П ет души са загинали и над 20 са ранени при стрелбата в редакцията на вестник „Кепитъл газет” в Анаполис, американския щат Мериленд. 

"Нападението е било целенасочено, но не е терористичен акт", заяви началникът на местната полиция Бил Крампф.

Мъжът, който откри стрелба, е съдил изданието за клевета през 2012 г., но без успех. „Капитал газет" публикувал материал, в който се казвало, че убиецът тормозел жена онлайн в продължение на две години. По въпросното дело стрелецът все пак пледиррал "виновен".

Нападателят влязъл в сградата с бойна пушка и търсел жертвите си, посочи полицейският шеф. Той добави, че в социалните медии са били отправяни заплахи срещу вестника, последната от които била вчера.

 

👈swipe #capitalgazette #shooter #anapolisshooting #nothingisrandom

A post shared by Evil Easy • Truth Hard (@shotonbothsides) on

Заподозреният за стрелбата умишлено си повредил кожата на палците, за да не може да бъде установена самоличността му, и отказва да сътрудничи със силите на реда.

38-годишния Джарод Уорън Рамос е жител на град Лаурел в щата Мериленд, той заплашва журналистът Томас Хартли, който пише статия, в която разказва за отношенията на Рамос с неидентифицирана жена, с която той се бил запознал във Фейсбук.

Журналистът разказвал, че Рамос е пратил на жената много имейли, в които я наричал с вулгарни думи и в които я призовавал да се самоубие. Заради този тормоз Рамос бил даден на съд. Той признал вината си за тормоза пет дни преди журналистът Хартли да публикува статията, посветена на случая.

Момче уби баща си и стреля по деца в училище в САЩ

Тогава Рамос завел дело срещу изданието и журналиста с аргумента, че статията не го представяла справедливо. Съдебният спор завършил през 2015 г. преминавайки през апелативна инстанция, която постановила прекратяване на случая. Докато делото се гледало в различни съдебни инстанции, Рамос пишел в Туитър критични послания срещу изданието, срещу журналиста Хартли и срещу съдиите в щата Мериленд.

През 2015 г. съдебни документи цитират адвокат на Рамос, който казва, че клиентът му е работил в статистическата служба на САЩ, отговаряща за данни за трудовата статистика. Той бил на работа там за шест години.

Тръмп предложи учителите да имат оръжия

Полицията съобщи, че на местопрестъплението е открит предмет, който приличал на взривно устройство. 

Говоителката на Белия дом решително осъди нападението.

"Кърваво нападение срещу невинни журналисти, вършещи работата си, е нападение срещу всички американци", написа Сара Сандърс.  

Междувременно стана ясно, че редакцията на вестника е получавала заплахи, последната е била в сряда. В момента се изяснява от кого са идвали заплахите. 

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Общ фронт срещу Тел Авив: Осем мюсюлмански страни осъдиха Израел заради плана на Тръмп

Свят Преди 3 часа

Външните министри на Саудитска Арабия, Турция, Египет, Катар и още четири държави излязоха със съвместна декларация срещу Нетаняху. Според тях отхвърлянето на американския план подкопава усилията за траен мир и палестинска държава

,

Пратеникът на Тръмп с поредица от срещи в Египет за примирието в Газа

Свят Преди 4 часа

В северния курортен град Ел Аламейн Къшнър разговаря с египетския президент Абдел Фатах ас Сиси

,

Делото за $10 милиарда: BBC поиска съдът да призове децата на Тръмп като свидетели

Свят Преди 6 часа

Адвокатите на британската медия поискаха съдействие от американския съд, за да разпитат Иванка Тръмп и Доналд Тръмп-младши за събитията от 6 януари 2021 г. Тръмп отказа да приеме призовките от тяхно име по делото за 10 милиарда долара

Части от военни дронове от войната в Украйна изплуват край Истанбул

Части от военни дронове от войната в Украйна изплуват край Истанбул

Свят Преди 7 часа

Части от безпилотни апарати, използвани във войната между Русия и Украйна, продължават да изплуват по турското Черноморие. Екипи на бреговата охрана и жандармерията разследват намерените останки в района на Истанбул, Сакария и Дюздже

"

АЕЦ “Козлодуй“ предприе допълнителни мерки във връзка с безпрецедентно ниското ниво на Дунав

България Преди 7 часа

Към днешна дата предприятието работи съгласно графика за електропроизводство.

„Невероятно емоционално е“: Ариана Гранде разплака Лондон с финалните си концерти

„Невероятно емоционално е“: Ариана Гранде разплака Лондон с финалните си концерти

Любопитно Преди 7 часа

След години на медиен натиск, онлайн тормоз и лични трагедии, поп звездата обяви, че се оттегля от сцената след десетте си концерта в зала „O2 Арена“. На първото си шоу тя загатна и за събирането си с бившия си приятел Рики Алварес

Тежка катастрофа на Околовръстния път на София, има пострадали

Тежка катастрофа на Околовръстния път на София, има пострадали

България Преди 7 часа

Произшествието затрудни движението в района на разклона за Бистрица

,

По-бързо от светлината? Вълнов феномен обърка физиката

Любопитно Преди 7 часа

Учени откриха, че интерференцията между директни и отразени вълни може да изпрати енергиен пик с двойно по-висока скорост. Ефектът работи под вода, но може да важи и за светлината във вакуум.

Папа Лъв XIV призова за край на насилието срещу палестинците на Западния бряг

Папа Лъв XIV призова за край на насилието срещу палестинците на Западния бряг

Свят Преди 7 часа

Главата на Римокатолическата църкви осъди продължаващите атаки на израелски заселници срещу цивилни палестинци. От лятната си резиденция Папа Лъв XIV настоя за спешни действия от международната общност за създаване на две държави

,

Военният командир на САЩ приключи 10-дневна обиколка в Близкия изток

Свят Преди 8 часа

Последната спирка беше самолетоносачът „Ейбрахам Линкълн“

.

НАП разкри над 250 нарушения на търговци във Варненска област

България Преди 8 часа

Най-често търговците не издават касов бон

.

Звезда на „Байерн“ припадна на терена заради жегите в Германия

Свят Преди 9 часа

Джамал Мусиала вкара гол при победата с 3:1 срещу „Лайпциг“, но минути по-късно колабира на терена от 33-градусовата жега в Мюнхен. Халфът се възстанови бързо, но инцидентът предизвика сериозен уплах сред щаба на баварския гигант

.

Румъния сваля с 20% акциза върху дизела заради поскъпването на горивата

Свят Преди 9 часа

Решението влиза в сила от днес и ще действа до 31 август

Преговори в Египет: „Хамас“ потвърди ангажимент към мирния план за Газа

Преговори в Египет: „Хамас“ потвърди ангажимент към мирния план за Газа

Свят Преди 9 часа

Делегация на „Хамас“ потвърди в Египет ангажимента си към мирната пътна карта от 15 точки на Доналд Тръмп. Палестинската групировка настоява за натиск върху Израел, а идната седмица Джаред Къшнър и Николай Младенов пристигат в региона

.

Най-големият пожар в историята на Белгия заплашва да премине в Германия

Свят Преди 9 часа

Огънят в природния резерват вече обхвана 3000 хектара, а километровият огнен фронт се придвижва към германската граница. Трудният терен, торфените блата и променливите ветрове затрудняват екипите от Белгия, Германия и Нидерландия

,

Българка с падълборд беше спасена и глобена в Гърция

България Преди 10 часа

Съобщава се, че жената е в добро здравословно състояние