М инистър-председателят Росен Желязков съобщи, че е разговарял в Брюксел с председателя на Европейския съвет Антонио Коща преди срещата на държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС.

"Говорихме подробно по темата за разширяването на ЕС със страните от Западните Балкани, акцентът беше върху въпроса за разширяването на ЕС спрямо Република Северна Македония на принципа на собствени заслуги", уточни Желязков пред български журналисти.

Силяновска: Имах приятен разговор с Росен Желязков, вярвам в нуждата от приятелство

"Нашата позиция е в пълен синхрон с изразената позиция в декларацията на Народното събрание от май месец тази година. Тази позиция дава достатъчно гаранции на Република Северна Македония за това, че България няма да поставя каквито и да е различни условия и да превръща процеса в двустранен. Този процес ще бъде разглеждан от нас като държава член на ЕС и член на Европейския съвет, като отношения между Европейския съвет и Република Северна Македония", поясни премиерът.

"Много ясно в разговора беше поставен въпросът за това, че изпълнението на компромиса от 2022 г., който предполага промени в конституцията на Република Северна Македония с вписването на българската общност, е онова условие, необходимо, за да започне преговорният процес", добави той.

Докладът за напредъка на РСМ скара депутатите в НС (ВИДЕО)

"В цялата динамика от тези интересни отношения на Балканите темата за идентичност и език, която присъства в наратива на проекта за декларация на Европейския парламент, е тема, която цели да се заобиколи същественият въпрос", коментира Желязков.

Гласуваха доклада за напредъка на РСМ за ЕС

"Това заобикаляне отвлича вниманието на обществеността в България и в Република Северна Македония. Основният въпрос е промяна в конституцията, вписване на българската общност и защита на човешките права на българите в Република Северна Македония с необходимите гаранции за това. България не поставя каквито и да е условия по темата, а иска изпълнението на консенсусния компромис от 2022 г.", каза премиерът.

Той отбеляза, че е получил уверение от Коща, че Европейският съвет ще се придържа стриктно към консенсуса от 2022 година.

"Помолих председателя Коща да обърне внимание на нашите колеги в Скопие, че езикът на омразата не помага на този процес, включително в диалога ни, който трябва да се базира на Договора за добросъседство. Като мъдра държава член на ЕС се придържаме с необходимата доза въздържаност на нашите емоции и реакции по отношение на тези закачки на колегите от Северна Македония, които може би имат своите основания заради предстоящите (местни - бел.ред.) избори наесен", посочи премиерът.

Преди началото на заседанието на европейските държавни и правителствени ръководители в Брюксел, Желязков изрази очакване България да получи днес единодушната подкрепа на Европейския съвет за присъединяване към еврозоната.

"Имаме необходимата подкрепа, каза той. Премиерът поясни, че в заключенията от срещата се очаква да бъдат подкрепени оценките от докладите на Европейската комисия и на Европейската централна банка за готовността на нашата страна за въвеждане на общата валута. Ше бъде направена необходимата препоръка към Съвета на ЕС да одобри законодателните актове", допълни премиерът.

Предвижда се на 8 юли Европейският парламент да гласува своя доклад за приемането на България в еврозоната, а по-късно в същия ден Съветът на ЕС да приеме окончателните решения за въвеждането на еврото в нашата страна от 1 януари догодина.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Внимание! Опасно време в неделя - оранжев и жълт код за цяла България

Внимание! Опасно време в неделя - оранжев и жълт код за цяла България

България Преди 2 минути

Вижте прогнозата за времето за следващите няколко дни

Зимна буря удари Швеция: Мъж загина, 40 000 домакинства са без ток

Зимна буря удари Швеция: Мъж загина, 40 000 домакинства са без ток

Свят Преди 9 часа

Студеното време също така е причинило широко разпространени транспортни проблеми

Камила Кабело отново става хит с легендарното си „куисмойс“ – ето как започна всичко

