Д вукратният световен шампион Хавиер Фернандес ще се срещне с българската публика на 23 април в София, тъй като се включва в шоуто “Кралете на леда”.

Фернандес ще замести Евгени Плюшченко в грандиозния спектакъл, а заедно с него на леда ще излязат още 20 шампиони от различни престижни състезания.

Хавиер Фернандес е роден на 15 април 1991 г. в Мадрид в обикновено семейство.

Източник: ЕПА/БГНЕС

Най-яркият му спомен от детството завинаги ще останат летните ваканции с родителите и по-голямата му сестра Лаура край морето, сподели той ексклузивно за Vesti.bg

Едва на 6 години отива на пързалката именно заради сестра си. Всъщност, в началото той съчетава тренировките с такива по футбол, тенис и хокей на лед.

Спира се на кънките на лед, защото този спорт му давал нещо, което другите не успявали, казва той.

Той напуска Испания на 17-годишна възраст, но по думите му завинаги тази страна ще остане неговата родина.  

„Аз съм горд със страната си и искам и тя да се гордее с мен“, казва той.

Първо отива в Москва при Николай Морозов, а от сезон 2011/12 тренира в Канада при двукратния олимпийски медалист Брайън Орсър. Там той се подготвя заедно с другата голяма звезда на кънките - Юзуру Ханиу, както и с таланта Нам Нгуен.

Фернандес е първият испанец спечелил медал от турнир на ИСУ и състезание от Гран при. Той е двукратен световен и четирикратен европейски шампион. От световни първенства има и два бронзови медала.

Двамата с Ханиу са единствените състезатели минали границата от 100 точки за кратка програма, 200 за волна и 300 за сбор.

На европейски и световни първенства испанецът участва от точно десет години. Има две олимпийски участия – четвърти в Сочи и четиринадесети във Ванкувър, а през 2010 г. става първият испански фигурист от 54 години на Олимпиада.

През 2014 г. пък обяви връзката си със световната шампионка Мики Андо, с която се познава от времето, прекарано в групата на Морозов.

„Ежедневието и на двама ни е много натоварено – ние постоянно работим или тренираме, затова се развличаме, като пътуваме. За жалост няма как да се виждаме често, тъй като тя живее в Япония, но когато сме заедно, правим всичко, които ни доставя удоволствие“, споделя той.

Като цяло времето му към днешна дата е изключително ограничено, но когато има свободно такова, обича да играе на видео игри и да се среща с приятели, обикновено през уикенда.

Източник: ЕПА/БГНЕС

Фернандес планира да се откаже от състезателната си кариера след Олимпиадата през 2018 г. След това иска да се посвети на треньорската дейност.

„Искам да науча бъдещите фигуристи на всичко, което аз съм усвоил във времето, за да извоюват своите победи“, казва той.

Освен това стартира компания със свой приятел, която да спомогне спорта в родната му Испания и по този начин на атлетите да им бъде по-лесно. 

- Скъпи, ти мислиш ли си за мен? - Да, всеки ден, ама тая сутрин набързо, че щях да закъснея за работа...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Киев забранява УПЦ, за която се твърди, че поддържа връзки с Москва</p>

Киев забранява Украинската православна църква, за която се твърди, че поддържа връзки с Москва

Свят Преди 6 минути

УПЦ обяви през през 2022 г., че е независима от Москва и започна да предприема значими стъпки, за да подчертае това разделение

<p>Белият дом посрещна мозъците на бъдещето - без Мъск</p>

Тръмп събра технологичния елит в Белия дом, но без Мъск (СНИМКИ)

Свят Преди 13 минути

Марк Зукърбърг седеше до президента, докато Бил Гейтс беше до първата дама Мелания Тръмп

Напрежение между САЩ и Венецуела след инцидент в морето

Напрежение между САЩ и Венецуела след инцидент в морето

Свят Преди 31 минути

Вашингтон изпрати военни кораби в Карибите в момент, в който Тръмп обвинява Мадуро, че ръководи мрежа за наркотрафик

<p>Путин: Това е най-доброто място за среща със Зеленски</p>

Путин: Москва е най-доброто място за среща със Зеленски

Свят Преди 45 минути

Руският президент припомни, че Киев до неотдавна е изключвал възможностите за директен контакт с Русия

Владимир Путин

Путин: Всички западни войски в Украйна ще бъдат цел за руската армия

Свят Преди 49 минути

Руският президент предупреди, че всяко разполагане на западни сили ще бъде прието като пряка заплаха за Москва

Децата на Анджи Стоун съдят замесените в ужасна катастрофа, която я уби

Децата на Анджи Стоун съдят замесените в ужасна катастрофа, която я уби

Свят Преди 50 минути

Легендарната певица Анджи Стоун почина във верижна катастрофа с камион

500 декара горят в Рила, 80 души са на терен

500 декара горят в Рила, 80 души са на терен

България Преди 57 минути

Главен инспектор Юлиян Петров подчерта, че не може да се каже докога ще продължи гасенето на пожара

Шефът на ДНСК разкри как децата, които си направиха "опасно селфи", са се покатерили на кран в София

Шефът на ДНСК разкри как децата, които си направиха "опасно селфи", са се покатерили на кран в София

България Преди 1 час

След влизането си на обекта, децата са се покатерили по вътрешната стълба на крана и са достигнали самия му връх

Откриха таен последен проект на Дейвид Бауи

Откриха таен последен проект на Дейвид Бауи

Любопитно Преди 1 час

Съществуването на проекта беше неизвестно дори за най-близките му сътрудници

Шокиращи разкази на очевидци на дерайлирането на атракцион в Лисабон

Шокиращи разкази на очевидци на дерайлирането на атракцион в Лисабон

Свят Преди 1 час

"Започнах да се катеря по хълма, за да помогна на хората, но когато стигнах там, единственото, което чувах, беше тишина“

Криминалист за нападателите на шефа на МВР-Русе: Те могат спокойно да извършат и убийство

Криминалист за нападателите на шефа на МВР-Русе: Те могат спокойно да извършат и убийство

България Преди 1 час

Според криминалиста казусът не трябва да бъде политизиран

Автобус падна в пропаст в Шри Ланка, има жертви

Автобус падна в пропаст в Шри Ланка, има жертви

Свят Преди 1 час

Сред жертвите няма чуждестранни граждани

<p>Ужас в Канада:&nbsp;18-годишно момиче е убито и седем са ранени при масово намушкане</p>

18-годишно момиче е убито и седем са ранени при масово намушкане в Канада

Свят Преди 1 час

Убитата жена е сестра на заподозрения, а нападателят преди това е бил „известен на полицията“

Празник е! Честваме паметта на светите праведни Захария и Елисавета

Празник е! Честваме паметта на светите праведни Захария и Елисавета

Любопитно Преди 1 час

За тази съпружеска двойка разказва евангелист Лука

Оперираха Джо Байдън за отстраняване на рак на кожата

Оперираха Джо Байдън за отстраняване на рак на кожата

Свят Преди 1 час

Процедурата се използва нерядко за лечение на най-често срещаните форми на рак на кожата

<p>🎾Иван Иванов и Александър Василев се класираха за полуфинала на US Open</p>

Иван Иванов и Александър Василев се класираха за полуфинала на US Open

България Преди 2 часа

Шампионът от Уимбълдън и водач в основната схема в Ню Йорк Иванов имаше ужасяващ лош втори сет, но в крайна сметка се класира за топ 4