Какво се крие от другата страна на Луната?

В сяка вечер, когато нощта се спусне и обгърне всичко в мрак, единственото, което виждаме в небесната шир са звездите, някой друг преминаващ самолет и… Луната.

И въпреки че Луната е толкова далеч от нас, и по-точно на около 384 400 км, тя ни пленява с обаянието си, показвайки своя лик под четири различни ъгъла в рамките на 28 дни.

Имали ли са нацистите база на Луната и още...

Всеки от нас е способен да различи четирите ѝ фази и кратерите и сенките по повърхността ѝ. Някои са толкова запленени от това небесно тяло, че дори си татуират лика му.

Замисляли ли сте се обаче, че това, което виждаме е само лицето на Луната? Замисляли ли сте се какво се крие от другата страна?

За Луната е характерно синхронно въртене

Затова само едната ѝ страна (близката) е видима от Земята.

Синхронното въртене е резултат от действието на приливните сили на Земята, които са намалили значително момента на импулса на Луната скоро след нейното формиране

Времето, за което Луната се завърта около Земята, е равно на времето, за което извършва ротация около оста си. Така другата страна на Луната остава винаги скрита от земния наблюдател, освен малки части в близост до хоризонта.

Земята, погледната от повърхността на Луната.
Земята, погледната от повърхността на Луната. Източник: iStock/Getty Images

Другата страна (далечната) на Луната е била напълно непозната за човечеството преди космическата ера.

Въпреки че предците ни са били също толкова запленени от нея, колкото са и много от нас – немалко легенди, поверия и обреди са свързани с Луната, те не са знаели какво има от другата страна.

Това се променя през 1959 г.,

когато съветският космически кораб Луна 3 прави първите фотографии на невидимата от Земята страна.

През 1959 г. за пръв път космически апарат каца на Луната – съветският Луна 2. Същата година е изпратен и Луна 3, който хвърля светлина върху „тъмната страна“ на естествения спътник на Земята.

Близката и далечната страна на Луната.
Близката и далечната страна на Луната. Източник: Wikipedia

Далечната страна често е наричана погрешно „тъмна страна“.

Реално до нея достига точно толкова количество светлина, колкото и до близката, и то точно когато Луната не е видима поради взаимното положение на Земята, Луната и Слънцето.

Космическите апарати и кораби се намират в радиосянката на Луната, когато са кацнали на обратната страна на Луната или се намират над нея.

И какво има от другата страна на Луната?

Отличителна черта на обратната страна е почти пълната липса на лунни „морета“ и базалтови равнини с ниско албедо (отношението между отразената и падащата върху дадено тяло светлина).

Денят и нощта са също толкова дълги, колкото и на близката страна на Луната. Един лунен ден продължава около две земни седмици.

луна
луна Източник: Wikipedia

След Луна 3 чрез модерни сателити астрономите вече напълно са разгледали лунната повърхност.

Последно китайската космическа мисия Чан-ъ 4 изследва най-далечната област от другата страна на Луната, като дори тества дали растения като памук могат да виреят на нея.

Китайски семена покълнаха на Луната

На тъмната страна на Луната

Освен това обратната страна на Луната е най-защитеното от земни радиовълни място в Слънчевата система.

Поради тази причина учените могат да я използват, за да провеждат опити за измерване на слаби сигнали от Вселената, които иначе биха били заглушени от радиовълните, които човечеството произвежда за телевизия, радио и други цели.  

Чан-ъ 4 например има възможността да наблюдава нискочестотни вълни от Слънцето, които на Земята са неуловими.

Всички тези нискочестотни вълни, които могат да бъдат регистрирани от другата страна на Луната, дават обратна връзка за това как структурите във Вселената са се формирали, свързвайки ги с първите звезди и черни дупки.

луна
луна Източник: Wikipedia

И въпреки че след 1969 г. и края на програмата Аполо, човешкото изследване на спътника е прекратено и повърхността на Луната е изследвана само от спускаеми и орбитални апарати, няколко страни са заявили, че имат планове за изпращане на хора до Луната в близкото бъдеще.

Ще се случи ли това и от коя страна на Луната ще кацнат хората, остава да разберем.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Брутални глоби: Гърция забрани тротинетките за деца под 17 г.

