1

А строномите извършват редовни проверки на звездна система, за чието наблюдение в момента е необходим телескоп, тъй като очакват, че скоро тя ще стане достатъчно ярка, за да може да се наблюдава с невъоръжено око. Според една от прогнозите това може да се случи по всяко време от днес до септември, въпреки че има основания да се смята, че може да се наложи да почакаме още една година.

Едно от чудесата на астрономията е начинът, по който много често звездите внезапно стават впечатляващо ярки. Когато въпросната звезда преди това е била твърде слаба, за да бъде видяна, може да изглежда, че се е появила нова звезда, и преди изобретяването на телескопа те са станали известни като нови звезди от "De nova stella", латинското "нова звезда".

На две и половина хиляди светлинни години от нас, в посока на съзвездието Coronae Borealis, се очаква такова зрелищно "изсветляване".

Събитието ще се случи, защото известната като T Coronae Borealis (T CrB) не е една, а две звезди. Въпреки че двойните звезди са най-често срещаното разположение на звездите, тази двойка е опасна комбинация от червен гигант и бяло джудже, като и двете са скромно по-масивни от Слънцето. С течение на времето интензивната гравитация на бялото джудже издърпва материал от червения гигант, създавайки акреционен диск, малко подобен на този, който обикаля около черна дупка.

Когато част от тази материя се приближи достатъчно близо до бялото джудже, тя се нагрява до степен, в която се разпалва термоядрен синтез, което води до рязко увеличаване на яркостта. Повечето такива изсветлявания са като тези на обикновена променлива звезда. Например през 2016 г. системата T CrB увеличи яркостта си приблизително три пъти. Тъй като обаче тя все още беше едва видима в бинокъл, малко хора се интересуваха от това.

През 1866 и 1946 г., от друга страна, скокът беше нещо съвсем различно, като се увеличи няколко хиляди пъти, така че беше лесно видим с невъоръжено око. Подобно събитие астрономите очакват с нетърпение.

Някои бели джуджета, които откъсват материал от своите спътници, правят това хаотично, като при нашите наблюдения се осветяват само веднъж. Други, известни като рекурентни нови, се движат по редовен график. Възможно е да не сте чували за тях, защото повечето повтарящи се нови са толкова далеч, че дори когато станат ярки, не можем да ги видим без помощ, което прави T CrB почти уникална. В своя пик през 1866 и 1946 г. тя е била почти толкова ярка, колкото Полярната звезда, надминавайки всички звезди, с изключение на няколкостотин. Само една друга рецидивираща нова е видима с невъоръжено око в най-ярката си фаза и то едва-едва.

Разликата между двете добре проучени събития на T CrB е малко под 80 години. Ако това се повтори точно, следващото събитие бихме очаквали в края на 2025 г. За съжаление не може да си сверите часовника по повтаряща се нова, така че няколко години на всяка страна не биха били изненадващи.

Миналата година обаче професор Брадли Шефър от Държавния университет в Луизиана отбеляза, че преди събитието през 1946 г. Т CrB е претърпяла известно забележимо затъмнение, а сега е направила нещо много подобно. Въз основа на времето от потапянето до пика, Шейфър прогнозира, че трябва да очакваме проява между февруари и септември тази година. Шефер също така направи впечатляващи проучвания, за да открие доказателства за това, което изглежда е било предишни наблюдения през 1787 и 1217 г.

Въпреки че всяко от предишните съобщения може да е за нещо друго, което случайно се е намирало в същата част на небето, Шефър изтъква силни аргументи, че това най-вероятно са били предишни изригвания на T CrB, в който случай можем да бъдем по-уверени да го очакваме скоро.

Въпреки това прогнозите на Шейфър за времето бяха придружени от известна доза несигурност, която сякаш се изгуби в някои скорошни доклади, в които се обявяваше, че следващият връх ще бъде забелязан до септември.  

T CrB се намира на 25 северна деклинация, което означава, че е видим през по-голямата част от годината от Европа и Северна Америка. Изключение прави периодът септември-ноември, когато Слънцето се намира досадно близо до него на небето, така че наистина бихме предпочели да не настъпи моментът на експлозията му. Наблюдателите от южното полукълбо имат значително по-тесен прозорец за наблюдение.

