И зменението на климата представлява "екзистенциална заплаха" за живота на Земята, предупредиха учени, цитирани от АФП.

Експертите представиха доклад, който анализира екстремните метеорологични явления през 2023 г. и липсата на действия от страна на човечеството.

Изследването, публикувано в сп. "БайоСайънс" (BioScience), разглежда 35 "жизненоважни признака", свързани с планетата. Сред тях са замърсяването с въглероден диоксид, потреблението на енергия и месо на глава от населението, обезлесяването в резултат на пожари и дните с екстремни горещини

Авторите на доклада са стигнали до заключението, че 20 от тези показатели са достигнали рекордни нива през 2023 г.

"В интерес на истината сме шокирани от свирепостта на екстремните метеорологични явления през 2023 г. Навлязохме в неизследвана територия, която ни плаши", пишат учените.

През 2023 г., която е напът да стане най-горещата в историята, цели региони претърпяха смъртоносни горещини, бури, наводнения, като понякога бедствията се случваха едно след друго.

В океаните температурите са били "извън нормата" в продължение на месеци - явление, което учените все още на могат да обяснят напълно, казва Йохан Рокстрьом, директор на Потсдамския институт за изследване на въздействието на климата (PIK).

За авторите на доклада изводът е ясен: "Животът на планетата Земя е под обсада".

Въпреки това човечеството е постигнало само "минимален напредък" в намаляването на емисиите на парникови газове - концентрациите им достигат рекордно високи нива, а субсидиите за изкопаеми горива "скочиха до небето".

"Трябва да променим гледната си точка относно извънредната климатична ситуация, която вече не е изолиран екологичен проблем, а системна и екзистенциална заплаха", се посочва в доклада, изготвен месец преди 28-ата конференция на ООН за климата в Дубай.

Най-амбициозната цел на Парижкото споразумение - ограничаване на затоплянето до  1,5 градуса Целзий в сравнение с прединдустриалната епоха, ще трябва бъде измервана в продължение на няколко години, за да бъде счетена за постигната.

Сега обаче тази граница вече може да бъде преминавана всяка година, което ще проправи пътя към порочен кръг на влошаване на затоплянето - топене на полярните ледени шапки, упадък на горите, размразяване на въглеродните кладенци във вечната замръзналост, изчезване на корали и т.н., предупреждава съавторът на изследването Уилям Рипъл от университета на Орегон. 

"Веднъж преминати, тези повратни точки могат да променят климата ни по начин, който ще влоши ситуацията и дори може да я направи необратима", допълва той. 

"Няма да избегнем определени повратни точки, въпросът е по-скоро да забавим щетите",  казва Тим Лентън от университета на Ексетър, припомняйки необходимостта от драстично намаляване на емисиите. "Защото всяка част от градуса е от значение и играта не е приключила". 

Авторите на доклада предупреждават още, че  до края на века три до шест милиарда души може да се окажат "извън обитаемия регион" на земното кълбо.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Какво решиха лидерите на Европейския съвет днес

Какво решиха лидерите на Европейския съвет днес

Свят Преди 7 часа

Урсула фон дер Лайен съобщи, че ще предложи стъпки, свързани със завършването на единния пазар

Румъния преговаря със САЩ за Съвета за мир

Румъния преговаря със САЩ за Съвета за мир

Свят Преди 8 часа

Румънският президент потвърди на 6 февруари, че е получил покана

Денев: Служители на ДАНС не е имало при хижа „Петрохан“

Денев: Служители на ДАНС не е имало при хижа „Петрохан“

България Преди 9 часа

От "Продължаваме промяната-Демократична България" днес поискаха оставката на Денев

Росен Желязков за случая "Петрохан": В момента нямаме право политически да налагаме внушения

Росен Желязков за случая "Петрохан": В момента нямаме право политически да налагаме внушения

България Преди 10 часа

Премиерът в оставка призова да се спазва презумпцията за невинност

Адвокатът на Гюров: Той няма да се върне в БНБ след като изпълни мандата

Адвокатът на Гюров: Той няма да се върне в БНБ след като изпълни мандата

България Преди 11 часа

Христев: След няколко месеца трябва да имаме и окончателно решение на Съда на Европейския съюз

<p>Мъж живял цял живот с троен полов орган</p>

79-годишен мъж живял цял живот с тройна анатомична аномалия, без дори да подозира

Свят Преди 11 часа

Поради местните разпоредби не се знае много за медицинската история на мъжа преди смъртта му и предоставянето на тялото му на изследователите, извън установеното по време на прегледа в Медицинския факултет

Тодоров: Камерите в козметични салони в Бургас не са за охрана

Тодоров: Камерите в козметични салони в Бургас не са за охрана

България Преди 12 часа

На установените седем адреса на лекарски кабинети в София са извършени процесуално-следствени действия

Заради Епстийн норвежката полиция претърси имотите на бивш премиер

Заради Епстийн норвежката полиция претърси имотите на бивш премиер

Преди 12 часа

Срещу Ягланд се води разследване

Затвориха дискотека в София, нощен клуб в Русе и сватбена зала в Дулово

Затвориха дискотека в София, нощен клуб в Русе и сватбена зала в Дулово

България Преди 12 часа

Проверките са след трагедията в дискотека „Пулс“ в Кочани, в която загинаха 63 души, а над 200 бяха ранени

Обиск в Европейската комисия заради сделка с имоти за 900 млн. евро

Обиск в Европейската комисия заради сделка с имоти за 900 млн. евро

Свят Преди 13 часа

ЕК е „наясно с текущо разследване“ относно продажбата на 23 сгради

<p>Ивайло Калушев е можело да бъде спрян още през 2022 г.</p>

Ивайло Калушев е можело да бъде спрян още през 2022 г.: Бивш ученик с разказ за пропуснатите сигнали преди трагедията край Петрохан

България Преди 13 часа

В обширен аудио разговор пред разследващия екип на bird.bg — Мария Черешева, Атанас Чобанов, Димитър Стоянов и Александър Леви — Валери разкрива шокиращи подробности за „разпити с бира“, течове на информация към Ивайло Калушев и пълното бездействие на полицията спрямо сигналите за сексуално и финансово робство.

Бризи Джонсън получи предложение за брак след инцидент на Олимпиадата

Бризи Джонсън получи предложение за брак след инцидент на Олимпиадата

Любопитно Преди 13 часа

По време на самото състезание 30-годишната Джонсън закачи десния си ски-стълб във вратата малко след излизането си от улея за набиране на скорост на трасето, загуби равновесие и падна

ДНСК със скандални разкрития за незаконни сгради край Тунджа

ДНСК със скандални разкрития за незаконни сгради край Тунджа

България Преди 13 часа

Незаконно са изградени 45 масивни жилищни обекта