Р азрушаването на Помпей

Денят започва като всеки друг в древния римски град Помпей. Магазините са отворени, пазарите са оживени, а гражданите се събират на форума, за да обсъдят политиката и бизнеса. Въпреки че 17 години по-рано градът е бил разтърсен от земетресение, постоянно нарастващото население не е имало причини за безпокойство, докато е вървяло в ежедневието си. Инвестираните средства са довели до големи ремонтни дейности в целия град, който сега е доста проспериращ. Бъдещето на този оживен римски метрополис изглеждало светло.

Източник: iStock/Getty Images

И в най-мрачните си кошмари 15 000 жители на Помпей не са могли да предвидят жестоката ръка, която съдбата е щяла да нанесе на любимия им град в този ден. Разположен в Неаполитанския залив в италианския регион Кампания, жителите на този регион живеели в сянката на спящия гигант Везувий. Римляните са знаели, че това е вулкан, но са били напълно невежи за мащабите на разрушителната му сила. Те също така фатално вярвали, че е угаснал. Катастрофалните събития от 24 август 79 г. от н.е. ще покажат колко погрешно е било това убеждение.

В продължение на четири дни преди тази съдбовна дата населението в околността е усещало слаби земетресения, които са зачестявали с всеки изминал ден. Предупредителните знаци са били налице, но римляните в този регион са свикнали с подобна сеизмична активност. Според Плиний Младши, единственият очевидец, оставил писмен документ за събитията, подобни леки трусове са били чести в Кампания. В този случай обаче те представлявали нещо много по-зловещо; спящият гигант се събуждал.

Всяка секунда в атмосферата се изхвърлят милион и половина тона вулканични отломки...

Натискът, упражняван от разтопената скала под вулкана, се увеличавала до такава степен, че скоро нямала накъде да върви, освен нагоре. В 13:00 ч. на 24 август Везувий обявява събуждането си с мощно изригване.

Огромен тъмен облак забулва синьото небе над вулкана. Колоната от вулканична пемза, горещи газове и пепел се изтласква нагоре в атмосферата и се разпространява по хоризонта като черно мастило върху хартия.

Всяка секунда в атмосферата се изхвърляха милион и половина тона вулканични отломки, изхвърлени от огнените дълбини на бушуващия гигант. В този ден Везувий отделя над 100 000 пъти повече топлинна енергия от двете атомни бомби, хвърлени върху японските градове Хирошима и Нагасаки по време на Втората световна война.

Не след дълго тъмният облак изминава разстоянието до Помпей. Скоро градът се оказал обгърнат в мрак, тъй като от небето започнали да падат разтопени скали, пемза и гореща пепел. Някои хора избягали към морето, а други - в близката околност. Мнозина решили да се скрият в домовете си с напразната надежда да преживеят бурята. На този етап са регистрирани първите смъртни случаи в Помпей, тъй като плоските покриви на сградите и къщите започват да се срутват под тежестта на пепелта и вулканичните отломки, смазвайки нещастните души, които живеят в стените им. Скали, падащи от небето, отнемат живота на други хора. Постепенно градът е погребан под пепел и отломки на дълбочина почти 10 м.

Въпреки че се намира по-близо до Везувий, отколкото Помпей, малкият богат крайморски град Херкуланеум успява да избегне по-голямата част от пепелта и пемзата, паднали от първото изригване, благодарение на преобладаващите ветрове, които издухват вулканичния облак на югоизток към Помпей и околностите. Апокалиптичната сцена, която се разиграва пред очите им, обаче е достатъчна, за да убеди по-голямата част от жителите на Херкулан да избягат от града си. Те били мъдри, тъй като Везувий далеч не бил приключил.

Около 1 часа след полунощ, дванадесет часа след като вулканът се е съживил, изригването преминава във втората си и най-смъртоносна фаза. Стълбът от отломки и газове започва да отслабва под собствената си тежест. В ранните часове на 25 август колоната се срутва, тъй като газовете се сгъстяват и вече не могат да поддържат твърдото си съдържание. Разрушителният облак започва да се спуска надолу по склоновете на вулкана. Това беше първата от шестте пирокластични вълни, които щяха да паднат от Везувий през този ден.

Той се устремява към град Херкулан със скорост над 100 км/ч. Тези, които са имали нещастието да бъдат пометени от него, са загинали незабавно от топлинно въздействие, тъй като температурата в него се е покачила до около 250 °C.