Когато експлозията настъпи, НАСА прогнозира, че T CrB ще бъде видима с просто око в продължение на няколко дни, след което ще последва около седмица, в която бинокълът все още ще бъде достатъчен. За да я откриете, погледнете между много ярките звезди Вега и Арктур, малко по-близо до последната и на около седем градуса от Алфека, която би трябвало да е с подобна или малко по-голяма яркост.

Коментари 1
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

1 коментар
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Мощно торнадо връхлетя централните части на САЩ (СНИМКИ/ВИДЕО)

Мощно торнадо връхлетя централните части на САЩ (СНИМКИ/ВИДЕО)

Свят Преди 7 минути

Стихията е причинила значителни щети, има и ранени

<p>Северна Корея с остро предупреждение към&nbsp;САЩ</p>

Северна Корея обвини САЩ в политизиране на въпроса с човешките права

Свят Преди 23 минути

Ще предприемем твърди и решителни стъпки в защита на своята неприкосновеност и сигурност в отговор на Вашингтон, заяви Пхенян

Енергийният министър прави опит за предоговаряне на сделката с "Боташ" в Турция

Енергийният министър прави опит за предоговаряне на сделката с "Боташ" в Турция

България Преди 1 час

Владимир Малинов ще разговаря с колегата си Алпарслан Байрактар

Инцидент с влак в Германия, има пострадали

Инцидент с влак в Германия, има пострадали

Свят Преди 2 часа

Композицията е спряла аварийно, след което в нея е избухнал пожар

<p>Fitch потвърди кредитния рейтинг на България, но отправи предупреждение за еврозоната</p>

Fitch потвърди кредитния рейтинг на България, но отправи предупреждение за еврозоната

Пари Преди 2 часа

Инфлацията в страната се е понижила значително, но остава над тази на трите най-добре представящи се държави членки на ЕС, посочва международната рейтингова агенция

Бум на кърлежи в Пловдив, двама души са в тежко състояние

Бум на кърлежи в Пловдив, двама души са в тежко състояние

България Преди 2 часа

Това са първите случаи за тази година след затоплянето на времето

Защо Eрдоган отложи посещението си в САЩ

Защо Eрдоган отложи посещението си в САЩ

Свят Преди 3 часа

Решението е взето поради промени в програмата на президента на Турция

Кой губи и кой печели от забраната на рекламата на хазарт?

Кой губи и кой печели от забраната на рекламата на хазарт?

България Преди 3 часа

С необичайна скорост за законодателна дейност, в последния си работен ден преди изборите, НС прие промени в Закона за хазарта на първо гласуване

Христо Гаджев: Отстраняването на Росен Желязков беше излишна проява на заяждане

Христо Гаджев: Отстраняването на Росен Желязков беше излишна проява на заяждане

България Преди 3 часа

То е зловредно, а мотивите са зашити с бели конци, заяви народният представител от ГЕРБ-СДС

Нови правила за шофьорите в Гърция

Нови правила за шофьорите в Гърция

Свят Преди 3 часа

Санкциите, които полицията в южната ни съседка налага, са доста сериозни

Хилари Клинтън идва в България

Хилари Клинтън идва в България

България Преди 3 часа

Визитата е по повод специална среща на Глобалната инициатива на Клинтън (Clinton Global Initiative – CGI) на 18 май 2024 г. в София

Русия с нови удари по енергийна инфраструктура в Украйна

Русия с нови удари по енергийна инфраструктура в Украйна

Свят Преди 4 часа

Засегнати са четири топлоелектрически централи

Земетресение в района на Черно море

Земетресение в района на Черно море

България Преди 6 часа

Епицентърът му е на 100 км от Варна и на 480 км от София

Учение на китайски бойни самолети в близост до Тайван

Китайски военни самолети навлязоха в Тайванския проток

Свят Преди 6 часа

Машините са пресекли средната линия на протока