К ато дребен детайл от хибридна война бих определил думите на говорителя на руското разузнаване Сергей Иванов.

Така Валери Симеонов коментира отправените от руска страна обвинения, че разпространява невярна информация.

"Да поразлисти сайтовете, да види телевизиите и тогава ще разбере откъде Валери Симеонов знае за разговорите между Наришкин и шейха на Дубай, че са били свързани с освобождаването на Васил Божков", посочи той и уточни, че информацията е била излъчена в ефира на държавната ни телевизия, български и арабски сайтове", каза той.

Русия отрече да е искала освобождаването на Божков от ОАЕ

Зам.-председателят на Народното събрание посочи, че не вижда никакъв повод за упрек към думите му и обясни, че той се е информира по случая само от наши медии.

"Второ, кое гарантира, че представителят на външното им разузнаване говори истината. В близките дни тази тема ще покаже дали ще има развитие", заяви Симеонов.

Попитан дали го обиждат отправените по негов адрес остри критики той каза, че сме свикнали на арогантния тон и поведение на всички представители на Русия в България по отношение на хора, които не споделят техните имперски интереси и разбирания.

"Такова беше изказването и на Путин, ако си спомняте, за Кирил и Методий навремето - погрешно и без да последват извинения. Такова беше изказването на т. нар. патриарх Кирил. Това е разследванията за контрабанда Гундяев, който сега е патриарх на Русия. Той идваше да удря по масата и да казва на кого трябва да се отдава почит на 3-ти март и на кого не трябва. Просто такова им е поведението. Мисля, че това е част от глобалната действителност, с която поне аз съм свикнал", поясни Симеонов.

На въпрос дали ще излезе с официална позиция, той каза, че няма да "влиза в диалог с руските ченгета, които работят с хибридна информация, с хибридни форми на обработка на обществото".

По-рано днес ТАСС съобщи, че директорът на Службата за външно разузнаване /СВР/ Сергей Наришкин не е обсъждал освобождаването на българския бизнесмен Васил Божков по време на своята среща с министър-председателя на Обединените арабски емирства.

Визитата на Наришкин се състоя на 11-12 февруари.

"Директорът на СВР наистина проведе много плодотворни преговори с премиера на ОАЕ, шейха на Дубай Мухамед бен Рашид Ал Мактум, но разговорът засегна изключително международни проблеми в сферата на сигурността и двустранното сътрудничество", заяви директорът на пресцентъра на СВР Сергей Иванов.

Той уточни, че международните информационни агенции са подхванали слуха, че по време на срещата Наришкин е помолил за освобождаването на българския бизнесмен Васил Божков, задържан по искане на България. Медиите са били подведени от изявлението на заместник-председателя на НС Валери Симеонов.

"Само болното въображение на Симеонов, умножено по ниското ниво на неговата компетентност, би могло да включи в дневния ред на толкова уважавани хора въпроса за българския предприемач“, отбеляза Иванов.

България изпрати искането за екстрадиция на Божков

Прокуратурата е повдигнала общо 11 обвинения на Васил Божков, в това число - за ръководене на престъпна група, за изнудване, за опит за подкуп на длъжностно лице, за подбудителство към престъпления по служба, за търговия с влияние, държане и отчуждаване на културно-исторически ценности, които не са регистрирани по надлежния ред. В отделно досъдебно производство се води разследване срещу него за принуда, убийства и изнасилвания.

Руснаци при Божков, шефът на руското разузнаване в ОАЕ

По непотвърдена информация от 16 февруари Божков е бил освободен от центъра за задържане в Абу Даби и вече се намира в Дубай. Бизнесменът е бил пуснат, след като подал молба да остане на свобода, докато тече процедурата по искането за екстрадицията му.

"България не е уведомявана от ОАЕ г-н Васил Божков да е освобождаван от ареста. Посланик Богдан Коларов отправи спешно запитване към властите дали изнесената информация е вярна", съобщиха от министерството на външните работи. На Божков е забранено да напуска ОАЕ и му е отнет задграничния паспорт", гласи още информацията.

На 15 февруари 2020 г. Министерството на правосъдието изпрати до българското посолство в Обединените арабски емирства (ОАЕ) полученото искане на главния прокурор за екстрадицията на Васил Божков и приложените към него документи, преведени на арабски език.

Писмото на министър Данаил Кирилов до министъра на правосъдието на ОАЕ и документите по екстрадицията ще бъдат предадени по дипломатически път.

Последващите действия по молбата за екстрадиция са изцяло от компетентност на властите на ОАЕ. 

