11

М алко след поражението претърпяно от нацистка Германия през май 1945 г., агенти на съюзническото военно разузнаване открили контейнер със строго секретни файлове в градината на висш германски дипломат. Набор от микрофилмирани документи съдържал доклад за разстрел извършен от охранител от СС в концентрационния лагер Заксенхаузен на съветски военнопленник на 14 април 1943 г. Жертвата била 36-годишен артилерийски лейтенант от Червената армия на име Яков Джугашвили.

Няма нищо забележително в смъртта на съветски войник попаднал в плен на нацистите. През първите 12 месеца от нахлуването на Адолф Хитлер в СССР, приблизително 2,8 милиона военнопленници от Червената армия били подложени на глад, всякакви опасности и болести, докато били в ръцете на немците. Въпреки това, както става ясно от доклада на СС, Яков Джугашвили не бил обикновен затворник. Той бил най-големият син на Йосиф Висарионович Джугашвили, по-известен на света като Йосиф Сталин.

Съзнавайки значението на смъртта на толкова важен затворник, шефът на СС Хайнрих Химлер препратил доклада на външния министър Йоахим Рибентроп на 22 април 1943 г., в който се твърди, че Джугашвили е починал при опит за бягство. Рибентроп решил да не оповестява новината в нацистката преса и докладът е надлежно архивиран. Ако не бил изнесен от Берлин в последния месец на войната в Европа, заедно с други германски държавни документи, докладът на Химлер може би никога нямаше да оцелее. След като попаднал в ръцете на съюзниците, той бил изпратен в Лондон за щателна проверка.

В британското външно министерство не се знаели много за най-голямото дете на Сталин. Джугашвили бил роден през март 1907 г. от първата съпруга на Сталин, Екатерина, родена Сванидзе. Екатерина се разболяла от туберкулоза, когато синът й бил само на няколко месеца, оставяйки го на грижите на леля си в Джорджия. Момчето се срещнало с баща си отново почти четири години след Октомврийската революция през 1917 г. По онова време Сталин бил изгряваща звезда на болшевишкия режим.

Когато се присъединил към баща си в Москва, 14-годишният Яков почти не знаел руски. Сталин гледал на сина си като на слаб човек, недостоен за неговата обич или уважение. След като му казали, че Яков се е опитал да се самоубие с пистолет заради нещастна любовна афера, баща му презрително възкликна: „Дори не е успял да стреля като хората!“ Единствената светлина в живота на Яков била втората съпруга на баща му, Надежда Алилуева. Яков възприемал Надежда, която била само с шест години по-голяма от него, по-скоро като предана сестра, отколкото като мащеха. През ноември 1932 г. обаче тя се самоубила. Някои спекулират, че причината е отчаянието й от безмилостната политика на Сталин върху съветския народ, а според други причината била в отвращението, което изпитвала към съпруга си.

Със смъртта на Надежда Яков изгубил важен съюзник в близкия кръг на баща си, както и скъп приятел. Той успял да избяга от тормоза на Сталин няколко години по-късно, когато се присъединил към Червената армия. Това решение имало съдбовни последствия. Малко след началото на нахлуването на нацистка Германия в Съветския съюз на 22 юни 1941 г. артилерийската част, в която той служил била унищожена и той бил пленен. След като установили самоличността на Яков, нацистите радостно съобщили новината на света. Въпреки това той твърдо се съпротивлявал на опитите им да го накарат да осъди режима на баща си.

В началото на 1943 г. германците предложили да разменят Яков с фелдмаршал Фридрих Паулус, пленен от Червената армия в Сталинград. Твърди се, че Сталин отхвърлил предложението, като казал: „Няма да заменя маршал за лейтенант“. По това време Джугашвили бил държан в концентрационния лагер Заксенхаузен край Берлин в специален комплекс за „важни пленници“. Там той споделял една колиба с друг съветски офицер, Василий Кокодин, племенник на външния министър на Сталин, Вячеслав Молотов, и с още четирима британски военнопленници.

В сравнение с условията, понесени от останалите затворници на Заксенхаузен, помещенията им били сравнително удобни. В доклада на СС за смъртта на Яков обаче се споменава за чести разногласия между двамата съветски затворници и техните британците, които го карали да изпада в депресия. Последната капка изглежда била обвинението на британците, че Джугашвили и Кокодин умишлено изцапали общата тоалетна. Малко преди падането на нощта на 14 април 1943 г. Яков излязъл от колибата към заобикалящата го електрическа бодлива ограда. Според доклада на СС, часовой му наредил да спре. Той отказал и часовият открил огън, като го убил на място. Действията на Яков били на човек, склонен към самоубийство.

