Н а първо четене депутатите конкретизираха зоните от въздушното пространство, в които може да бъде ограничавано въздухоплаването.

Единодушно, със 137 гласа "за“, парламентът прие на първо четене двата законопроекта за изменение в Закона за гражданското въздухоплаване на Министерския съвет (МС). 

С 31 гласа "за“, 31 – "против“ и 74 – "въздържал се“ депутатите отхвърлиха законопроекта на Божидар Божанов от парламентарната група "Продължаваме промяната-Демократична България.

С промените, предложени от Министерския съвет (МС), се конкретизират зоните от въздушното пространство, в които може да бъде ограничавано въздухоплаването. Предлага се тези, които са с временен характер, да не се определят от МС, а от министъра на транспорта, съгласувано с министъра на отбраната. В правомощията на МС остава определянето на зоните, които имат постоянен или дългосрочен характер.

На законодателно ниво се въвежда забрана за експлоатация без разрешение на безпилотно въздухоплавателно средство в географските зони на безпилотни летателни системи, в които експлоатацията им е ограничена или забранена. Предложението е в такива случаи дроновете да бъдат принудени да кацнат или да се приложат принудителни мерки за отстраняването им. Редът за принудително кацане на дроновете и за прилагане на принудителни мерки за отстраняването им ще се определят с наредба на МС по предложение на министъра на отбраната, министъра на транспорта и съобщенията, министъра на вътрешните работи, министъра на външните работи и председателя на Държавна агенция „Национална сигурност“.

С отделна разпоредба от законопроекта се предвижда министърът на транспорта, министърът на вътрешните работи, министърът на отбраната и министърът на здравеопазването, съгласувано с председателите на Държавна агенция "Национална сигурност", Държавна агенция "Разузнаване“, Държавна агенция "Технически операции“ и с началника на Националната служба за охрана да определят с наредба условията и реда за координация на полети с държавни безпилотни въздухоплавателни средства, предприемани в обществен интерес от държавни органи за охрана, отбрана, национална сигурност, противодействие на престъпността и опазване на обществения ред, осигуряване на пожарна безопасност и защита при пожари, бедствия и извънредни ситуации, както и за нуждите на спешната медицинска помощ.

Предлага се и промяна в Наказателния кодекс, като се създаде основание за търсене на наказателна отговорност за лицата, които експлоатират безпилотно въздухоплавателно средство без разрешение.

В законпроекта на МС се предвижда също назначаването на въздушни превозвачи да се извършва със заповед на министъра на транспорта и съобщенията.

С промените се възлага на Главна дирекция (ГД) "Гражданска въздухоплавателна администрация“ (ГВА) задължението за издаване на Националната програма за безопасност в гражданското въздухоплаване. Посочват се и регистрите, които ГДГВА води и поддържа. Националният борд за разследване на произшествия във въздушния, водния и железопътния транспорт е определен като национален компетентен орган по прилагането на европейски регламент.

Създава се възможност жалби срещу решение на летищен оператор за определяне на летищни такси да могат да подават ползвателите на летището или представители или сдружения на ползватели на летища. 

С отхвърления законопроект на Божидар Божанов (ПП-ДБ) се целеше да бъде създадена необходимата правна рамка на законово ниво, с която да се делегира извършването на конкретни действия срещу неправомерно използване на дронове около летища и други стратегически обекти за националната сигурност. При дискусията в залата Богомил Петков каза, че парламентарна група "Продължаваме промяната-Демократична България“ ще подкрепи трите законопроекта и ще направи предложения за промени между двете четения.

Никола Димитров от "Възраждане“ заяви, че ще подкрепят предложението на МС за дроновете, защото в него подробно са описани зоните, както и наказателната процедура. Законопроектът на Божидар Божанов звучи все едно да забраняваме дроновете да влизат там, където вече е забранено, коментира той. Между двете четения трябва да се помисли за отговорността на концесионерите на летищата, те трябва да носят по-голяма отговорност, според политическата сила. Цончо Ганев смята, че публично-частните партньорства, които управляващите смятат за добри практики, не са основание държавата да продава предприятията си на части на частни компании. 

Илиян Йончев от "БСП-Обединена левица“ обяви, че те ще подкрепят предложените от МС промени, но настоя в поднормативната уредба да бъде направена обективна оценка на риска, разходите за предлаганите регулации. В противен случай възникват въпроси в чий интерес са прокарани тези регулации, посочи депутатът.

Интересите са само за безопасността на полетите, обясни министърът на транспорта и вицепремиер Гроздан Караджов. Той смята също, че концесията е много по-добра от държавното управление. Според данните, които прочете, за последните 20 години държавно управление на софийското летище са изплатени общо 88,6 млн. евро, което е 4,5 млн. евро средно на година във вид на дивидент. След като летището е отдадено на концесия, наведнъж е платено двойно – 8,80 млн. евро предварително. Ние наследихме договор, който отлага заради пандемията плащането на годишната концесионна такса, но още на първата ми среща с концесионера поставих въпроса, че това е последната година, в която такса няма да се плаща, каза министърът. По думите му в момента концесионерът си прави сметките, защото трябва да инвестира 240-250 млн. евро в стартирането и изграждането на терминал 3 на летището.

