Н едоверието в науката се превърна във все по-разрастваща се тема по целия свят, не на последно място в САЩ, където общественото възприемане на някои научни теми – особено COVID-19 и изменението на климата – стана доминирано от политизация и теории на конспирацията. Според ново проучване подкрепата за бившия президент Доналд Тръмп е основен признак, който може да предскаже дали човек ще отхвърли научния консенсус по тези теми.

С други думи, приемането на популистката консервативна идеология и „тръмпизма“ увеличава шансовете човек да не вярва на науката за COVID-19 и изменението на климата.

Тези две теми са най-отличаващи, но тръмпизмът се свързва и с хора, които вярват в други антинаучни идеи, макар и в по-малко значима степен.

Одобрението на Тръмп корелира с други възгледи, отхвърлящи конспирацията или науката. Тръмпистите показват по-голямо съгласие не само с конспирациите за плоската Земя и кацането на Луната, но и че ваксинациите имплантират микрочипове и че опасностите от COVID-19 са преувеличени от учените“, се казва в проучването.

В същото време те изразяват по-малко съгласие с научните заключения, че Земята е на милиарди години, хората са еволюирали от по-ранни форми на живот, човешките дейности променят климата и че ваксините са предимно полезни“, става още ясно от доклада. 

Някои други интересни прозрения от новото проучване включват:

1) Жените са по-склонни от мъжете да отхвърлят ваксините срещу COVID-19, но съмнението в изменението на климата е еднакво срещано и сред двата пола.
2) Отхвърлянето на науката е по-рядко срещано сред хората с по-високо образование.
3) Отхвърлянето на ваксините е по-често срещано в домакинства с ниски доходи, но доходите не оказват влияние върху възгледите за изменението на климата.
4) Вероятността за отхвърляне на изменението на климата се увеличава с възрастта, докато неприемането на ваксините намалява с напредването на възрастта.
5) Около 10 процента от всички анкетирани смятат, че Земята е плоска, докато други 9 процента не са сигурни по въпроса.

Новото проучване е проведено от професор Лорънс Хамилтън, социолог от университета в Ню Хемпшир, чиято работа използва статистически анализ, за да разбере обществените възприятия за околната среда, енергийните източници и изменението на климата.

За да достигне до тези констатации, той анализирал данни от онлайн проучване, наречено POLES 2021, отговорено от 1134 възрастни американци през лятото и началото на есента на 2021 г.

Проучването отбелязва, че консервативната политическа идентичност отдавна е свързана с по-ниска загриженост за проблемите на околната среда и традиционно отхвърля силните държавни намеси, като локдаун, кампании за ваксиниране и т.н. Въпреки това, тези теми станаха много наболели през последното десетилетие чрез популистка политика, която използва нарастващото недоверие към институциите.

В случая на изменението на климата и COVID-19, съществуващите предразсъдъци срещу учените бяха подсилени от мненията на икономически и политически елити“, добавя проучването.

Проучването не предлага никакви идеи за това как да се върне доверието на обществото в науката, нито как тази антинаучна тенденция може да се развие през следващите години.

Тръмп напусна Белия дом през 2020 г., но въпреки това остава доминираща сила в политиката на САЩ и неговата президентска кампания през 2024 г. набира значителна сила. Каквото и да крие бъдещето, изглежда, че възходът на антинауката далеч не е приключил.

Въпреки че личното бъдеще на Тръмп е несигурно, дълбоките последици върху американското общество едва ли ще изчезнат скоро; при някои сценарии те биха могли да се засилят. Дори ако подкрепата за самия Тръмп намалее, например, елементите на конспирация и отхвърляне на науката може да станат по-изразени сред неговите основни поддръжници“, заключава проучването.