Години наред историците смятаха, че Херкулан е бил в по-голямата си част изоставен по времето, когато са се появили вълните, поради малкия брой скелетни останки, открити в града. През 80-те години на ХХ век обаче в лодката са открити до 400 добре запазени скелета. Когато всичко приключило, Херкулан бил погребан под 23 метра вулканичен материал.

Смъртта за част от секундата е била сигурна за всяко живо същество, което е живяло в Помпей по това време

Източник: iStock/Getty Images

Когато слънцето започнало да изгрява на втория ден от изригването, пепелта върху Помпей започнала да намалява. Гражданите в пределите на града вярваха, че всичко е приключило, а някои от избягалите дори започнали да се връщат по домовете си, за да съберат каквото е останало от имуществото им. Ако при вулканичните изригвания има око на бурята, това е именно то. Краткотраен и измамен период на затишие, преди Везувий да започне четвъртата си пирокластична вълна.

Тя идва около 7:30 ч. и се разбива в Помпей със скорост над 200 км/ч, а температурата вече надхвърля 300 °C. Това беше сигурна смърт за част от секундата за всяко живо същество, което живееше в Помпей по това време. Дори тези, които бяха избягали в провинцията, нямаха гаранция за безопасността си, тъй като вълните нахлуваха дълбоко в околния пейзаж. Петата вълна погребала Помпей завинаги.

Плиний Младши бил отседнал в Мизенум, от другата страна на Неаполитанския залив, на около 30 км от вулкана. Дори на това разстояние гражданите на Мизенум усещат последиците от изригването, като пепелта пада силно върху римското пристанище. Първоначално Плиний и майка му, както и много други хора, решават да останат на място и да наблюдават развитието на събитията от другата страна на залива.

"От другата страна черен и страшен облак, разкъсван от бързи зигзагообразни проблясъци, разкриваше зад себе си различни по форма огнени маси: последните приличаха на светкавици, но много по-големи... скоро след това облакът започна да се спуска и да покрива морето."

По-рано през деня чичото на Плиний, известен като Плиний Старши, смело отплава, за да помогне на затрупаните по-близо до вулкана. Тялото му е намерено няколко дни по-късно, а причината за смъртта му най-вероятно е сърдечен удар.

Плиний Младши описва, че е станал свидетел на отдръпването на водите около залива, идентифицирайки това, което най-вероятно е било леко цунами, причинено от изригването. В крайна сметка 17-годишният Плиний, заедно с майка си, се отправил към провинцията заедно с много други хора. Той описва как хората поставят възглавници върху главите си, за да се предпазят от падащи предмети.

"Чуваха се писъците на жените, стенанията на бебетата и виковете на мъжете", спомня си Плиний. "Хората оплакваха собствената си съдба или съдбата на роднините си, а имаше и такива, които се молеха за смъртта в ужаса си да умрат. Мнозина молеха за помощ боговете, но още повече си въобразяваха, че вече няма богове и че вселената е потънала във вечен мрак завинаги... Признавам, че получих някаква слаба утеха в смъртната си участ от убеждението, че целият свят умира заедно с мен и аз с него."

В края на втория ден слънцето най-накрая успява да надникне през мъглата и да достигне до овъгления пейзаж долу, повдигайки душите на все още живите. Везувий най-накрая отново се успокои.

Въпреки че точните цифри не могат да бъдат известни, по приблизителни оценки броят на загиналите в резултат на изригването е 13 000-16 000 души, което го прави едно от най-смъртоносните вулканични събития в историята.

Източник: iStock/Getty Images

Херкулан и Помпей никога повече не са възстановени. Те са погребани под пепел, прах и скали, завинаги запазени в подземни капсули на времето. Непосредствено след това римски мародери се впускат в Помпей, за да откраднат всичко ценно, което могат. През следващите векове знанието за това къде са се намирали Херкулан и Помпей се изгубва. Те остават забравени до случайното им преоткриване през XVIII век.

По време на разкопките през XIX в. италианският археолог Джузепе Фиорели осъзнава, че кухините, които открива в пластовете пепел в Помпей, са пространства, оставени от разложени човешки тела. Той изобретява техниката на инжектиране на гипс в тях, за да оживеят в живи детайли хората от Помпей в последните им отчаяни мигове.