От 2001 до 2020 г. държавният оператор е инвестирал 244,5 млн. евро като в тях е и изграждането на терминал 2, продължи Караджов. За сравнение концесионерът, за времето на концесията от 35 години, има задължение да реализира инвестиции в общ размер от 624 млн. евро. Първите 250 млн. евро започват сега със строителството на терминал 3. До февруари тази година инвестициите вече са в размер на 58 млн. евро, добави Гроздан Караджов. За следващите години е заложено концесионерът вече да си плаща таксата, а ние ще получаваме 32% от всички приходи на концесионера, каза Караджов и увери, че държавата е абсолютно гарантирана, независимо дали концесионерът се справя с приходи, това е ползата от публично-частното партньорство. Обещавам, че и за Летище Пловдив също ще бъде защитен държавният интерес, дори още по-добре, каза вицепремиерът.

Не пропускайте още от Vesti.bg:

Невероятно рядък „призрачен слон“ е видян за първи път от години

Съветник на Путин: С Русия не може да се води дълга война

"Искаме повече бебета": Предупреждение за глобална "криза" на раждаемостта

– Скъпа, наистина ли нямаш какво да облечеш за вечеря? – Да, имам гардероб с 50 неща, които „нямат с какво да се комбинират“.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Гръцки депутат се оплака от български просяци в Кавала

Гръцки депутат се оплака от български просяци в Кавала

България Преди 1 час

Константинос Хитас поиска мерки срещу фалшиви инвалидни карти и „професионални просяци“ от България

ЕК: Нуждаем се от мир в Газа, не от оправдания за нови удари

ЕК: Нуждаем се от мир в Газа, не от оправдания за нови удари

Свят Преди 1 час

Прекратяването на огъня в Газа е "застрашено" и трябва да бъде "възстановено възможно най-бързо", заяви френският външен министър Жан-Ноел Баро

Ето кога ще пуснат парното в София

Ето кога ще пуснат парното в София

България Преди 1 час

Директорът на ТЕЦ-София заяви, че ремонтът в „Дружба“ трябва да приключи през ноември

Пратеник на Путин: Войната в Украйна може да приключи до 1 година

Пратеник на Путин: Войната в Украйна може да приключи до 1 година

Свят Преди 1 час

"Убедени сме, че сме напът към мира и като миротворци трябва да го осъществим", заяви Дмитриев

Григор Димитров се оттегли от турнира Мастърс в Париж

Григор Димитров се оттегли от турнира Мастърс в Париж

Любопитно Преди 1 час

Все още не е ясна причината за оттеглянето

<p>&quot;Западът води война&quot;: Границата на Литва с Беларус остава затворена</p>

"Западът води война": Границата на Литва с Беларус остава затворена до 30 ноември

Свят Преди 1 час

Изключения се правят за дипломати, граждани на страни от ЕС и НАТО и Украйна, които напускат Беларус

Израел предупреди: Лидерите на "Хамас" няма да се ползват с имунитет

Израел предупреди: Лидерите на "Хамас" няма да се ползват с имунитет

Свят Преди 1 час

Той каза това след поредица от удари по ивицата Газа в отговор на обстрел, при който загина израелски войник

<p>Служител по почтеността - ново правило за публичните предприятия</p>

На първо четене приеха: Да има служител по почтеността в публичните предприятия

България Преди 2 часа

Със законопроекта се въвежда задължение за внедряване на системи за управление на корупционния риск в държавните предприятия

Вашият път към новите пазари: Balkan eCommerce Summit 2026 свързва бизнеса от цяла Източна Европа

Вашият път към новите пазари: Balkan eCommerce Summit 2026 свързва бизнеса от цяла Източна Европа

Любопитно Преди 2 часа

София става център на електронната търговия на 28-29 април 2026 г. с рекордни възможности за networking и бизнес преживяване от ново поколение

Елизабет Хърли призна, че има едно нещо, което Били Рей Сайръс няма право да прави с нея

Елизабет Хърли призна, че има едно нещо, което Били Рей Сайръс няма право да прави с нея

Любопитно Преди 2 часа

Тя сподели, че единственият ѝ проблем във връзката със Сайръс възниква, когато е време за пазаруване на хранителни стоки

Руска атака остави без ток близо 27 000 домакинства в Украйна

Руска атака остави без ток близо 27 000 домакинства в Украйна

Свят Преди 2 часа

Руската атака е предизвикала пожар, който е бил потушен бързо

Владимир Путин с ранени руски войници от фронта в Украйна

Русия тества ядреното супер торпедо „Посейдон“, Владимир Путин се похвали с успех

Свят Преди 2 часа

Владимир Путин, който пи чай с руски войници, ранени в Украйна, в болница в Москва, каза, че тестът е проведен във вторник

,

Прокуратурата ще плаща обезщетения на полицаите, които лежаха в затвора за смъртта на Чората

България Преди 2 часа

Преди окончателния край на делото за смъртта на Чората, полицаите бяха обвинени и осъдени за умишлено убийство, заради което лежаха 8 месеца в затвора

<p>Как&nbsp;Кристофър Шварценегер свали 30 кг за два месеца?</p>

Кристофър Шварценегер показа новата си фигура след като свали 30 кг

Любопитно Преди 2 часа

„Просто видях колко теглото ми пречеше да правя ежедневните дейности“