4

К акво празнуваме на 25 декември? Коледа? Този термин има светски характер, като се използва и от хора, които не са религиозни. Официалното църковно название на празника е Рождество Христово. За християните това е един от най-светлите празници, но през 17 век има вярващи, които не го одобряват и дори го забраняват със закон за 22 години. Това са пуританите в колонията от Масачузетския залив в Америка.

Кои са тези хора и защо забраняват празника?

За да си отговорим на този въпрос, трябва да погледнем към 16 век в Англия, когато движението на пуританите се заражда. Последователите на пуританизма се стремят към религиозна реформа. Те искат да "пречистят" Църквата на Англия от останките на римокатолицизма. Тяхната морална и религиозна решителност определя целия им начин на живот и ги прави известни през 17 век. Стремежът им е чрез църковна реформа да превърнат ежедневието си в модел за цялата нация. Тези усилия да променят нацията допринасят както за гражданската война в Англия, така и за основаването на колонии в Америка, отбелязва britannica.

Пуритани отиват към църквата, около 1630 г.
Пуритани отиват към църквата, около 1630 г. Източник: Getty Images

Защо обаче отбелязването на Рождество Христово е проблем за тях?

Пуританите вярват, че църквата трябва да премахне обредите и практиките, които не се коренят в Библията. Те тълкуват свещената книга стриктно и заявяват, че няма никакво библейско основание за отбелязване на Рождество Христово, тъй като в писанията не се посочва в кой месец и ден се е родил Христос. Също така пуританите се противопоставят на празника, защото смятат, че има езически корени. Според тях Коледа е католическа традиция, която те виждат като черпеща корените си от езичеството, казва професор Дейвид Ф. Холанд, цитиран от harvard.edu

Пример за това разбиране на пуританите може да намерим в думите от 1687 г. на проповедника от Масачузетс Инкрийз Мадър. Според него Коледа се празнува на 25 декември, не защото "Христос е роден през този месец, а защото езическите Сатурналии по това време се чествали в Рим. И те (бел.авт. - тези, които признават Коледа) искат тези езически празници да бъдат преобразувани в християнски", пише nytimes

Пуританите са разтревожени също така и от начина, по който се празнува Коледа.  

Шумно пируване и обърнати социални роли

В публикации по темата се отбелязва, че пуританите не одобряват празненствата по Коледа, защото те включват шумно пируване, пиене, игри на карти и залагане, както и разпуснато поведение. "Хората оскверняват Христос повече през 12-те дни на Коледа, отколкото през всичките останали 12 месеца", пише духовникът от 16 век Хю Латимър, цитиран от history.

По време на управлението на Елизабет I Коледа е време на социални безредици, вид обществени вълнения. Тогава социалните отношения са обърнати. Мъжете се обличат като жени, жените се обличат като мъже. И хората от работническата класа ходят от къща на къща при богатите, пеят песни и изискват подаръци, често под формата на пари или храна и напитки. И ако собствениците на жилищата откажат, те го правят на собствен риск, защото има опасност от насилие или нанасяне на имуществени вреди, посочват от Harvard Divinity School.

Пуритан порицава деца, които събират остролист (използван за коледна украса)
Пуритан порицава деца, които събират остролист (използван за коледна украса) Източник: Getty Images

Друго, което пуританите често изтъкват, е това, че Коледа е време на безделие, тоест един вид време на мързел, казва професор Холанд, цитиран от harvard.edu. Той цитира дневниците на известния бостънски съдия Самюъл Сюъл, който е един от големите противници на Коледа. Сюъл пише в дневника си за това как хората трябва да бъдат много заети на Коледа... Неговото голямо задоволство е, че магазините все още са отворени на този ден, че хората нямат извинение за почивен ден и че индустрията в колонията не спира.

Всички тези доводи дават основание на пуританите да не харесват отбелязването на празника. Как обаче се стига до забраната на Коледа?

"Голямо оскверняване на Бога и оскърбление за другите"

След победата над крал Чарлз I, през 1647 г. пуританското правителство в Англия отменя Коледа, пише nytimes. Тогава, освен че традиционните прояви на веселие са строго забранени, но също така е наредено на магазините да останат отворени, a църквите да бъдат затворени, добавя изданието.

Пуританите, които пристигат в Америка и основат колонията от Масачузетския залив, следват примера на тези в Англия. През 1659 г. тази колония приема закон, наречен "Наказание за празнуване на Коледа". Тяхната представа е, че такива "празници, които се отбелязват суеверно в други страни" са "голямо оскверняване на Бога и оскърбление за другите". Всеки, който бъде открит да празнува Коледа, като спира да работи, "пирува или по какъвто и да е друг начин... ще плати за всяко такова нарушение пет шилинга", пишат от mass.gov, цитирайки закона и добавят, че това би било около 48 долара днес.

И така пуританите държат магазините и училищата си отворени, а църквите затворени на Коледа, пише history.

Кога приключва коледната забрана?

Коледа е забранена със закон в колонията от Масачузетския залив 22 години. През 1681 г. забраната е отменена, след политически натиск от страна на Англия при управлението на крал Чарлз II, посочва history. 

В публикации по темата се посочва, че въпреки официалната отмяна на закона, години наред враждебността към публичното отбелязване на Коледа остава. Професор Холанд цитира Самюъл Сюъл (въпреки че предупреждава, че той може би не е най-надеждният свидетел, защото има един вид личен интерес), който казва, че дори когато Коледа е декриминализирана, повечето хора не я приемат, че животът продължава както обикновено и че това е знак, че съпротивата срещу Коледа не е налагана от горе надолу, а че е ангажимент, широко споделян в целия регион. 

