„За нас данъчната система показва своята висока ефективност повече от 10 години. Извършихме добра данъчна реформа. В момента сме сочени като пример от международните финансови институции. Не трябва нещо, което показва, че работи добре, да го заменяме с нещо което показа, че в миналото е работило по-зле". Това заяви в ефира на „Неделята на NOVA" председателят на АИКБ Васил Велев.

"Когато ние сменихме прогресивния данък с пропорционален, се повиши събираемостта и приходите се увеличиха следващата година повече, отколкото беше нарастването на БВП, тоест икономиката "изсветля". Ние имаме една ефективна данъчна система, към която се стремят много други страни. Искаме да развалим нещо, което работи добре, понеже ни е омръзнало вече и искаме да го развалим? Няма логика в това. Решението на парламента е антикризистна мярка, която ще действа временно, а не данъчна реформа. Целта е да се подкрепят най-засегнатите бизнеси. Браншът пое ангажимент за увеличаване на възнагражденията с 30 %. Минималният осигурителен доход се повишава от 610 лв. на 800 лв. Това ще компенсира между 1/3 е 1/2 от дупката на бюджета", каза още Велев.

На въпрос трябва ли да има отстъпки и за други сектори той заяви „ Не, за нас не трябва да има. Това е антикризистна мярка, спорна или безспорна, тя е договорена между правителството и представителните организации на бизнеса в тази сфера. Не мога да приема такива съждения от хора, които никога не упражнявали никакъв бизнес, камо ли този конкретен, които обясняват как това няма да им помогне и това не било добре за тях. След като те са я поискали, значи е добре за тях", обясни Велев.

 „За нас данъчната стабилност е много важен фактор за ускоряване на икономическия растеж. Пропорционалният данък не е несправедлив. Той прави така, че хората колкото повече получават, толкова данъци плащат. Тези, които имат по-високи доходи, много по-малко потребяват от обществените услуги. По този начин се изразява и тази солидарност. Отделен въпрос е защита на ниските доходи, но това беше въпрос на социална политика, а не на данъчна. Ние не бихме подкрепяли развалянето на нещо добре работещо. Ние мерим така наречения индекс „икономика на светло“  повече от 10 години. Той е нараснал за този период. Тоест сивата икономика се е свила с 15 процентни пункта", поясни председателят на АИКБ.

На въпрос какъв е рискът, ако се смени данъчната система, Велев обясни следното: „Това може да доведе до укриване на данъци, да се върнем към времената, когато по-богатите плащаха по-малко. Това ще забави икономическия растеж“.

„Много е важно газовата инфраструктура да се развива, защото по тези тръбопроводи може да бъде пренасян и водород. Той не създава проблем с CO2 замърсяването. Природният газ ще бъде използван при този преход, защото не можем да се лишим от него. Очаква се технологиите да създадат условия и водородът да поевтинее", коментира Велев.

По думите му Зелената сделка не трябва да се приема като даденост. „Ако Европа иска да бъде световен лидер в този преход, не може да си позволи да се убие индустриално. Това са и поуките от коронавируса. Европа използва индустриализацията на трети страни, за да произвежда там тези продукти", поясни той. 

„Парите, които ще получим от Европа, погледнато на пръв поглед, изглеждат много, но те не са достатъчни дори за половината на този преход, който трябва да извършим. Трябват ни и средства за инфраструктура. По-голямата част от средствата ще са за публични инвестиции. Сега сме свидетели на много добри проекти, за които финансирането не стига поради ограничения му размер“ каза председателят на АИКБ.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Китай арестува американски учен за шпионаж

Китай арестува американски учен за шпионаж

Свят Преди 3 часа

Мин Зин е докторант в Калифорнийския университет в Бъркли

Зеленски отне защитения статут на руския език

Зеленски отне защитения статут на руския език

Свят Преди 3 часа

Подписаният закон отнема от руския език защитата, предвидена в Европейската харта за регионалните или малцинствените езици

Носителят на голямата награда „Христо Г. Данов“ е Михаил Белчев

Носителят на голямата награда „Христо Г. Данов“ е Михаил Белчев

България Преди 5 часа

Отличието министърът на културата Евтим Милошев връчи посмъртно на съпругата му Кристина Белчева

Ангел Мечкаров: Живяхме 19 дни под атаки от дронове и ракети

Ангел Мечкаров: Живяхме 19 дни под атаки от дронове и ракети

България Преди 5 часа

Ангел Мечкаров и офицерите от армията са евакуирани от Багдад при старта на войната САЩ-Иран

Засилват контрола за достъп до Борисовата градина в София

Засилват контрола за достъп до Борисовата градина в София

България Преди 5 часа

Достъпът на автомобили се осъществява чрез организиран пропускателен режим с автоматизирани бариери

Гълъб Донев: Възстановяването на устойчивостта на публичните финанси е сред основните приоритети на правителството

Гълъб Донев: Възстановяването на устойчивостта на публичните финанси е сред основните приоритети на правителството

Свят Преди 6 часа

Съвет ЕКОФИН обсъди икономическото и финансово въздействие на руската агресия срещу Украйна

Зеленски вдига заплатите на украинската армия

Зеленски вдига заплатите на украинската армия

Свят Преди 7 часа

Зеленски уточни, че има налични средства

ЕК започва процедура срещу България за прекомерен дефицит

ЕК започва процедура срещу България за прекомерен дефицит

България Преди 7 часа

На 3 юни комисията прецени, че е възможно такава процедура да започне, но изчака оценката на ИКФ

Опустошение след най-малко три торнада край Чикаго в САЩ

Опустошение след най-малко три торнада край Чикаго в САЩ

Свят Преди 8 часа

Полицията предупреди жителите на Мервил „незабавно да се скрият на безопасно място“

Фейсбук се срина, потребители останаха без достъп до платформата

Фейсбук се срина, потребители останаха без достъп до платформата

България Преди 9 часа

Вълната от технически проблеми застигна и Instagram

Провокации и вдъхновяващи човешки истории в „Шеф под прикритие – Аватар“

Провокации и вдъхновяващи човешки истории в „Шеф под прикритие – Аватар“

Любопитно Преди 9 часа

Гледайте финалния епизод тази вечер от 21:00 ч. по NOVA

Хванаха мъж, продавал райски газ на деца във Варна

Хванаха мъж, продавал райски газ на деца във Варна

България Преди 9 часа

Младият мъж е задържан при специализирана операция

Какво ядат боговете на футбола? Любимите ястия на Роналдо, Меси и Мбапе на Мондиал 2026

Какво ядат боговете на футбола? Любимите ястия на Роналдо, Меси и Мбапе на Мондиал 2026

Любопитно Преди 9 часа

Част от любимите ястия на звездите от Мондиал 2026 включват: от португалската треска на Роналдо и аржентинския шницел на Меси, до иберийската шунка на Мбапе, бразилския боб на Неймар и здравословната сьомга на Хари Кейн

<p>Брендо пак е искал да бъде предсрочно освободен от затвора</p>

Евелин Банев-Брендо пак е искал да бъде предсрочно освободен от затвора

България Преди 9 часа

Той е осъден на 10 години и половина затвор за наркотрафик

Видео от изкуствен интелект измами жена да даде 33 000 евро

Видео от изкуствен интелект измами жена да даде 33 000 евро

България Преди 9 часа

Впоследствие комуникацията с нея била преустановена

Лили Иванова обяви последното си голямо национално турне през 2026 г.

Лили Иванова обяви последното си голямо национално турне през 2026 г.

Любопитно Преди 9 часа

През 2027 г. певицата ще изнесе само пет ексклузивни концерта в четири български града