Д ържавният секретар на САЩ Антъни Блинкен пристигна на необявено посещение в Киев, където ще обяви нова помощ за Украйна в размер на повече от един милиард долара, съобщиха от Държавния департамент на САЩ, предаде АФП.

"Очакваме, че по време на това посещение министърът ще може да обяви над един милиард долара ново американско финансиране за Украйна", заяви високопоставен служител на Държавния департамент на САЩ на път за Киев.

Блинкен пристигна в украинската столица и беше посрещнат от посланика на САЩ Бриджит Бринк.​ Той се срещна с министъра на външните работи Дмитро Кулеба, предаде Ройтерс.

САЩ може за пръв път да изпратят снаряди с обеднен уран на Украйна

"Искаме да сме сигурни, че Украйна има това, от което се нуждае, не само за да успее в контранастъплението, но и в дългосрочен план, за да се уверим, че разполага със силни възпиращи средства", каза Блинкън, застанал до Кулеба. Държавният секретар на САЩ даде да се разбере, че страната му ще бъде редом до Украйна, докато тя възстановява и укрепва своята икономика и "изгражда силна демокрация".

Кулеба съобщи в социалната мрежа Х, че е посрещнал Блинкън, предаде Укринформ.

Ръководителят на американската дипломация "стана първият мой чуждестранен колега, започнал деня си в Киев, отдавайки почит в Берковецкото гробище на нашите паднали герои", написа украинският външен министър. Той определи този жест като "знак на уважение към всички украински воини, дали живота си за нашата свобода и право на живот".

Блинкен се среща и с украинското ръководство Киев, за да обсъди контраофанзивата и усилията на Украйна за възстановяване, съобщи Държавният департамент на САЩ на 6 септември.

"Върнах се в Киев днес, за да се срещна с нашите украински партньори, за да обсъдим продължаващата контраофанзива, бъдещата помощ и усилията за възстановяване, и най-вече да затвърдим непоколебимия ангажимент на САЩ към Украйна", написа Блинкен в социалната мрежа "X".

Предвидено е Блинкън да се срещне в Киев и с украинския президент Володимир Зеленски.

Възможността за неговото посещение стана ясна преди ден, но Държавният департамент на САЩ отказа да потвърди тази информация. Към момента канали в Telegram публикуват кадри от затворения център на града.

От началото на пълномащабната война САЩ оказват военна и финансова подкрепа на Украйна. Общата сума на американската помощ за почти година и половина от войната се оценява на 66,2 млрд. долара. Това е най-големият размер на американската подкрепа за която и да е държава в света от времето на плана "Маршал" след Втората световна война насам.

На 29 август Блинкен обяви нов пакет от помощи в размер на 250 млн. долара . Той включваше ракети AIM-9M за противовъздушна отбрана, боеприпаси HIMARS, оборудване за разминиране и други артикули.

САЩ с нов пакет военна помощ за Украйна, този път за 250 млн. долара

Това е третото посещение на държавния секретар в Украйна по време на войната. За първи път той пристига заедно с ръководителя на Пентагона Лойд Остин през април 2022 г. Двамата обсъдиха с украинските власти въпроса за доставката на съвременни оръжия, необходими на Украйна, и нова военна помощ от САЩ.

Още на 8 септември Блинекен отново посети Украйна. Тогава той пътува до Ирпен в Киевска област, където лично видя последиците от военната агресия на Руската федерация.

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЕС подготвя нови санкции срещу Русия

ЕС подготвя нови санкции срещу Русия

Свят Преди 1 час

Кая Калас: Войните се губят от тези, на които първи им свършват парите или войниците

Затварят временно дома за стари хора в Помориe

Затварят временно дома за стари хора в Помориe

България Преди 2 часа

Нова проверка на РЗИ установи, че нито едно от предписанията, дадени преди месец, не е изпълнено

Ивайло и Калин се срещат на Арената за братски дуел в “Игри на волята”

Ивайло и Калин се срещат на Арената за братски дуел в “Игри на волята”

Любопитно Преди 2 часа

Сапунджиева търси път към останалите в племето на Феномените

Двама митничари са задържани на ГКПП "Калотина"

Двама митничари са задържани на ГКПП "Калотина"

България Преди 4 часа

В момента на място тече акция на ГДБОП

Криза на върха в Украйна, Зеленски уволни двама министри

Криза на върха в Украйна, Зеленски уволни двама министри

Свят Преди 5 часа

Причината е свързано с обществения ядрен оператор "Енергоатом" разследване за корупция

Задържаха 18-годишен за пожар в центъра на София

Задържаха 18-годишен за пожар в центъра на София

България Преди 5 часа

Обвиняемият е задържан за срок до 72 часа

<p>Задържаха Шрек за отвличане на млада жена в Свиленград</p>

Трима отвлякоха млада жена в Свиленград, мъж с прякор Шрек е задържан

България Преди 5 часа

Заедно с него в ареста като съпричастни към случая са още един мъж и една жена

Излезе изтрита сцена с импровизираната целувка между Блейк Лайвли и Джъстин Балдони от "Никога повече"

Излезе изтрита сцена с импровизираната целувка между Блейк Лайвли и Джъстин Балдони от "Никога повече"

Любопитно Преди 6 часа

Адвокатите на Балдони твърдят в документи, че 38-годишната звезда от „Клюкарката“ е добавила сцената към сценария

СГП предаде на съд Никола Барбутов и още трима

СГП предаде на съд Никола Барбутов и още трима

България Преди 6 часа

Никола Барбутов е предаден на съд и за подкуп

Жената, която предвиди убийството на Кенеди — историята на Джийн Диксън

Жената, която предвиди убийството на Кенеди — историята на Джийн Диксън

Любопитно Преди 6 часа

Истинската история на медиумката, чиито предсказания стигнаха до президентите на САЩ

КЗП се самосезира за цените на паркирането в София

КЗП се самосезира за цените на паркирането в София

България Преди 6 часа

КЗП обръща внимание, че Законът за въвеждане на еврото предвижда сериозни санкции

<p>Нов риск, банки в България спират плащания заради казуса с &quot;Лукойл&quot;</p>

Нов риск, банки в България предупредиха: спират плащания заради казуса с "Лукойл"

България Преди 7 часа

Георгиев: Това налага адекватни, бързи и спешни мерки, които ние предприехме в първия възможен момент