармър подписаха търговското споразумение между САЩ и Великобритания

Тръмп и Стармър подписаха търговското споразумение между САЩ и Великобритания

Свят Преди 2 часа

Президентът на САЩ по грешка нарече документа "търговско споразумение с Европейския съюз"

БезГранично: Австрия - къде да отидем и какво да ядем

БезГранично: Австрия - къде да отидем и какво да ядем

БезГранично Преди 2 часа

От имперско величие до алпийски гледки и кулинарни изкушения

Снимката е илюстративна

Сенатор Тун допусна възможността за военни действия на САЩ в Иран

Свят Преди 3 часа

Президентът Доналд Тръмп каза, че Техеран е дал знак, че е готов да води разговори