И зраел подложи на нови удари ивицата Газа в петък след смъртоносната атака по училище на ООН предишния ден в палестинския анклав. На този фон войната, предизвикана от нападението на "Хамас" срещу Израел на 7 октомври, навлезе в деветия си месец, съобщиха агенциите.

ООН вкара Израел в "списъка на срама"

Конфликтът, който вече взе няколко десетки хиляди жертви, опустоши обширни части от ивицата Газа и прогони от домовете му по-голямата част 2,4-милионното население на палестинския анклав, крие опасност от избухване на глад.

Дипломатическите усилия за слагане на край на бойните действия изглеждат в траен застой, с изключение на краткото, едноседмично примирие през ноември, въпреки обявената преди седмица от президента на САЩ Джо Байдън нова пътна карта за прекратяване на войната, отбелязва Франс прес.

"Хамас" все още не дава отговор, а Израел изрази готовност за разговори, но остава отдаден на целта си да унищожи палестинската ислямистка групировка.

България се включи в общ призив към „Хамас”

Като част от поредния кръг дипломатически совалки американският държавен секретар Антъни Блинкън ще посети Израел и ключовите регионални партньори Египет, Йордания и Катар в рамките на външнополитическа обиколка, започваща в понеделник, съобщи американският Държавен департамент. Тя ще бъде неговата осма в региона от началото на войната.

На терен израелските удари по територията на анклава, който от 2007 г. се контролира от радикалното палестинско движение "Хамас", продължават.

През вчерашния ден Газа беше подложена на обстрел по суша, море и въздух, а по думите на очевидци отново е бил атакуван бежанският лагер в Нусейрат, Централна Газа, ден след като там беше поразено училище на ООН при израелски удар.

Според болница в съседния град Дейр ал Балах при бомбардировката в Нусейрат в четвъртък са убити най-малко 37 души. Израелската армия заяви, че атаката е била предприета срещу "терористи", които са се били укрили в три от класните стаи.

Израел удари училище на ООН в Газа, има 37 жертви 

На този фон във Ватикана папа Франциск повтори отново молитва за мир в Близкия изток от 2014 г., предаде Асошиейтед прес.

Във Ватиканските градини Светият отец събра израелския и палестинския посланик, за да се помолят за край на войната в Газа. Това стана на десетата годишнина от предишната подобна проява, в която участваха израелският и палестинският президент, отправяйки общ апел за мир.

"Всеки ден се моля тази война най-накрая да свърши", каза Франциск пред неголямата аудитория от присъстващи, която включваше около 25 римокатолически кардинали и представители на дипломатическия корпус към Светия престол.

Сред тях бяха и израелският посланик Рафаел Шуц и палестинският посланик Иса Касисия, а също и представители на мюсюлманската и еврейската общност в Италия.

И тогава, както сега, мирните преговори под егидата на САЩ бяха забуксували. Но Франциск каза на двамата президенти, израелския по онова време Шимон Перес и палестинския Махмуд Абас, че се надява тяхната среща да постави началото на "нов път" към мира. И тогава, и сега Франциск посочи, че твърде много деца са загинали във войната и призова двете страни към незабавно прекратяване на огъня в Газа и освобождаване на всички заложници и връщането им в Израел.

Израел разкритикува остро включването си в годишен доклад на ООН за децата в зони на въоръжени конфликти, предаде ДПА.

"Днес ООН добави себе си в черния списък на историята, когато се нареди сред онези, които подкрепят убийците от "Хамас", заяви в социалната мрежа "Екс" премиерът Бенямин Нетаняху. "ЦАХАЛ (Израелските сили за отбрана) е най-моралната армия в света; и нито едно заблуждаващо решение на ООН няма да промени този факт."

По-рано израелският постоянен представител в световната организация Гилад Ердан съобщи, че генералният секретар на ООН Антонио Гутериш е добавил Израел към глобалния „списък на срама“ на извършителите на правонарушения срещу деца по време на конфликт, предадоха Ройтерс и АФП.

Дипломатът заяви, че е бил официално уведомен вчера за решението, описано от него като „срамно“, и че е останал „изумен и отвратен“. „Това е неморално решение, което помага на тероризма и възнаграждава „Хамас“. Единственият, който е поставен в черен списък днес, е генералният секретар. Срам!“, заяви Ердан.

Глобалният списък е включен в доклад за децата и въоръжените конфликти, който се очаква да бъде представен на Съвета за сигурност на ООН на 14 юни.

Обречени на провал ли са преговорите за мир в Украйна

Световната организация се защити от обвиненията. От около четвърт век генералният секретар съставя подобен доклад ежегодно по искане на държавите членки, а самата инициатива за него идва от Съвета за сигурност, каза говорител на ООН в централата на организацията в Ню Йорк.

Докладът се изготвя въз основа на "утвърдена и прозрачна методология", а след като бъде публикуван, е работа на държавите членки да го прочетат и да предприемат действия, добави говорителят. Но от документа не произтичат никакви преки последствия, отбелязва ДПА.

*Във видеото: Израелски обстрел в Газа порази училище, загиналите са над 30

 

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 2 часа

Тя е ексклузивен гост в подкаста “Кухнята след Ада”

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Свят Преди 4 часа

Военните започнаха разследване на този инцидент

Политическата криза в Румъния се разраства

Политическата криза в Румъния се разраства

Свят Преди 5 часа

Искат импийчмънт на президента Никушор Дан

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

България Преди 6 часа

Той е задържан в момента на предаване на подкуп в размер на 40 000 евро

Жители на „Младост“ на протест, искат оставката на районния кмет

Жители на „Младост“ на протест, искат оставката на районния кмет

България Преди 6 часа

Гражданите не искат да се строят нови огромни сгради в „Младост“

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

България Преди 7 часа

Това става след резултатите от парламентарните избори

Тир се завъртя на "Хемус", в него катастрофираха коли

Тир се завъртя на "Хемус", в него катастрофираха коли

България Преди 7 часа

Движението в района е спряно

Човек почина до метростанция в центъра на София

Човек почина до метростанция в центъра на София

България Преди 7 часа

Тялото е на намерено до метростанция "Опълченска"

<p>Мицкоски:&nbsp;Достойнството няма цена... Ще търпите</p>

Премиерът на Северна Македония: Достойнството няма цена... Ще търпите

Свят Преди 8 часа

СДСМ: Мицкоски отново активира добре познатата стратегия за заслепяване на обществеността

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

България Преди 9 часа

Примата пожела успех на родната представителка във Виена с емблематичното „БАНГАРАНГА!“; Юбилейното 70-о издание на конкурса стартира довечера под знака на политическо напрежение

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

България Преди 9 часа

Наказателното производство приключи краен съдебен акт

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Свят Преди 9 часа

Предстои Районна прокуратура - Монтана да внесе в съда искане за отстраняването на обвиняемия кмет от длъжност

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Любопитно Преди 9 часа

Продължението показва реалната криза в журналистиката, съкращенията и заплахата от изкуствения интелект, но спестява някои чисто професионални детайли

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

България Преди 10 часа

Според Василев част от текстове в проекта са „много притеснителни“

Снимката е илюстративна

Бури и градушки с размер на орех удариха страната, мълния изпепели къща в Мъглиж

България Преди 10 часа

Обявен е жълт код за опасно време в 18 области на Централна и Източна България; синоптиците прогнозират нови интензивни валежи и вятър