В СС изпрати решението си за избора на Иван Гешев за главен прокурор в президентството. А протестиращи срещу избора се събраха пред сградата на администрацията на държавния глава, информира NOVA.

Именно той трябва да подпише указ за назначаването на Иван Гешев за обвинител номер 1 на България или да върне решението във ВСС. От „Дондуков” 2 съобщиха, че Румен Радев ще се запознае с решението на ВСС за избора, след завръщането си от Япония. Той се прибира късно тази вечер.

Избраха Иван Гешев за главен прокурор на България

Организаторите на акцията са сдружение „БОЕЦ” и една от десните партии у нас. По-рано през деня част техни представители успяха да се срещнат с част от администрацията на президента и да договорят среща с него следващата седмица.

Тази вечер няма да има блокада на „Орлов мост”.

Поне такива са намеренията на протестиращите засега. Те обаче са категорични, че трябва да има процедура за избор на нов главен прокурор по нови правила.

„Очакваме да има вето на президента, за да се върне процедурата в начална позиция”, каза един от протестиращите. „Президентът е последната надежда в този случай. Румен Радев трябва да чуе хората. Трябва да осъзнае, че има прекалено много въпроси”, допълни млада жена, участничка в протеста.

Новите правила, за които недоволните настояват трябва да преминат през промяна в Конституцията. Право на такава имат президентът и 2/3 от народните представители. Според конституционалисти колкото повече се бави решението на държавния глава, толкова по-голям е шансът да влезем в конституционна криза.

Според Закона за съдебната власт ВСС изпраща незабавно на президента решението си за избор на нов главен прокурор. Едва след указ на държавния глава новият обвинител номер едно ще встъпи в длъжност. „Президентът няма срок”, каза Наталия Киселова, секретар по правни въпроси на Росен Плевнелиев.

Ако президентът Радев не подпише указ за назначаването на Иван Гешев, пред ВСС има две възможности.

Според някои юристи, кадровиците  трябва да прегласуват  решението си за одобрения вече кандидат. Други пък са категорични – процедурата за главен прокурор трябва да започне отначало.

Минути след избора на Гешев, от  ВСС обясниха какво ще направят. „Процедурата при връщане на кандидатурата и съответно неиздаване на указ е отново да се подложи на гласуване същата кандидатура. Знаете, че при повторно гласуван избор, президентът ще бъде задължен да го назначи с указ”, каза Даниела Машева, говорител на Прокурорската колегия.

А новоизбраният главен прокурор Иван Гешев, след 10-часово заседание на ВСС, заяви че

по Конституция президентът има последната дума.

„Не съм коментирал по никакъв начин решението на президента. И въобще на институцията. Аз смятам, че президентът ще изпълни в цялост правомощията, които са му вменени по Конституция”, коментира Гешев.

Мандатът на настоящия главен прокурор Сотир Цацаров изтича на 10 януари следващата година.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Трима ранени при стрелба на оживен площад в Германия

Трима ранени при стрелба на оживен площад в Германия

Свят Преди 1 час

Нападателят е успял да избяга

,

Хърватия ще въведе нова европейска система за граничен контрол

Свят Преди 2 часа

Новата система може да забави проверките по границите

.

Двама убити и петима ранени при руски въздушен удар в Донецка област

Свят Преди 4 часа

Руските удари са нанесли щети на девет къщи - частни жилища, и една църква

Полската опозиция протестира срещу мигрантската политика на премиера Туск

Полската опозиция протестира срещу мигрантската политика на премиера Туск

Свят Преди 5 часа

Според непотвърдени данни в митинга участват няколко хиляди души

.

САЩ няма да разполага американски войски в Газа

Свят Преди 5 часа

Това заяви главнокомандващият адмирал Брад Купър

Google Maps няма да помогне. Тази страна няма имена на улици: Как живеят хората там?

Google Maps няма да помогне. Тази страна няма имена на улици: Как живеят хората там?

Любопитно Преди 6 часа

Всичко по темата може да прочетете в следващите редове

Ердоган възнамерява да посети Ивицата Газа

Ердоган възнамерява да посети Ивицата Газа

Свят Преди 6 часа

Турският лидер подчерта, че след споразумението за прекратяване на огъня „не трябва да има връщане назад“

Айфеловата кула ще бъде съборена през 2026 г.? Ето какво знаем

Айфеловата кула ще бъде съборена през 2026 г.? Ето какво знаем

Свят Преди 7 часа

Последните твърдения в социалните медии предизвикаха безпокойство, че емблематичната Айфелова кула в Париж е планирана за събаряне през 2026 г.

,

„Китай не се страхува“: жителите на Пекин отхвърлят заплахата от мита на Тръмп

Свят Преди 7 часа

В петък американският президент внезапно обяви, че САЩ ще наложат допълнителни 100% мита върху целия китайски внос от 1 ноември „или по-рано“

След срещата в Ню Йорк – нов разговор между Зеленски и Тръмп

След срещата в Ню Йорк – нов разговор между Зеленски и Тръмп

Свят Преди 7 часа

Това съобщи ръководителят на канцеларията на украинския президент

,

„Ние не мълчим“: Протести в страната срещу насилието над деца

България Преди 7 часа

Протестиращите пред Съдебната палата носеха плакати с надписи „Учителят трябва да възпитава, не да травмира“ и „Насилието днес води до насилие утре“

,

Испания под вода: Армията се включи в спасителните операции след проливните дъждове

Свят Преди 8 часа

Над 300 сигнала за помощ само от един град, пътища край лагуната Мар Менор са затворени

НАТО проведе 12-часова патрулираща мисия във въздуха до границата на Русия

НАТО проведе 12-часова патрулираща мисия във въздуха до границата на Русия

Свят Преди 8 часа

Това беше изтъкнато в изявление на британския министър на отбраната Джон Хили

,

Норвежкият Нобелов институт разследва изтичане на информация

Свят Преди 8 часа

Вчера наградата беше присъдена на венецуелската опозиционна лидерка Мария Корина Мачадо

Доналд Туск

Туск обяви: Полша няма да приема мигранти и няма да плаща за това

Свят Преди 9 часа

Отказът на Полша може да има сериозни отражения върху бъдещето на пакта за миграция и убежище на ЕС, който цели да създаде по-справедлив механизъм за споделяне на отговорността