И сторията на един от най-гениалните хора, живели някога, започва на 14 март 1879 г. в градчето Улм в Кралство Вюртемберг. Израства в светско еврейско семесйтво. Баща му Херман Айнщайн е бил инжинер, а майка му Полин Кох е била домакиня. Алберт е имал и сестра - Мая, която била 2 години по-малка от него.

Учи в Мюнхен, като в училище имал затруднения. Имал и проблеми със словото. Там развива страстта си към класическата музика, учи се да свири на цигулка.

В края на 80-те семеен приятел започва да преподава частни уроци на Айнщайн. От него младият Алберт запалва интереса си към светлината, като по-късно това се превръща в първият значим негов труд, наречен „Изследване на състоянието на етера в магнитни полета“. По това време се запознава и с Милева Мирич, бъдещата му съпруга.

В средата на 90-те цялото семейство Айнщайн се преместило в Милано, Италия, след като баща му загубил бизнеса си. Единствено младият Алберт останал в Мюнхен, където останал да живее в общежитие. Понеже бил застрашен от задължителната служба в армията, напуснал училище с медицинска бележка, в която се твърдяло, че имал проблеми с нервите, което не било така наистина. Тогава се присъединява към семейството си в Милано.

Източник: Getty Images/Guliver

От Италия кандидатства в шведския Политехнически университет в Цюрих, като там го приели заради необичайно високите резултати по математика и по физика, въпреки, че се провалил по останалите предмети.

Понеже не е положил матура и не е завършил основното си образование, нямало как да започне да учи там и за това отива в училището Аарау в Швейцария, за да довърши основното си образование. Малко по-късно Айнщайн се отрича от германското си жителство и става гражданин на Швейцария.

След като завършва Политехническия университет, се мъчи да намери работа в сферата на науката. Кандидатства на много места, но не го приемат никъде.

Източник: Getty Images/Guliver

През това време връзката му с Мирич се задълбочила, въпреки, че семейството му не я одобрявало, понеже била сръбкиня.

Въпреки това, той продължава да я среща и да ѝ пише писма, в които ѝ споделя повечето от научните си идеи. През 1902 г. на двойката се ражда дъщеричката Лийзерл, чиято история обаче остава загадка до ден днешен. Някой хора предполагат, че е дадена за осиновяване, а други - че семейството на Мирич я е отгледало, но никой не знае със сигурност какво и къде е отишла.

Същата година Айнщайн най-накрая успял да си намери работа в Петентното бюро на Швейцария. Малко по-късно баща му починал, а това позволило на Алберт и Милева да се оженят на 6 януари 1903 г. По-късно двойката има два сина Ханс и Едуард.

Бракът им обаче не бил много щастлив. Връзката им била по-платонична, отколкото романтична. И двамата имали силни независими характери, пък и Алберт обичал да се изолира, докато работел върху теориите си.

Никой не знае със сигурност колко съпругата му му помагала в работата, някои твърдят, че имала незначително влияние, други - че имала голям пръст в теорията на относителността.

Двамата се развеждат през 1919 г., като Айнщайн се съгласява да ѝ даде пари, ако случайно спечели Нобеловата награда.

В същата година Айнщайн се жени за братовчедката си Ела Ловентал, която с която е започнал да се среща още преди развода. И по време на втория си брак похотливия Алберт продължил да се среща с други жени, а самият брак завършил със смъртта на Ловентал през 1936 г.

И понеже скочихме много напред във времето, се връщаме обратно в 1905 г. Чудотворната година за Айнщайн.

През нея той публикува 4 негови труда в най-елитното издание по Физика за онова време. Те били за фотоелектричния ефект, теорията на относителността, Брауновото движение и връзката между материя и енергия.

Точно от четвъртия му труд е най-известното уравнение на всички времена E=mc2 (Енергията е равна на масата по скоростта на светлината на квадрат), което в общи линии ни казва, че много малко материя може да се превърне в огромно количество енергия, от където се родила идеята за ядрените оръжия.

Известният квантов теоретик Макс Планк подкрепя труда на Айнщайн и по този начин Алберт печели много внимание и става известен.

Теорията на относителността завършил напълно през ноември 1915 г., като мнозина, включително и той самият, смятат именно нея за кулминацията на научната му кариера.

През 1921 г. Айнщайн печели Нобеловата награда по физика. Понеже теорията на относителността все още не била доказана и имало много физици, които твърдели, че тя не била правилна, получил Нобеловата награда за обяснението си за фотоелектричния ефект, а въпреки това в речта си, Айнщайн говорел за относителността.

През 1933 г. Айнщайн заминава за Щатите. Става учител в университета Принстън. Там започва да работи върху универсална теория, която да обедини всички физични закони.

Източник: Getty Images/Guliver

През 1939 г. Айнщайн пише писмо лично до президентът Рузвелт, като го предупреждава, че нацистите може да са разработили ядрено оръжие, съветвайки президента и американците да разработят такова оръжие. По-късно Айнщайн казва, че съжалява за известното уравнение, и че му се е искало да не го е създавал, след като вижда какви са пораженията в Хирошима през 45-та година.

