Д нес се навършват 150 години от рождението на един от най-значимите български революционери, изтъкнат предводител, организатор и деен участник в македоно-одринското освободително движение - Гоце Делчев.

Президентът Румен Радев проведе среща с кмета на  Благоевград Илко Стоянов и министър-председателя Кирил Петков.

Държавният глава е на посещение в града по повод тържественото отбелязване на 150-годишнината от рождението на Гоце Делчев. Румен Радев се включи в тържественото факелно шествие и отдаде почит пред паметника на българския революционер, чието име се нарежда сред най-значимите в освободителното движение в Македония и Одринско. По време на официалната церемония президентът прие почетния строй и отправи слово пред жителите и гостите на града.

„В историческата памет на нашия народ има събития, които винаги ще ни изпълват с национална гордост. Има личности, които още приживе се превърнаха в легенди. Българи с непреклонна воля, родолюбие и всеотдайност, чийто живот и дело не се побират в граници и епохи”, заяви Румен Радев.

„Само месеци след възкресението си през 1878 г. Свободна България бе разпокъсана, а Македония и Тракия отново хвърлени под робство. Но Берлинският конгрес не успя да угаси нито вярата на македонските и тракийските българи в собствените сили да отстояват правото си на достоен живот, нито надеждата за свобода. Защото имаше хора, революционери като Гоце Делчев. Вътрешната македоно-одринска революционна организация прие заветите на Васил Левски и продължи борбата, в която завинаги ярко ще свети името на Гоце Делчев. Първият сред онези, които, по думите на Яворов, поеха знамето на старите български революционери и го побиха на македонската земя”, каза още той.

„Вдъхновени от примера на Гоце Делчев, от волята и силата, честността, с която той ръководеше освободителното движение, предците ни възпитаха у себе си смелост и сила, с която отстояваха светъл идеал – свобода и достойнство за всяко човешко същество. Днес и от двете страни на границата се нуждаем също от такава сила и смелост, за да се освободим от заблудите, да отхвърлим насаденото ни разделение и идеологическите окови и заедно да открием пътя, по който да продължаваме напред”.

„Историята много хора казват, че трябва да се чете, да се знае, но не трябва да се забравя и това наистина е така. Историята също трябва да се разбира, а героите трябва да се почитат и да се разбират техните идеи и завети. Затова не трябва да забравяме, че Гоце Делчев е символ на свободата, Гоце Делчев е човек, който ясно разбира вредата от шовинизма, за него светът е единствено поле на културното съревнование между народите”, заяви от своя страна премиерът Кирил Петков.

Той припомни, че Гоце Делчев посвети живота си на борбата срещу деспотизма. Според него някой се опитва да използва героя за разделение.

„Нормално ли е точно личността на Гоце Делчев да разделя нас хората, от двете страница на границата, които с гордост кръщаваме нашите градове, улици, площади, училища на него. Дали ние сме разбрали историята и днес следваме неговите принципи? Ако осъзнаваме нуждата да променим това, с нашите усилия ние можем да променим нещата, защото, както казва Гоце Делчев: Труд и постоянство – това е силата, с помощта на която човек става най-велик при всяко начинание”, каза премиерът.

Гоце Делчев е роден на 23 януари по стар стил (4 февруари) 1872 г., в Кукуш, в семейството на Никола и Султана Делчеви.

Гоце е трето дете и първи син във фамилията. Живота си свързва с Вътрешна македоно-одринска революционна организация /ВМОРО/. Умира на 4 май 1903 г. при битка с османска потерия, край село Баница, Сярско, информира БТА.

ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ ЧЕСТВАНИЯТА В НАШАТА ГАЛЕРИЯ ТУК 

150 години от рождението на Гоце Делчев

"Гоце Делчев е неразделна част от нашата обща история с народа на Северна Македония.

Той е една от личностите, които карат и двата народа да се гордеят". Това заявява министър-председателят Кирил Петков на страницата на Министерския съвет във Фейсбук.

