М истериозни радиосигнали в Космоса продължават да се повтарят – астрономите откриха още 25. 

Подобно на гравитационните вълни (GWs) и гама-изригванията (GRBs), бързите радиоизбухвания (FRB) са едно от най-мощните и мистериозни астрономически явления. Това са избухвания, които отделят повече енергия за милисекунда, отколкото Слънцето за три дни.

Въпреки че повечето импулси продължават само милисекунди, има редки случаи, при които FRB се повтарят. Докато астрономите все още не са сигурни какво ги причинява и мненията се различават, специализираните обсерватории и международните сътрудничества драстично увеличиха броя на събитията, достъпни за изследване.

Водещата обсерватория е Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment (CHIME) има радиотелескоп от следващо поколение, разположен в радиоастрофизичната обсерватория Dominion (DRAO) в Британска Колумбия, Канада. Благодарение на голямото си зрително поле и широкото честотно покритие, този телескоп е незаменим инструмент за откриване на FRB (повече от 1000 източника до момента).

Използвайки нов тип алгоритъм, сътрудничеството CHIME/FRB откри доказателства за 25 нови повтарящи се FRB в данните на CHIME, които са открити между 2019 и 2021 г.

Сътрудничеството CHIME /FRB включва астрономи и астрофизици от Канада, САЩ, Австралия, Тайван и Индия.

Въпреки мистериозната си природа, това, което знаем за FRB е, че събитията пристигат на Земята приблизително хиляда пъти на ден над цялото небе. Нито една от теориите или моделите, предложени до момента, не може да обясни напълно всички свойства на проявите или източниците.

Докато някои се смята, че са причинени от неутронни звезди и черни дупки (дължащи се на високата енергийна плътност на заобикалящата ги среда), други продължават да се противопоставят на класификацията. Поради това продължават да съществуват други теории, вариращи от пулсари и магнетари до GRB.

Най-голям интерес, несъмнено буди версията за опит за извънземна комуникация.

Първоначално CHIME е проектиран да измерва историята на разширението на Вселената чрез откриване на неутрален водород.

Приблизително 370 000 години след Големия взрив Вселената е била проникната от този газ и единствените фотони са били или реликтовото лъчение от Големия взрив – космическият микровълнов фон (CMB) – или това, освободено от неутрални водородни атоми.

Поради тази причина астрономите и космолозите наричат ​​този период „тъмните векове“, които завършват приблизително 1 милиард години след Големия взрив, когато първите звезди и галактики започват да рейонизират неутрален водород (Ерата на рейонизацията).

По-конкретно, CHIME е проектиран да открива дължината на вълната на светлината, която неутралният водород абсорбира и излъчва, известна като 21-сантиметрова водородна линия . По този начин астрономите биха могли да измерят колко бързо се е разширявала Вселената през „тъмните векове“ и да направят сравнения с по-късни космологични епохи, които могат да се наблюдават.

Оттогава обаче CHIME се е доказал като идеален за изучаване на FRB, благодарение на широкото си зрително поле и диапазона от честоти, които покрива (400 до 800 MHz). Това е целта на CHIME/ FRB Collaboration, която е да открие и характеризира FRB и да ги проследи до техните източници.

В документ, публикуван през август 2021 г., CHIME/FRB Collaboration представи първия каталог с голяма извадка от FRB, съдържащ 536 събития, открити от CHIME между 2018 и 2019 г., включително 62 прояви от 18 докладвани по-рано повтарящи се източника.

За това най-ново проучване Плеунис и колегите му разчитаха на нов алгоритъм за групиране, който търси множество събития, разположени заедно в небето с подобни DM.

„Можем да измерим позицията на небето на бързия радиоизблик и да измерим дисперсията до определена точност, която зависи от дизайна на телескопа, който се използва“, каза Плеунис.

„Алгоритъмът за клъстериране взема предвид всички бързи радиоизбухвания , които телескопът CHIME е открил, и търси клъстери от FRB, които имат постоянни позиции на небето и мерки за дисперсия в рамките на несигурността на измерването. След това правим различни проверки, за да сме сигурни, че изблиците в клъстера наистина идват от същия източник."

От над 1000 FRB, открити до момента, само 29 бяха идентифицирани като повтарящи се по природа. Нещо повече, беше установено, че почти всички повтарящи се FRBs се повтарят по нередовни начини. Единственото изключение е FRB 180916, открит от изследователи в CHIME през 2018 г. (и докладван през 2020 г. ), който пулсира на всеки 16,35 дни.

С помощта на този нов алгоритъм, сътрудничеството CHIME/FRB откри 25 нови повтарящи се източника, почти удвоявайки броя, наличен за изследване. В допълнение, екипът отбеляза някои много интересни характеристики, които биха могли да дадат представа за техните причини и характеристики. Както добави Плеунис:

„Когато внимателно преброим всички наши бързи радиоизбухвания и източниците, които се повтарят, откриваме, че само около 2,6 процента от всички бързи радиоизбухвания, които открием, се повтарят. За много от новите източници открихме само няколко изблика, което прави източниците доста неактивни. Почти толкова неактивни, колкото източниците, които сме виждали само веднъж.Следователно не можем да изключим, че източниците, за които досега сме виждали само един изблик, в крайна сметка ще покажат и повторни изблици. Възможно е всички източници на бързи радиоизбухвания в крайна сметка да се повторят, но много източници да не са много активни. Всяко обяснение за бързите радиоизбухвания трябва да може да обясни защо някои източници са хиперактивни, докато други са предимно тихи."

Тези констатации биха могли да помогнат при бъдещи проучвания, които ще се възползват от радиотелескопите от следващо поколение, които ще започнат да функционират през следващите години.

Те включват обсерваторията Square Kilometer Array (SKAO), която се очаква да събере първата си светлина до 2027 г. Разположен в Австралия, този телескоп със 128 чинии ще бъде обединен с масива MeerKAT в Южна Африка, за да се създаде най-големият радиотелескоп в света.

Междувременно удивителната скорост, с която се откриват нови FRB (включително повтарящи се събития), може да означава, че радиоастрономите може да са близо до пробив.

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 57 минути

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

България Преди 1 час

Президентът на Русия не се интересува от общественото мнение и колко хора умират, заявиха преподавателят в Харковския университет проф. Михаил Станчев и международният анализатор Чавдар Стефанов

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 1 час

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 2 часа

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 2 часа

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Свят Преди 2 часа

Постът временно ще заеме министърът на финансите Чой Сан Мок, както изисква законът

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 3 часа

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

<p>Илюминатите &ndash; мистерия, конспирации, но каква е истината</p>

Илюминатите – мистерия, конспирации, но каква е истината

Любопитно Преди 3 часа

Историята на едно от най-известните тайни общества

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

България Преди 4 часа

Инцидентът е записан от охранителна камера

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 4 часа

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

Свят Преди 4 часа

Това е бразилската монахиня Ина Канабаро Лукас

Снимката е архивна!

Руска атака с дрон срещу Одеса, има загинали

Свят Преди 4 часа

Нанесени са и редица материални щети

<p>Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп</p>

Сенатът на САЩ не събра мнозинство, за да блокира митата на Тръмп

Свят Преди 6 часа

Предложението целеше отмяна на националното извънредно положение, обявено от американския президент

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Свят Преди 6 часа

След месеци на политически обрати, Вашингтон и Киев най-накрая постигнаха съгласие по стратегическото споразумение

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

България Преди 6 часа

През останалите - 2 май, 3 май и 5 май са работни дни за зоните за почасово платено паркиране