София изпраща искането за екстрадиране на Божков

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
„Беше луда нощ“: Травис Келси с първи думи след сватбата с Тейлър Суифт

„Беше луда нощ“: Травис Келси с първи думи след сватбата с Тейлър Суифт

Любопитно Преди 9 минути

Звездата от НФЛ за първи път коментира сватбата си с поп иконата в „Медисън скуер гардън“. На грандиозното тържество с 1000 гости присъстваха звезди като Том Круз и Брад Пит, а водещ на пищната церемония беше комикът Адам Сандлър

Обвиниха кметицата на Трайково за купуване на гласове

Обвиниха кметицата на Трайково за купуване на гласове

България Преди 12 минути

В хода на досъдебното производство са били установени и разпитани свидетели, изготвена е и фоноскопна експертиза

Пълна промяна: Синът на Анджелина Джоли шашна с ярка червена коса

Пълна промяна: Синът на Анджелина Джоли шашна с ярка червена коса

Любопитно Преди 45 минути

18-годишният син на Анджелина Джоли и Брад Пит – Нокс, зашемети с нова яркочервена прическа. Младежът, който наскоро взе диплома без фамилията на баща си, продължава да експериментира с визията си, следвайки хамелеонския стил на известната си майка

<p>АМ &bdquo;Струма&ldquo; през Кресна: Последната пречка вече е премахната</p>

Магистрала „Струма“ през Кресненското дефиле: Държавата осигурява 230 млн. евро за отчуждаване

България Преди 1 час

Последната пречка пред проекта е отстранена, а обходът на Кресна се очаква да бъде готов до края на 2027 г.

.

Феноменът Gen Z: Защо младите харчат за кафе и пътувания, но се отказват от собствен дом

Любопитно Преди 1 час

Gen Z започва да спестява за пенсия 10 години по-рано от своите родители, но отказва да купува жилища. Вместо това младите избират „икономиката на малките удоволствия“ – харчейки за пътувания, козметика и ежедневни радости.

Двама се борят за шеф на НЗОК, един е кандидат за заместник

Двама се борят за шеф на НЗОК, един е кандидат за заместник

България Преди 1 час

„Прогресивна България“ и „Продължаваме Промяната“ издигнаха свои номинации за управител на здравната каса

<p>Абсолютен рекорд свари реколтата в Южна Корея</p>

Климатичен кошмар: Вадят сварени картофи директно от нивите в Южна Корея

Любопитно Преди 1 час

Рекордната жега от 42,5°C в Южна Корея съсипа реколтата от картофи, правийки ги меки като сварени още в почвата. Овощните градини и зеленчуковите масиви са унищожени, а учените предупреждават за предстоящ срив и драстичен скок в цените на храните

Откриха мъртъв шеф на телевизия в Северна Македония, по тялото му има наранявания

Откриха мъртъв шеф на телевизия в Северна Македония, по тялото му има наранявания

Свят Преди 1 час

38-годишният Лирим Хайредини, директор на телевизионната станция „Алсат-М“, е намерен безжизнен край търговски център в центъра на Скопие, полицията разследва случая

Салма Хайек празнува изненадващата новина за бебе в семейството

Салма Хайек празнува изненадващата новина за бебе в семейството

Любопитно Преди 2 часа

Доведеният син на Салма Хайек – Франсоа Пино-джуниър, и графиня Лара Козима станаха родители на момченце. Двойката запази бременността в тайна и загатна за сключен брак, а холивудската актриса показа първа снимка с новороденото си внуче

,

Холивудски трилър: Адриен Броуди и Шон Пен снимат филм за саботажа на „Северен поток“

Свят Преди 2 часа

Режисьорът Дъг Лаймън започна снимките на екшън трилъра „Snake Island“ в Загреб. Сюжетът проследява тайна мисия на украински водолази за взривяването на газопроводите, а в главните роли са носителите на „Оскар“ Шон Пен и Адриен Броуди

Размерът на осигуровките зависи не само от дохода, но и от вида на осигуряването, възрастта и категорията труд, показва актуализираната таблица на НАП.

НАП разясни осигуровките за 2026 г.: Какво се променя за работещи и самоосигуряващи се

Парите ни Преди 2 часа

Новите правила засягат осигурителните прагове, държавните служители, здравните вноски, непълното работно време и редица специални режими

Заради високия риск от пожари: Земеделският министър призова гражданите да бъдат внимателни и отговорни

Заради високия риск от пожари: Земеделският министър призова гражданите да бъдат внимателни и отговорни

България Преди 2 часа

За последното денонощие са регистрирани 10 много големи пожара, съобщи Пламен Абровски

IAB България представя AdEx 2025 – водещото проучване за дигиталния рекламен пазар у нас

IAB България представя AdEx 2025 – водещото проучване за дигиталния рекламен пазар у нас

България Преди 2 часа

Резултатите за инвестициите, тенденциите и развитието на пазара ще бъдат представени на 16 септември 2026 г. в София

Къде отиват парите ви? 10 коварни разхода, които изяждат бюджета ви

Къде отиват парите ви? 10 коварни разхода, които изяждат бюджета ви

Любопитно Преди 3 часа

Заплатата ви все още дори не е имала време да „престои“ в сметката ви, а вие вече се чудите къде са отишли част от парите

След взривовете в склада за боеприпаси: Прокуратурата влезе на оглед в „ЕМКО“

След взривовете в склада за боеприпаси: Прокуратурата влезе на оглед в „ЕМКО“

България Преди 3 часа

На място са следователи от следствен отдел, както и вещи лица и експерти