Докато официални лица в Уайтхол чакали пълния превод на доклада на СС, те обсъдили с американски дипломати идеята да информират Сталин за смъртта на сина му. Конференцията между Сталин, Чърчил и Труман в Потсдам през юли 1945 г. изглеждала идеална за целта. Въпреки това, след като документът бил проучен, от Министерството на външните работи се отказали от плана, като един от дипломатите заключил, че той и колегите му „не смятат, че доказателствата ще дадат някаква утеха на Сталин и би било неприятно за нас да рискуваме да създадем англо-руски кавги, каквито причинили смъртта на сина му“.

Досието на Джугашвили било затворено и съдържанието му останало в тайна, докато не било разсекретено три десетилетия по-късно. Дали Сталин някога е разбрал как е умрял синът му? През януари 1951 г. The Daily Telegraph публикували репортаж за „любопитна мисия на руски агенти в Германияза разследване на изчезването на Яков, като имало обявена награда от един милион рубли за сигурна следа. Никога не се появил втори репортаж, който да покаже какво се случило.

Йосиф Сталин починал през март 1953 г. на 75-годишна възраст, оставяйки след себе си малко доказателства, които да предполагат, че оплаквал смъртта на най-голямото си дете толкова, колкото оплаквал загиналите по време на управлението му руснаци.

Коментари 11
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

11 коментара
 
- Хайде да пием по бира след работа. - Ааа, не! Ти и предния път така каза, а после три часа се прибирах до вкъщи!…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Сирия

Американец, който твърди, че влязъл в Сирия пеша, бе освободен след 7 месеца задържане

Свят Преди 27 минути

Травис Тимерман изглежда е един от хилядите затворници, освободени печално известните затвори в страната

а

Папа Франциск призова за нови глобални споразумения за дълга и военните разходи

Свят Преди 1 час

Призивът на папата днес беше част от посланието му и за Световния ден на мира

Пламен Димитров КНСБ

КНСБ: Проектобюджет 2025 е труден, но не трябва да виним финансовия министър

България Преди 2 часа

Това заяви президентът на синдиката Пламен Димитров

Главчев

Главчев: Членството в Шенген носи икономически ползи за гражданите, бизнеса и инвеститорите

България Преди 2 часа

Финансовият ефект за страната ни възлиза на над 1,6 милиарда лева, посочват от МС

Снимката е илюстративна

Новото правителство на Литва положи клетва и обеща помощ за Украйна

Свят Преди 2 часа

Програмата обещава подкрепа за Украйна „преди и след победата“

Прекратяват конкурса "Мис Нидерландия", бил морално остарял

Прекратяват конкурса "Мис Нидерландия", бил морално остарял

Свят Преди 2 часа

Конкурсът дава път на нова онлайн платформа, която ще се фокусира върху овластяването и подкрепата за младите жени

.

Путин без покана, Зукърбърг дарява $ 1 млн. за клетвата на Тръмп

Свят Преди 2 часа

Междувременно Тръмп е поканил китайския президент Си Дзинпин

Макрон

Макрон: Трябва да намерим път, който да отчита интересите на Украйна и на Европа

Свят Преди 3 часа

Макрон заяви, че единственият възможен мир в Украйна ще е „устойчивият мир“

Делян Пеевски

Делян Пеевски: Влизането в Шенген е шанс за ново начало за европейска България

България Преди 3 часа

"След днешното решение, страната ни е в зоната за свободно придвижване през вътрешните граници на Европейския съюз", каза той

.

МЕЧ пред президента: Този парламент не е в състояние да роди нещо стабилно

България Преди 3 часа

„Българското общество е изключително разделено”, смята Радостин Василев

Джо Байдън

Джо Байдън помилва близо 1500 души

Свят Преди 3 часа

Белият дом: Това е най-големият еднодневен акт на помилване в историята на САЩ

Еди Джордан

Легендата на F1 Еди Джордан се бори с рак

Свят Преди 3 часа

76-годишният бивш собственик на отбор във Формула1 каза, че преминава през „мрачни дни“ и призова хората да се изследват

Тенденции в софтуерното тестване през 2025 година

Тенденции в софтуерното тестване през 2025 година

Технологии Преди 3 часа

Цялостната програма по QA инженерство на SoftUni предлага възможност на всеки, който има амбицията да преследва кариера в IT сектора, да се подготви на експертно ниво

.

Съветът на ЕС прие допълнителни правила за проверка на пътниците

Свят Преди 3 часа

Правилата засягат събирането и споделянето на данните за пътуващите със самолет

Съпругът на ТВ звезда почина след скок в леден басейн

Съпругът на ТВ звезда почина след скок в леден басейн

Свят Преди 4 часа

Карол Ройл казва, че „сърцето я боли“

10-те най-разпространени суеверия в света

10-те най-разпространени суеверия в света

Любопитно Преди 4 часа

От счупено огледало до черна котка - избягвайте ги, ако искате да имате добър късмет