Новото проучване е публикувано в списанието PLOS One.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Историческо спасяване: Диви мечета&nbsp;кацнаха в България от&nbsp;Аржентина</p>

Мечетата Гордо и Флоренция пристигат в България от Аржентина

Свят Преди 11 минути

Две мечки от бившия зоопарк в Лухан летят за първи път със самолет до Парк за мечки "Белица", съобщават от официалната страница на парка

Турски F-16 се разби след излитане, пилотът е загинал

Турски F-16 се разби след излитане, пилотът е загинал

Свят Преди 57 минути

Веднага са започнали спасителни операции и впоследствие са били открити останките от самолета

Великобритания изисква електронно разрешително за пътуване от 85 държави

Великобритания изисква електронно разрешително за пътуване от 85 държави

Свят Преди 1 час

Всички посетители без виза трябва да купят онлайн разрешително на цена 16 британски лири, за да бъдат допуснати на територията на Обединеното кралство

<p>Бившият норвежки премиер е приет в болница поради стрес, свързан със скандала с Епстийн</p>

Бившият норвежки премиер Турбьорн Ягланд е приет в болница поради стрес, свързан със скандала с Епстийн

Свят Преди 1 час

Ягланд сътрудничи на разследването, като норвежките власти проверяват обвинения за корупция и връзки с американския милионер

Берлин с предупреждение за сигурността в Близкия изток заради напрежението около Иран

Берлин с предупреждение за сигурността в Близкия изток заради напрежението около Иран

Свят Преди 1 час

Германците в Израел са призовани да инсталират приложения за предупреждение при ракетни атаки и да се подготвят за ограничения на полетите

<p>Полицията приключи обиска в&nbsp;дома на брата на крал Чарлз&nbsp;- какво разкриват документите?</p>

Полицията приключи обиска на бившия дом на брата на крал Чарлз

Свят Преди 1 час

Разследването е свързано с отношенията на Андрю Маунтбатън-Уиндзор с Джефри Епстийн, като той отрича да е извършил нередности

<p>ЦРУ търси информатори в Иран</p>

САЩ активира ЦРУ за контакт с информатори в Иран по време на криза

Свят Преди 2 часа

Посланията идват в момент на нарастващо напрежение и възможни военни действия

<p>Кралят на Норвегия Харалд е хоспитализиран</p>

Кралят на Норвегия Харалд е в болница в Испания заради инфекция

Свят Преди 2 часа

Норвежкият крал е в добро състояние, личният му лекар пътува до Тенерифе

<p>МС&nbsp;заседава за удължителния закон на бюджета</p>

Служебното правителство заседава днес за удължителния закон на бюджета

България Преди 2 часа

Очаква се правителството да предложи нов срок на удължителния закон за бюджета, съобщи вчера служебният министър на финансите Георги Клисурски

<p>Депутатите разглеждат ветото на президента върху промените в ИК</p>

Депутатите разглеждат ветото на президента върху промените в Изборния кодекс

България Преди 2 часа

Правната комисия отхвърли ветото на президента върху промените

ГЕРБ-СДС ще се регистрира за предсрочните избори

ГЕРБ-СДС ще се регистрира за предсрочните избори

България Преди 2 часа

Документите на коалицията ще бъдат внесени в ЦИК от Росен Желязков, Делян Добрев, Румен Христов и Цветомир Паунов

Културистът Марчин Псанак беше елиминиран от Hell’s Kitchen

Културистът Марчин Псанак беше елиминиран от Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 2 часа

TikTok сензацията Галин Иванов стана част от отбора на Червените

,

Природно чудо: Откриха рядък диамант с тегло 228 карата

Любопитно Преди 3 часа

Подобен вид камъни са под един процент в природата, подчертава директорът на рудодобивното предприятие, където е открит диамантът

Снимката е илюстративна

25 февруари: Денят, в който вярата сяда на подсъдимата скамейка

Любопитно Преди 3 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Когато цветът се превърне в щит: Урокът на розовата фланелка

Когато цветът се превърне в щит: Урокът на розовата фланелка

България Преди 3 часа

Смисълът на днешния ден, посветен на борбата с училищното насилие, не е просто в обличането на една дреха. Той е в разговора, който трябва да започнем у дома, на вечеря, или в класната стая