Ч удовището от Лох Нес обитава дълбоките води на шотландското езеро повече от 1000 години – или поне във въображението на хората. Но въпросът дали Неси наистина съществува или не не спира да вълнува всички. Ново научно проучване на водите на Лох Нес установи, че то изобщо не съдържа следи от ДНК на чудовище, което добавя тежест към вече вероятната перспектива, че Неси не съществува.

Генетикът Нийл Гемел от университета в Отаго в Нова Зеландия заяви, че

при ДНК проучване на Лох Нес не се забелязват признаци, че е дом на гигантски влечуги или водни динозаври

– теория, която понякога се използва за обяснение на тайнственото чудовище, за което се съобщава, че е наблюдавано няколко пъти след 1930 г.

Гемел казва, че изследването разкрива следи от ДНК на повече от 3000 вида, живеещи до или в Лох Нес – включително риби, елени, прасета, птици, хора и бактерии. Но „не намерихме гигантски влечуги; изобщо не открихме влечуги“, казва Гемел пред „Лайв Сайънс“ (Live Science). „Тествахме различни идеи за гигантски есетра или сом, които може се появяват тук понякога, но ние и това не намерихме“, обясни той.

Нещо, което изследователите все пак открили в Лох Нес е, че езерото съдържа много змиорки. Според учените е възможно, макар и малко вероятно, наблюденията на Неси да са всъщност наблюдения на гигантски злиорки. „От взетите 250 проби водя, почти всяка съдържа змиорки. Но дали има гигантски змиорки в езерото – не знам“, обясни Гемел.

Приказки за чудовище

Чудовището от Лох Нес за първи път се появява в легенда от VI в., когато ирланският монах Колумба – по-късно католически светец – е казал, че е спрял Неси, когато чудовището нападнало плувец, призовавайки Бог и заповядвайки на чудовището да се махне.

Легендата оцелява до 30-те години на миналия век, когато шотландски вестник съобщава, че Неси е било видяно. Няколко години по-късно лондонски вестник публикува известна снимка на предполагаемия звяр в Лох Нес., но по-късно е установено, че снимката е фалшификат, за който е използвана играчка подводница.

По-късните усилия за откриване на чудовището в Лох Нес, включително сонарно търсене през 2003 г., не успяват да намерят нищо. Но интересът около Неси не стихва и е създала малка туристическа индустрия в село Дръмнадрочит, а

за наблюдения на Неси се съобщава и до днес.

Нийл Гемел признава, че е бил скептичен към съществуването на чудовището от Лох Нес още преди провеждането на проучването, но заяви, че резултатът оставя много малък шанс, че Неси все пак може да бъде реален.

„Още от началото, казах, че не вярвам в чудовището – и това все още е моята позиция“, каза Гемел. „Но би било невероятно, ако бъркам, нали?“, добави той.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Парис Джексън разкри истината за детството си с Майкъл Джексън и битката с пороците

Парис Джексън разкри истината за детството си с Майкъл Джексън и битката с пороците

Любопитно Преди 21 минути

Парис Джексън разкри неподозряни подробности за детството си с Майкъл Джексън, строгите забрани за телевизия и атракциони, както и за тежката си битка с наркотичната зависимост, от която е напълно излекувана и трезва от 2020 година насам

Нефтът за "Нефтохим Бургас“ е договорен до края на септември

Нефтът за "Нефтохим Бургас“ е договорен до края на септември

България Преди 46 минути

Евгени Симеонов: "Лукойл“ не купува и няма да купува нефт от санкционирани дружества

„Беше луда нощ“: Травис Келси с първи думи след сватбата с Тейлър Суифт

„Беше луда нощ“: Травис Келси с първи думи след сватбата с Тейлър Суифт

Любопитно Преди 54 минути

Звездата от НФЛ за първи път коментира сватбата си с поп иконата в „Медисън скуер гардън“. На грандиозното тържество с 1000 гости присъстваха звезди като Том Круз и Брад Пит, а водещ на пищната церемония беше комикът Адам Сандлър

Обвиниха кметицата на Трайково за купуване на гласове

Обвиниха кметицата на Трайково за купуване на гласове

България Преди 57 минути

В хода на досъдебното производство са били установени и разпитани свидетели, изготвена е и фоноскопна експертиза

.