"Когато бях ученик, винаги ходех на училище на Рождество Христово и мисля, че всички останали момчета в града го правеха", спомня си Едуард Еверет Хейл, популярен бостънски автор и проповедник, в броя на списание New England от декември 1889 г., пише Джеф Джакоби в bostonglobe. Хейл пише, че когато е живял в Устър като млад през 40-те години на 19 век, Коледа за много хора все още не е била събитие. "В този ден съдилищата заседаваха, пазарите бяха отворени и се съмнявам дали някога е имало религиозна служба".

В крайна сметка през 1856 г. Коледа става официален празник в Масачузетс, посочва history. Но това не означава, че пуританските нагласи са изчезнали мигновено. Хенри Уодсуърт Лонгфелоу пише в запис в дневника си от 25 декември 1856 г.: "Не е много весела Коледа. Ние сме в преходно състояние относно Коледа тук, в Нова Англия. Старото пуританско чувство пречи да бъде весел, сърдечен празник, въпреки че всяка година това се променя", цитира го CNN.

С течение на времето във "войната срещу Коледа" печеливш се оказва празникът. В негова полза днес се застъпва популярната култура. Коледни песни, елхи, подаръци, среднощни литургии, семейни събирания – днес те присъстват както в Масачузетс, така и във всяка част на Америка. 

На заглавната снимка: Пуритани отиват на църква, картина от Джордж Хенри Боутън.

Вижте още от автора:

Да празнуваш с врага: Коледното примирие по време на Първата световна война

Християнска или езическа: Каква е историята на коледната елха

Коментари 4
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

4 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Ердоган: Турция ще „излекува раните“

Ердоган: Турция ще „излекува раните“

Свят Преди 18 минути

Ердоган посочи, че властите планират в рамките на година да бъдат построени 319 000 жилища

Откриха взривно устройство в училище в Сърбия

Откриха взривно устройство в училище в Сърбия

Свят Преди 28 минути

Учениците и персоналът на училището са били незабавно евакуирани

58 досъдебни производства за престъпления против политическите права

58 досъдебни производства за престъпления против политическите права

Избори 2023 Преди 53 минути

Това обобщиха от Върховна касационна прокуратура

Споразумение за помиряване между Саудитска Арабия и Иран

Външните министри на Саудитска Арабия и на Иран планират споразумение за помиряване

Свят Преди 2 часа

Външните министри на Саудитска Арабия и на Иран планират среща по време на мюсюлманския свещен месец рамазан

КЕВР наложи санкция от 165 хиляди лв. на енергийно дружество

КЕВР наложи санкция от 165 хиляди лв. на енергийно дружество

България Преди 2 часа

Комисията вече санкционира шест енергийни дружества, като им наложи имуществени санкции в общ размер 1 258 419 лв.

Основателят на "Алибаба" Джак Ма е отново в Китай

След мистериозно отсъствие: Един от най-известните китайски предприемачи се завърна в страната

Свят Преди 2 часа

Основателят на "Алибаба" Джак Ма се завърна в Китай след повече от година престой в чужбина

Снимката е илюстративна

Взривиха автомобила на шефа на полицията в Мариупол

Свят Преди 2 часа

Бомбата е била поставена под колата на полицейския началник

Снимката е илюстративна

Влизат в сила по-сурови наказания за нарушителите на пътя

България Преди 2 часа

Главен инспектор Лъчезар Близнаков уточни, че това са нарушения, свързани с използването на алкохол и наркотични вещества при управление на МПС

Катастрофа на пътя Пловдив-Стара Загора, седем души са пострадали

Катастрофа на пътя Пловдив-Стара Загора, седем души са пострадали

България Преди 3 часа

Автомобил е навлязъл в лентата за насрещно движение и се сблъскал с друга кола

Част от екипа на "Откраднат живот" отхвърли твърденията на Диана Димитрова

Част от екипа на "Откраднат живот" отхвърли твърденията на Диана Димитрова

България Преди 4 часа

Никой от присъстващите на терен в този и следващите дни, не е станал свидетел на побой, а само и единствено на словесен конфликт, посочват те

Фармацевтичният съюз: Пациенти могат да останат без лекарства след 1 април

Фармацевтичният съюз: Пациенти могат да останат без лекарства след 1 април

България Преди 4 часа

От съсловната организация настояват да се въведат всички възможности за технологичен контрол върху разходването на бюджета на НЗОК при отпускане на лекарствени продукти

„Спартан“ транспортира медицински екип за донорска ситуация

„Спартан“ транспортира медицински екип за донорска ситуация

България Преди 4 часа

Самолетът е излетял в 17.49 ч. и е кацнал на летище Горна Оряховица в 18.21 ч. в неделя

Алексей Навални

Съдебен спор между "Амнести интернешънъл" и бивша служителка заради Навални

Свят Преди 4 часа

Според Айша Джънг Навални не е "вкаран в затвора заради убежденията си"

Пожар пламна на столичния бул. "Витоша" (СНИМКИ)

Пожар пламна на столичния бул. "Витоша" (СНИМКИ)

България Преди 4 часа

На мястотo са повече от 10 пожарникари

Филмът "Шазам" събира звезден актьорски състав

Работи ли още вълшебната думичка: „Шазам! Яростта на боговете“

Преди 4 часа

Новият филм по DC Comics има ефикасни емоционални семейни моменти, макар и по-малко от предшественика си, коментира редакторът ни за кино Георги Петров

Стрелба срещу телевизия в Тирана, загинал е охранител

Стрелба срещу телевизия в Тирана, загинал е охранител

България Преди 4 часа

Полицията е намерила в близост опожарен автомобил, за който се предполага, че е на извършителите