"Ние помним. Само така с течение на времето ще победим. И някой ден ние толкова много ще си спомняме, че ще създадем най-големия екскаватор, ще изкопаем най-големия гроб в историята, ще натикаме в него войната и ще я заровим веднъж завинаги", пише Рей Бредбъри в "451° по Фаренхайт". Книгата излиза през 1953 г. и се предполага, че в 21 век предсказанието на писателя би трябвало да се е сбъднало и повече да няма войни.

Само че светът около нас ни показва, че не помним нищо. Толкова много сме се заблудили в мрака, че не можем да видим как пропадаме и вместо войната заравяме себе си. А светлината е толкова близо – една подадена ръка, изпята коледна песен, примирие, което никой не очаква... Каквото се случва през 1914 г. по време на Първата световна война. И по-точно на един от най-големите християнски празници – Рождество Христово. 

Всичко започва с една коледна песен

Първата световна война избухва през лятото на 1914 г. и разпространеното мнение е, че конфликтът ще приключи до Коледа същата година. Само за няколко месеца обаче стотици хиляди загиват в тежки битки. През декември реалността на Западния фронт е следната - минирани полета, бодлива тел, кал и войници, които са в окопите, докато част от другарите им лежат в ничията земя. 

В началото на месеца е направен опит да се осигури официално примирие за празниците. На 7 декември папа Бенедикт XV отправя призив към лидерите на Европа "оръжията да замлъкнат поне в нощта, когато пеят ангелите". Според britannica надеждата на папа Бенедикт XV е, че примирието ще позволи на враждуващите сили да договорят справедлив и траен мир, но призивът му не среща интерес от страна на лидерите. 

Тогава на преден план излизат войниците – обикновените "пешки" в ръцете на висшестоящите, които извършват немислимото по време на война –  превръщат враговете в приятели. Неофициалното примирие започва с една коледна песен.

Истинско коледно чудо

На Бъдни вечер из германските окопи на Западния фронт се чуват гласове. Те не викат команди, нито обсъждат военните действия, ами пеят – настъпила е "тихата и свята нощ" и войниците отбелязват това. Край окопите им пък са поставени фенери и малки елхи, които засилват празничното настроение.

"Трябва да си го представите като коледно чудо", разказва в интервю пред NDR Михаел Юргс, който прави проучване по темата, за да напише книгата си "Малкият мир по време на Голямата война". "Между окопите, които се намират на едва 100 метра един от друг, лежат тела на загинали, които няма как да бъдат погребани... И изненадващо на Бъдни вечер германците започват да пеят: "Тиха нощ, свята нощ" и да викат: "Ние не стреляме, вие не стреляйте". Англичаните са подозрителни, докато един от тях не се изправя. И тогава вражеските войници се срещат за първи път насред ничията земя и решават да празнуват Коледа", разказва Юргс. 

Няма данни за това къде точно е започнало Коледното примирие или как се е разпространило, но сведения за него може да бъдат открити в писма от фронта, както и в по-късни разкази на участници. 

"Не е за вярване това, което ви казвам сега, но е чиста истина", пише Йозеф Венцл от баварски пехотен полк до родителите си на 28 декември 1914 г., цитиран от spiegel.de

"Aнгличаните се появиха и ни помахаха, на което нашите хора отвърнаха... Край коледната елха между окопите стоят най-ожесточените противници и пеят коледни песни. Никога в живота си няма да забравя тази гледка", пише Венцл. 

Побратимяване в ничията земя

В деня на Рождество Христово британски и германски войници се срещат в ничията земя, разменят си подаръци, получени от родината, правят си снимки и играят импровизиран футбол. Има някои данни, че те дори взаимно подстригват брадите си, също така си показват фотографии на любимите си хора.  

"Разказвам какво се случи тогава и хората не вярват. Имахме това неофициално примирие. Срещнахме се в ничията земя на Коледа през 1914 г. Ръкувахме се. Те бяха саксонци и чух един да говори английски език. Попитах го "говориш ли английски?", а той отговори: "Бях в лондонски хотел, когато избухна войната!", разказва за срещите с противника британският войник Арчибалд Стенли, цитиран от Imperial War Museums

И тъй като в ничията земя лежат телата на загиналите им другари, войниците използват примирието, за да погребат починалите. 