Божидар Саръбоюков след бронза: Най-сладко е да успееш в последния опит

България Преди 1 час

22-годишният ни лекоатлет донесе първо отличие за България от европейско първенство от 8 години насам. Саръбоюков призна, че е поел голям риск в последния си скок от 8.26 м и обяви, че му предстоят участия в Диамантената лига

Ново изригване на Етна наруши въздушния трафик в Сицилия

Вулканичната пепел от Етна продължава да нарушава въздушния трафик в Сицилия

Свят Преди 1 час

Изригването на вулкана и вулканичната пепел са причинили около €24 млн. загуби за туристическия сектор в Сицилия

Пълна промяна: Синът на Анджелина Джоли шашна с ярка червена коса

Пълна промяна: Синът на Анджелина Джоли шашна с ярка червена коса

Любопитно Преди 1 час

18-годишният син на Анджелина Джоли и Брад Пит – Нокс, зашемети с нова яркочервена прическа. Младежът, който наскоро взе диплома без фамилията на баща си, продължава да експериментира с визията си, следвайки хамелеонския стил на известната си майка

НАП с рекорден брой проверки за еврото: Колко търговци са глобени

НАП с рекорден брой проверки за еврото: Колко търговци са глобени

България Преди 1 час

Приходната агенция е съставила 1635 акта и е наложила глоби за близо 2 млн. евро

<p>АМ &bdquo;Струма&ldquo; през Кресна: Последната пречка вече е премахната</p>

Магистрала „Струма“ през Кресненското дефиле: Държавата осигурява 230 млн. евро за отчуждаване

България Преди 1 час

Последната пречка пред проекта е отстранена, а обходът на Кресна се очаква да бъде готов до края на 2027 г.

.

Феноменът Gen Z: Защо младите харчат за кафе и пътувания, но се отказват от собствен дом

Любопитно Преди 2 часа

Gen Z започва да спестява за пенсия 10 години по-рано от своите родители, но отказва да купува жилища. Вместо това младите избират „икономиката на малките удоволствия“ – харчейки за пътувания, козметика и ежедневни радости.

Двама се борят за шеф на НЗОК, един е кандидат за заместник

Двама се борят за шеф на НЗОК, един е кандидат за заместник

България Преди 2 часа

„Прогресивна България“ и „Продължаваме Промяната“ издигнаха свои номинации за управител на здравната каса

<p>Абсолютен рекорд свари реколтата в Южна Корея</p>

Климатичен кошмар: Вадят сварени картофи директно от нивите в Южна Корея

Любопитно Преди 2 часа

Рекордната жега от 42,5°C в Южна Корея съсипа реколтата от картофи, правийки ги меки като сварени още в почвата. Овощните градини и зеленчуковите масиви са унищожени, а учените предупреждават за предстоящ срив и драстичен скок в цените на храните

Откриха мъртъв шеф на телевизия в Северна Македония, по тялото му има наранявания

Откриха мъртъв шеф на телевизия в Северна Македония, по тялото му има наранявания

Свят Преди 2 часа

38-годишният Лирим Хайредини, директор на телевизионната станция „Алсат-М“, е намерен безжизнен край търговски център в центъра на Скопие, полицията разследва случая

Салма Хайек празнува изненадващата новина за бебе в семейството

Салма Хайек празнува изненадващата новина за бебе в семейството

Любопитно Преди 2 часа

Доведеният син на Салма Хайек – Франсоа Пино-джуниър, и графиня Лара Козима станаха родители на момченце. Двойката запази бременността в тайна и загатна за сключен брак, а холивудската актриса показа първа снимка с новороденото си внуче

,

Холивудски трилър: Адриен Броуди и Шон Пен снимат филм за саботажа на „Северен поток“

Свят Преди 3 часа

Режисьорът Дъг Лаймън започна снимките на екшън трилъра „Snake Island“ в Загреб. Сюжетът проследява тайна мисия на украински водолази за взривяването на газопроводите, а в главните роли са носителите на „Оскар“ Шон Пен и Адриен Броуди