"Днес отбелязваме 150-тата годишнина от рождението на един от най-светлите умове на нашата история

- българският революционер Гоце Делчев. Той е един от символите на борбата за свобода, идеолог на македоно-одринското революционно освободително движение", посочва българският премиер.

Саботира ли Скопие общото честване на Гоце Делчев

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Психолог обясни: Защо летният флирт остава в паметта ни за цял живот

Любопитно Преди 30 минути

Летният флирт е като фойерверк, докато дългата връзка е огън в печката, казва психологът Светла Влахова. Според нея липсата на битови ангажименти прави морските истории толкова ярки, но истинското изпитание започва в ежедневието

Израел удари Сирия, за да спре Турция, САЩ реагираха

Израел удари Сирия, за да спре Турция, САЩ реагираха

Свят Преди 8 часа

Израел е споделил високочувствителна разузнавателна информация със САЩ

Северна Македония обяви нов посланик в София

Северна Македония обяви нов посланик в София

България Преди 9 часа

Крум Ефремов по-рано е бил посланик на Северна Македония в Украйна

Отровиха пет лешояда в „Централен Балкан“

Отровиха пет лешояда в „Централен Балкан“

България Преди 9 часа

Посегателството срещу защитени видове е наказуемо, като се предвижда лишаване от свобода до пет години и глоби до 11 хил. евро

Миронов: Време е да ударим Великобритания с балистична ракета "Орешник"

Миронов: Време е да ударим Великобритания с балистична ракета "Орешник"

Свят Преди 9 часа

Лавров обвини Великобритания в участие във войната с Украйна

Нивото на Дунав при Галац падна до 16 см от кота 0

Нивото на Дунав при Галац падна до 16 см от кота 0

Свят Преди 10 часа

Дебитът на Дунав при навлизането на реката в Румъния е едва 1350 кубични метра в секунда

Хакери откраднаха данни на 1,2 млн. души

Хакери откраднаха данни на 1,2 млн. души

Свят Преди 10 часа

Службите в Латвия предупредиха, че измамници могат да злоупотребят с откраднатите данни

Загинаха шефката на пиара на „Диор“ и продуцентът Никола Алтмайер

Загинаха шефката на пиара на „Диор“ и продуцентът Никола Алтмайер

Свят Преди 11 часа

Колата на двойката се е блъснала в насрещно движещ се камион

Ефремова: Работи се с родителите на задържаните за убийството на Кузев, но не всички съдействат

Ефремова: Работи се с родителите на задържаните за убийството на Кузев, но не всички съдействат

България Преди 11 часа

Социалният министър: Има нужда законът да бъде променен в посока на това да бъде модернизиран

Над 6000 бали със слама горят край Ковачица

Над 6000 бали със слама горят край Ковачица

България Преди 11 часа

Огънят вече е обхванал и намираща се в близост постройка

Връщат шефа на ВиК-Несебър в ареста

Връщат шефа на ВиК-Несебър в ареста

България Преди 12 часа

С решението си Апелативният съд възстановява най-тежката мярка за неотклонение спрямо обвиняемия

Евакуираха десетки деца заради пожар край Мездра

Евакуираха десетки деца заради пожар край Мездра

България Преди 13 часа

Пожарът е погълнал четири постройки

Шишков обяви кои незаконни строежи ще бъдат обявени за „търпими“

Шишков обяви кои незаконни строежи ще бъдат обявени за „търпими“

България Преди 13 часа

Регионалният министър констатира харчене на европейски средства за проекти, които не вършат работа

Германци докарали десетки хиляди нелегални мигранти в Италия

Германци докарали десетки хиляди нелегални мигранти в Италия

Свят Преди 13 часа

Общо около 42 300 души са пристигнали в италианските пристанища от 2022 г. насам с частни спасителни кораби

Снимката е илюстративна

Сърбия се бори с над 40 пожара

Свят Преди 14 часа

Трудният терен и силният вятър пречат на гасенето, а властите следят качеството на въздуха