Направени са повече от хиляда такива отливки - тела, замразени в ужасяваща спряна анимация. Помпей и Херкулан все още са едни от най-завладяващите археологически места в света и са включени в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство. Всяка година милиони хора посещават някога погребания Помпей, което го превръща в една от най-популярните и известни туристически атракции в Италия, предоставяща на поколение след поколение уникална представа за римското ежедневие.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нетаняху: Израелската армия прави дисекция на Газа

Нетаняху: Израелската армия прави дисекция на Газа

Свят Преди 6 часа

Нетаняху: Докато те не върнат нашите заложници, натискът ще се засилва

<p>Терзиев: Да интегрираме планината Витоша в София</p>

Васил Терзиев: Да интегрираме планината Витоша в София

България Преди 7 часа

Кметът Терзиев даде срок до края на лятото за възстановяването на Симеоновския лифт

Уволнения в МВР след разкритията на БОЕЦ

Уволнения в МВР след разкритията на БОЕЦ

България Преди 8 часа

За тях съобщи вътрешният министър Даниел Митов, а Бойко Борисов го подкрепи

Ново начало за трима кметове на Доган

Ново начало за трима кметове на Доган

България Преди 8 часа

Това доведе до остра реакция от страна на ДПС-Доган

Министърът предлага нов предмет в училище - „Добродетели и религии“

Министърът предлага нов предмет в училище - „Добродетели и религии“

България Преди 8 часа

Вълчев: Това, което ние водим като разговор, е предметът да бъде част от задължителния учебен план

Общо 36 деца с хранително натравяне в „Боровец“

Общо 36 деца с хранително натравяне в „Боровец“

България Преди 9 часа

Проверки са направени от служители на РЗИ и Областната дирекция по безопасност на храните

Шофьорът, предизвикал катастрофа, в която загина малко момиче, остава в ареста

Шофьорът, предизвикал катастрофа, в която загина малко момиче, остава в ареста

България Преди 9 часа

Той е санкциониран многократно за управление на моторно превозно средство с превишена скорост

Полицията издирва 41-годишен мъж

Полицията издирва 41-годишен мъж

България Преди 11 часа

Той е в неизвестност от 2 ноември 2024 г.

Сидни се събуди под ударите на разярения океан – огромни вълни, съчетани с прилива, връхлетяха австралийския бряг, предизвиквайки хаос и разрушения

Наводнения, разрушения и евакуации - огромни вълни удариха крайбрежието на Сидни

Свят Преди 11 часа

„Беше просто опустошително“, казва генералният мениджър на басейн, пострадал от стихията

Европол разби педофилска мрежа с милиони потребители

Европол разби педофилска мрежа с милиони потребители

Свят Преди 11 часа

Според Европол това е една от най-големите педофилски мрежи в света

Снимката е илюстративна

Правнучката на Махатма Ганди почина на 92 години

Свят Преди 11 часа

През целия си живот Ниламбен Парих следваше принципите на Ганди

Кирил Петков: Няма да подкрепим вот на недоверие преди дата за еврозоната

Кирил Петков: Няма да подкрепим вот на недоверие преди дата за еврозоната

България Преди 12 часа

Кирил Петков: Нашата позиция е ясна – ние сме за Европа и сме против корупцията

Човекът, който прекара два месеца под земята и промени разбирането ни за времето

Човекът, който прекара два месеца под земята и промени разбирането ни за времето

Любопитно Преди 12 часа

Цялата история може да прочетете в следващите редове

Блясък и класа: Виктория Бекъм впечатли на юбилея на Дейвид

Блясък и класа: Виктория Бекъм впечатли на юбилея на Дейвид

Любопитно Преди 12 часа

Звездното парти беше първото от поредицата празненства за рождения ден на Бекъм, който е на 2 май

<p>Двойни стандарти в разследванията: Тръмп срещу Клинтън и Байдън&nbsp;</p>

Администрацията на Тръмп искаше обвинения срещу Хилари и Байдън, но мълчи за скандала със Signal

Свят Преди 12 часа

„Изтичането на класифицирана информация е федерално престъпление, наказуемо с над десет години затвор"

Синдикат "Защита" спира лекарските протести след среща с министъра

Синдикат "Защита" спира лекарските протести след среща с министъра

България Преди 12 часа

Председателят на синдиката Красимир Митов нарече срещата "най-конструктивната от месеци насам"