Брутални глоби: Гърция забрани тротинетките за деца под 17 г.

Свят Преди 30 минути

При нарушения на забраната ще бъде налагана глоба от 150 евро. Предвижда се да бъде въведена и задължителна застраховка за хората, които карат такива превозни средства

Извънредно положение в щат на САЩ: Най-големият горски пожар погълна ски курорт

Извънредно положение в щат на САЩ: Най-големият горски пожар погълна ски курорт

Свят Преди 1 час

Националната метеорологична служба на САЩ издаде рядко предупреждение за „особено опасна ситуация“, тъй като сухите и ветровити условия подхранват появата на още пожари в западната част на страната

Температурите скачат до 37 градуса, ето къде се очаква дъжд

Температурите скачат до 37 градуса, ето къде се очаква дъжд

България Преди 2 часа

Максималните температури ще бъдат между 31° и 36°, в София - около 31°

<p>След месеци война: Израел и Ливан направиха първата крачка към мира</p>

Израел и Ливан подписаха рамково споразумение след преговори, проведени с посредничеството на САЩ

Свят Преди 11 часа

Документът цели да сложи край на сраженията между Израел и „Хизбула“ и да отвори път към трайно примирие

Трагедията във Венецуела: Жертвите вече са 920, над 50 000 са в неизвестност

Трагедията във Венецуела: Жертвите вече са 920, над 50 000 са в неизвестност

Свят Преди 11 часа

Спасителни екипи от няколко държави се включиха в издирването на оцелели, докато ООН определя операцията като изключително сложна

Мащабна полицейска акция в Несебър, има задържани

Мащабна полицейска акция в Несебър, има задържани

България Преди 11 часа

От областната дирекция засега не предоставят повече информация за предмета на акцията и за точния брой на задържаните, като се позовават на продължаващи процесуално-следствени действия

<p>СО обяви регулярни нощни проверки през целия летен сезон</p>

Столична община обяви регулярни нощни проверки през целия летен сезон

България Преди 12 часа

Общината, полицията и здравните власти започват регулярни нощни акции за спазване на обществения ред през летния сезон

Задържаха бившата полицайка Симона Радева, конвоират я в Сливенския затвор

Задържаха бившата полицайка Симона Радева, конвоират я в Сливенския затвор

България Преди 12 часа

Тя беше осъдена окончателно на 3 години и половина

Мълчалив вик за справедливост: Протест в памет на всички деца, загинали на пътя

Мълчалив вик за справедливост: Протест в памет на всички деца, загинали на пътя

България Преди 12 часа

Демонстрации се проведоха в цялата страна с призив за по-строг контрол и по-безопасни пътища

<p>Тръмп: Това е &quot;глупаво нарушение&quot; на примирието (ОБЗОР)</p>

Тръмп обвини Иран в нарушение на примирието след атака с дронове в Ормузкия проток

Свят Преди 13 часа

Напрежението в Персийския залив отново се покачва, след като Тръмп съобщи за иранска атака с дронове срещу търговски кораби в Ормузкия проток

Самолет се вряза в най-високата сграда в Пекин

Самолет се вряза в най-високата сграда в Пекин

Свят Преди 13 часа

Полицията отцепи района около 108-етажния „Ситик Тауър“, а властите все още не са излезли с официална информация.

<p>Горещината спря най-старата АЕЦ в света</p>

АЕЦ „Бецнау“ спря работа заради високи температури на река Ааре

Свят Преди 14 часа

Гореща вълна в Европа доведе до временно спиране на най-старата действаща атомна централа в света

Изписаха от болница треньора, пострадал при катастрофата на АМ Тракия“

Изписаха от болница треньора, пострадал при катастрофата на АМ Тракия“

България Преди 14 часа

При трагедията загинаха две 9-годишни деца и бащата на едно от тях

<p>След опустошителните земетресения: Йотова изрази съпричастност към венецуелския народ</p>

След опустошителните земетресения: Илияна Йотова изрази съпричастност към венецуелския народ

България Преди 15 часа

България поднесе съболезнования за стотиците жертви и хилядите пострадали