След тази трагична бомбардировка започва да работи по регулирането и контролирането на ядрените оръжия в световен план.

На 17 април 1955 г., докато пишел речта си за седмата годишнина на Израел, получил аневризъм на аортата. Веднага е откаран в медицинският център на Принстън, но отказал да бъде опериран.

Казва "Искам да си отида, когато аз искам" и "Безвкусно е да се удължава живота изкуствено. Свършил съм си работата, време е да си отдида. Ще го направя елегантно".

Умира на следващата сутрин - 18 април, 1955 г., на 76-годишна възраст. Последните му думи обаче си отишли с него, защото медицинската му сестра не знаела немски език.

В болницата се случва и още нещо интересно. По време на аутопсията Томас Харви, хирургът - открадва мозъкът на Айнщайн. Взима го и го скрива без знанието на семейството на Айнщайн. След това физикът е кремиран и погребан на неизвестно място, по негово желание.

Алберт Айнщайн е поредният от гениите, чиито истории разказваме в "Портрет", поредният човек, без чийто труд светът, който днес познаваме, далеч нямаше да бъде толкова напреднал.

В това кратко видео разказахме само малка част от интересната му история. Дълбоко се надяваме да ви е станало достатъчно интересно, за да прочетете допълнително за него.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Украйна: Не е вярно, че Русия ни е изтласкала от Курска област

Украйна: Не е вярно, че Русия ни е изтласкала от Курска област

Свят Преди 7 часа

Операцията на украинските въоръжени сили в определени райони в Курска област продължава

Фон дер Лайен: Украйна може да разчита на ЕС

Фон дер Лайен: Украйна може да разчита на ЕС

Свят Преди 8 часа

Урсула фон дер Лайен: Можете да разчитате на нашата подкрепа на масата за преговори

Герасимов докладва на Путин: Курск е освободен

Герасимов докладва на Путин: Курск е освободен

Свят Преди 11 часа

Герасимов: Военните и офицерите от севернокорейската армия демонстрираха голям професионализъм

Почина Жан-Пол Монтанари, директор на Танцовия фестивал в Монпелие

Почина Жан-Пол Монтанари, директор на Танцовия фестивал в Монпелие

Свят Преди 12 часа

Дати: Жан-Пол Монтанари остави своя отпечатък в историята на танца във Франция и Европа

<p>Русия е готова да преговаря с Украйна без условия</p>

Русия е готова да преговаря с Украйна без предварителни условия

Свят Преди 13 часа

Путин е казал това на Стив Уиткоф

Жена загина при тежка катастрофа с пиян шофьор

Жена загина при тежка катастрофа с пиян шофьор

България Преди 15 часа

Пътните полицаи установили, че водачът е с 2,61 промила алкохол

Да помогнем на Галя: Майка на 5-годишно дете се нуждае от средства, за да пребори рака

Да помогнем на Галя: Майка на 5-годишно дете се нуждае от средства, за да пребори рака

България Преди 16 часа

Последната ѝ надежда е скъпоструващо лекарство, за което лекарите, макар и трудно, успели да уговорят доставка от Америка

<p>10 капки кръв могат да открият 12 вида рак&nbsp;с изкуствен интелект</p>

10 капки кръв могат да открият 12 вида рак с изкуствен интелект, години преди симптомите

Любопитно Преди 16 часа

Необходими са само 10 капки кръв, за да се открият до 12 често срещани вида рак

<p>Учени откриха планета с опашка</p>

Учени откриха планета с опашка в съзвездието Пегас

Свят Преди 16 часа

"Дължината на опашката е огромен, простира се до 9 милиона километра"

Нови преговори между Вашингтон и Техеран в Оман

Нови преговори между Вашингтон и Техеран в Оман

Свят Преди 16 часа

Предвидени са разговори на високо равнище между иранския външен министър Абас Арагчи и пратеника на Доналд Тръмп за Близкия изток Стив Уиткоф

Алис Кепел - прабаба на кралица Камила и последната любовница на крал Едуард VII

Кралят, на когото прабабата на Камила е била любовница

Любопитно Преди 17 часа

Бурният живот на крал Едуард VII

Мощна експлозия разтърси пристанище в Иран, над 700 ранени

Мощна експлозия разтърси пристанище в Иран, над 700 ранени

Свят Преди 17 часа

Взривът се е чул в радиус от няколко километра

<p>Тръмп: Русия и Украйна са на крачка от мирно споразумение</p>

Тръмп: Има съгласие по основните точки на мирното споразумение между Русия и Украйна

Свят Преди 18 часа

Сега двете страни трябва да се срещнат на много високо равнище, за да го приключат, заяви американският държавен глава

Доналд Тръмп

Доналд Тръмп пристига за погребението на папата с послание към Путин и Зеленски

Свят Преди 18 часа

Той написа кратко съобщение в социалните мрежи

Японец мълча 20 години след семеен спор, но продължи да живее с жена си

Японец мълча 20 години след семеен спор, но продължи да живее с жена си

Любопитно Преди 18 часа

Двойката даже приветства трето дете през годините тишина