"Това, което ме трогна най-много, е общата погребална церемония, на която те погребват мъртвите си заедно. Саксонски капелан (бел.авт. - католически свещеник) прочита проповед, англичанин казва молитва и всички свалят шапките си и казват "Мир на земята". За съжаление това продължава само три дни", разказва пред NDR журналистът Михаел Юргс.

Футболен мач в разгара на световна война?

Един епизод от Коледното примирие е особено популярен – футболен мач, в който враждуващите отбори се срещат, забравили, че са врагове и наслаждавайки се на играта. На места може дори да се прочете кой е спечелил мача. Всъщност има много импровизирани "футболни мачове", на които присъстват войници от двете страни. Дали са били истински мачове, не е важно. Важни са тези незабравими мигове на човечност, в които смъртните врагове се превръщат в приятели. 

Неслучайно сто години по-късно - през 2014 г., британският принц Уилям и тогавашният селекционер на английския национален тим Рой Ходжсън откриват мемориала "Футболът помни", който е в чест на Коледното примирие и импровизираните футболни мачове на войниците през 1914 г. 

Източник: Getty Images

"Живей и остави другите да живеят"

Въпреки че Коледното примирие е огромен светъл лъч, който едва ли ще бъде забравен, трябва да се отбележи, че то не се спазва навсякъде по Западния фронт. А след 1914 г. висшите командвания от двете страни се опитват да предотвратят повторения на примирие от подобен мащаб. 

Въпреки това, според Imperial War Museums, има някои изолирани случаи на войници, които поддържат кратки примирия по-късно през войната, при това не само по Коледа. Например т.нар. система "живей и остави другите да живеят" - в тихите сектори на фронтовата линия понякога мълчаливо се съгласуват кратки паузи във военните действия, което позволява на двете страни да поправят окопите си или да приберат загиналите.

Макар че Коледното примирие трае съвсем кратко, а войната след това продължава своя жесток ход още четири години, то носи следното важно послание: Чудесата са възможни, а ако хората го поискат – войните може да спрат на мига. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп</p>

Сенатът на САЩ не събра мнозинство, за да блокира митата на Тръмп

Свят Преди 41 минути

Предложението целеше отмяна на националното извънредно положение, обявено от американския президент

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

България Преди 1 час

През останалите - 2 май, 3 май и 5 май са работни дни за зоните за почасово платено паркиране

Apple iPad Air

Apple загуби контрол над приложенията в App Store

Технологии Преди 1 час

Съдия забрани на компанията да взима комисионни и да ограничава разработчиците

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 9 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Путин каза, че има украински войници в Курска област

Путин каза, че има украински войници в Курска област

Свят Преди 9 часа

По-рано през седмицата Русия обяви, че е изтласкала украинците от Курска област

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Свят Преди 9 часа

ЕНП съобщи десетте си заместник-председатели

От 1 май влизат в сила новите по-високи цени на винетките

От 1 май влизат в сила новите по-високи цени на винетките

България Преди 10 часа

По-високи ще са наказанията за нарушения

Протест срещу агресивна фамилия в село Овощник

Протест срещу агресивна фамилия в село Овощник

България Преди 10 часа

Жители настояват опасно шофиращи и нападателни местни да напуснат населеното място

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 10 часа

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия

Русия: Може да стигнем нивата на мобилизация от Втората световна война

Русия: Може да стигнем нивата на мобилизация от Втората световна война

Свят Преди 11 часа

Руските власти набират 30 000 до 40 000 души в армията всеки месец

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 12 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Намериха мъртво изчезналото момиче от Хасково

Намериха мъртво изчезналото момиче от Хасково

България Преди 13 часа

Магдалена Русева изчезна в събота сутринта

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

България Преди 13 часа

Русев: Проблемът ще бъде отстранен

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 15 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 15 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 15 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство