А мерикански учени, прелетели през изключително рядък атмосферен феномен, известен като „огнен облак“.
Екипът от учени на НАСА и НОАА (Националната океанска и атмосферна администрация) е проучвал нивата на дима и газовете, отделени след горските пожари в щата Вашингтон, когато получава възможността да прелети през огнения облак и да го заснеме.
Огнените облаци се образуват,
когато пожарите отделят достатъчно топлина и влага, че да образуват гръмотевична буря в атмосферата.
„Горещината от пожара образува пара, върху която при определени метеорологични условия може да се образува облак“, разяснява пред „Сиатъл Таймс“ Дейвид Петерсън, водещ метеоролог в програмата FIREX-AQ на НАСА и НОАА.
Fire cloud 🔥☁️ is a fittingly striking nickname for pyrocumulonimbus -- clouds that form when smoke 💨 from fires is lofted high into the atmosphere to create thunderstorms 🌩 https://t.co/zvzaBqtrzM pic.twitter.com/NBzHGvyPCw
— NASA Earth (@NASAEarth) 13. August 2019
През последните седмици пожари опустошават големи територии по целия свят
и САЩ не прави изключение.
Поради комплексните условия, нужни за обарузването на огнен облак, този атмосферен феномен е от изключителна важност за учените и те се възползват от всяка възможнос да го изследват по-добре.
По време на полет за изследване на нивата на газовете и дима, отделени от пожарите във Вашингтон, на около 9 км всочина, учените прелитат през огнен облак и го заснемат.
Last week, the FIREX-AQ mission flew ✈️ directly through a large fire cloud ☁️ in eastern Washington, getting a rare, first-hand look at the chemistry of this unusual cloud created by smoke from the Williams Flats fire.https://t.co/Ew2l9Dkdnj pic.twitter.com/tG0W66f1UZ
— NASA Earth (@NASAEarth) 13. August 2019
„Гледката беше зашеметяваща. Много малко снимки са направени на този феномен, особено от въздуха“, пише Петеръсн в блога на НАСА.
Екипът не прелита през облака само за да го види отблизо и да го снима
Оборудването на учените им позволява да вземат една от най-детайлните проби от огнен облак в историята.
Това ще допринесе за изучаването на химичния състав на този рядък вид облаци и би помогнало за предотвратяването на разпространяването на горските пожари.
„Измерването на нивата на дима в огнен облак на височина от 9 км ни дава възможност да разберем как се транспортира дима и да предвиждаме по-добре последиците от големите пожари“, отбелязва атмосферният химик на FIREX-AQ Ребека Хорнбруук пред Ен Би Си „Нюз“.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!