С тартирането на работния ден преди 10 часа сутринта увеличава нивата на стреса и предразполага организма към болести, пишат момичетата от Edna.
Това твърдят учени от Оксфордския университет, цитирани от британския вестник "The Telegraph".
С напредването на възрастта биологичният ритъм на зрелите хора напълно се разминава с обичайното работно време от 9 до 17 часа, а това носи “сериозна заплаха” за душевното здраве.
Д-р Пол Кели от Оксфордския университет казва, че е необходима значима социална промяна, която да премести началото на работния ден и училищните занятия в синхрон с биологичния часовник на хората.
Експертите, проучващи денонощния ритъм на функциониране на тялото, доказват, че 10-годишните деца не са готови да се съсредоточат за академични занимания преди 8.30 часа. 16-годишните младежи пък е препоръчително да започват занятия в 10 часа, за да постигат максимални резултати, а студентите в университета - в 11 часа.
Те също така считат, че преместването на старта на учебния ден може да доведе до повишаване на оценките с 10%. Същото се отнася и за започващите рано работа служители, при които съществува вероятност за понижаване на резултатите и увеличаване на здравните рискове.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини и любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!