Камила Кабело отново става хит с легендарното си „куисмойс“ – ето как започна всичко

Любопитно Преди 11 часа

Четири години след коледния си гаф в Белия дом, Камила Кабело отново става хит заради необичайното произнасяне на „Коледа“ – "куисмойс", превърнало се в интернет феномен, който певицата вече приема с чувство за хумор

„Той няма да говори за Доли“ – тайната любов на звездата, която остана далеч от прожекторите

„Той няма да говори за Доли“ – тайната любов на звездата, която остана далеч от прожекторите

Любопитно Преди 12 часа

Доли Партън, израснала в бедност и самота, намира любов в лицето на Карл Дийн – мъж, далеч от блясъка на шоубизнеса, с когото изгражда необичаен, но устойчив брак, докато тя превръща таланта си в световна слава и наследство

Земетресение от 7 по Рихтер разтърси Тайван

Земетресение от 7 по Рихтер разтърси Тайван

Свят Преди 12 часа

Към момента няма информация за пострадали или разрушения и не е обявена заплаха от цунами

„Хотелът на обречеността“ в Пхенян планира да отвори врати след 4 десетилетия

„Хотелът на обречеността“ в Пхенян планира да отвори врати след 4 десетилетия

Любопитно Преди 13 часа

Хотел „Рюгьонг“ в Пхенян е най-високата сграда в Северна Корея – 150 етажа и 330 метра височина, а пирамидалната му форма е позната на целия свят като символ на незавършените амбиции на страната

Столична община удължи договорите за чистота в девет района

Столична община удължи договорите за чистота в девет района

България Преди 14 часа

"Поредният заявен „апокалипсис“ се отлага", написа кметът на София във Facebook

Изненадващи факти за Коледа, които ще променят представата ви за празника

Изненадващи факти за Коледа, които ще променят представата ви за празника

Любопитно Преди 14 часа

Коледа крие много изненади: от езическите корени на елхата и имела, през забраната ѝ в Англия и месните пайове с кайма, до факта, че Дядо Коледа не е червен заради Coca-Cola, а Jingle Bells не е коледна песен и звучи от космоса

Тайната на Бари: Къде е погребан истинският Дядо Коледа

Тайната на Бари: Къде е погребан истинският Дядо Коледа

Любопитно Преди 14 часа

Град Бари претендира, че останките на брадатия старец са били погребани под църквата, която носи неговото име

Исторически рекорди за златото – какво следва през 2026 г.?

Исторически рекорди за златото – какво следва през 2026 г.?

Свят Преди 15 часа

Цената на благородния метал се повиши с повече от две трети и общо 52 пъти обнови историческия си максимум, като стойността за първи път надхвърли границата от 4500 долара

Швейцария не може да се отбранява сама, предупреди ген. Зюсли

Швейцария не може да се отбранява сама, предупреди ген. Зюсли

Свят Преди 15 часа

Началникът на националните въоръжени сили на Швейцария заяви, че страната е готова за нападения срещу критичната си инфраструктура и за кибератаки

Русия удължи забраната за износ на бензин и дизел до 2026 г.

Русия удължи забраната за износ на бензин и дизел до 2026 г.

Свят Преди 15 часа

Временната забрана за износ на автомобилен бензин извън страната се удължава до 28 февруари 2026 г. включително

Почина Деян Кюранов – емблема на гражданското общество

Почина Деян Кюранов – емблема на гражданското общество

България Преди 15 часа

Деян Кюранов беше съосновател на Екогласност“ и СДС

<p>Ройтерс разкри къде Русия крие най-мощното си оръжие</p>

Ройтерс разкри къде Русия крие най-мощното си оръжие

Свят Преди 17 часа

Разполагането на „Орешник“ идва седмици преди изтичането на договора New START от 2010 г. - последното споразумение между САЩ и Русия, ограничаващо стратегическите ядрени оръжия на двете най-големи ядрени сили