Н овият вариант на COVID-19 с екзотичното име „Нимбус“ не носи нищо различно или по-опасно от досегашните щамове на вируса.

(Във видеото: „Нимбус“: Вариантът на COVID-19, който е като „бръснач в гърлото“)

Това увери в интервю пред Елена Дремова за Vesti.bg микробиологът и епидемиолог проф. Тодор Кантарджиев, като призова обществото да не се поддава на излишна тревога.

„Създава се изкуствена паника в социалните мрежи. Нека хората бъдат спокойни, за да си изкарат едно незабравимо и спокойно лято“, каза експертът.

Според него новият вариант се проявява по познат сценарий - със силна болка в гърлото още в началото. Именно тогава е моментът за реакция.

„Който иска да не прекара инфекцията тежко, трябва да вземе мерки още при първите симптоми. Ако реагира навреме, гърлото ще спре да го боли още същия ден и няма да развие вирусната инфекция“, подчерта проф. Кантарджиев.

Летни вируси – какво още ни дебне в горещините?

Освен COVID-19, през лятото не бива да се подценяват и ентеровирусите – широко разпространени в горещите месеци. В тази група попадат вируси като коксаки, полиовирусите и еховирусите.

„Те причиняват висока температура, болки в мускулите и ставите, но обикновено минават за 2-3 дни. Рядко могат да доведат до менингити, но това се случва в много малък процент от случаите“, обясни специалистът.

Затова, според него, личната хигиена остава основна мярка за защита – особено миенето на ръце преди хранене и след ползване на тоалетната. А когато става дума за храна – мляко, месо и яйца не трябва да се съхраняват на стайна температура.

Лайшманиозата - познат, но рядък враг

Проф. Кантарджиев обърна внимание и на друга потенциална, макар и рядко срещана опасност - лайшманиозата. Болестта се предава чрез ухапване от папатаци (вид дребни насекоми) и е позната в някои южни райони на България.

„Опасността е по-голяма там, където има бездомни кучета и папатаци. Заболяването е паразитно и може да засегне вътрешни органи - проявява се с обща отпадналост, увеличен далак, понякога лимфни възли и повишена температура“, поясни той.

Лайшманиозата се развива между един и два месеца след ухапването, затова при съмнения лекарите трябва незабавно да назначат кръвни изследвания.

„В световен мащаб около 2,5 милиона души се заразяват всяка година. Болестта е най-разпространена в Африка, където от нея умират около 600 000 души годишно – предимно в региони без достъп до модерна медицина“, допълни проф. Кантарджиев.

Съвети за спокойно семейно лято

В навечерието на пиковия сезон на отпуските, проф. Кантарджиев отправи конкретни препоръки към родителите с малки деца:

  • Носете личен сапун и антибактериални кърпички с хлорхексидин - особено важни при хранене навън.
  • Не позволявайте на децата да ядат с мръсни ръце - било то царевица на плажа или сандвич на пейка.
  • Осигурете машинки срещу комари и спрейове - но използвайте внимателно при малки деца.

„На децата не се пръска директно кожата. Пръска се легълцето, количката или дрешките. Контактът с кожата може да предизвика алергии“, предупреди специалистът.

Възрастните без алергии могат спокойно да използват репеленти директно върху кожата.

Внимание: кърлежи

Източник: istock

Не на последно място, проф. Кантарджиев предупреди за опасността от кърлежи, особено активни през пролетта и началото на лятото.

„Кърлежите ще изчезнат, когато тревата изсъхне. А с оглед на това, че не се поливат масово градинки и зелени площи, очаквам активността им да спадне най-малко до две седмици“, уточни той.

Препоръчително е при излети сред природата да се носи дълъг панталон и затворени обувки, както и да се използват репеленти. След разходка - задължителен оглед на тялото, особено при децата.

Ако бъде открит кърлеж, той трябва да се премахне възможно най-скоро с пинсета или в най-добрия случай - от медицинско лице. Не се препоръчва да се маже с мазнини или спирт, защото това може да повиши риска от инфекция.

Проф. Тодор Кантарджиев е виден български епидемиолог. Той е заемал ръководна позиция като директор на Националния център по заразни и паразитни болести, ключова институция в системата на здравеопазването в България. Известен е с публичните си изяви и експертни мнения по въпроси, свързани с общественото здраве и борбата срещу инфекциозни заболявания.

Проф. Кантарджиев редовно предоставя актуална информация и съвети относно разпространението и превенцията на различни заболявания. Сред темите, по които е давал коментари, са пандемията от COVID-19 (включително варианта Омикрон), грипни епидемии, усилията за елиминиране на морбили, както и други паразитни заболявания като лайшманиозата.

Неговите изявления често касаят епидемиологичната обстановка в страната и превантивните мерки за защита на населението.

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

България Преди 55 минути

С промените се въвежда задължение за компетентните правоприлагащи органи да уведомяват относно процесуалните права

Гърция иска обяснение от Украйна за дрона край Лефкада

Гърция иска обяснение от Украйна за дрона край Лефкада

Свят Преди 1 час

Дендиас: Не искам да си представя какво би станало, ако се беше ударил в пътнически кораб

МОН обяви инструкции за предстоящите матури

МОН обяви инструкции за предстоящите матури

България Преди 4 часа

Идентификационната бланка с личните данни ще е неизменно свързана с първия лист

Кирил Киров - Кико: Заради кариерата жертвах личния си живот

Кирил Киров - Кико: Заради кариерата жертвах личния си живот

Любопитно Преди 4 часа

Продуцентът разкрива тайните на “Като две капки вода”, рисковете на живия ефир, отношенията с Рачков и Геро и цената да живееш постоянно зад кулисите на телевизията

Политическата криза във Великобритания ескалира, Уес Стрийтинг подаде оставка

Политическата криза във Великобритания ескалира, Уес Стрийтинг подаде оставка

Свят Преди 4 часа

Стрийтинг към Стармър: Вече е ясно, че няма да поведете Лейбъристката партия към следващите парламентарни избори

Спирова и Денисиньо спорят за короната в Hell’s Kitchen тази вечер

Спирова и Денисиньо спорят за короната в Hell’s Kitchen тази вечер

Любопитно Преди 5 часа

Големият шампион ще грабне наградата от 50 000 евро и титлата “Най-добър готвач на България”

Завързаха и ограбиха в дома му посред нощ човек в Лешница

Завързаха и ограбиха в дома му посред нощ човек в Лешница

България Преди 5 часа

Двама мъже са проникнали в къща в селото

Момчета пребиха и ограбиха човек в Перник

Момчета пребиха и ограбиха човек в Перник

България Преди 5 часа

Задържан е 16-годишен

Разбиха схема за хранителни добавки, представяни като лекарства

Разбиха схема за хранителни добавки, представяни като лекарства

България Преди 6 часа

До операцията се стигна, след като в Софийска районна прокуратура е подаден сигнал от бивш министър на здравеопазването

Кремъл: Путин ще посети Китай много скоро

Кремъл: Путин ще посети Китай много скоро

Свят Преди 6 часа

Подробности около визитата ще бъдат обявени допълнително, отбеляза Дмитрий Песков

Победителят Евгени Генчев от Hell’s Kitchen: Болката е мотиватор да станеш по-добър! (ВИДЕО)

Победителят Евгени Генчев от Hell’s Kitchen: Болката е мотиватор да станеш по-добър! (ВИДЕО)

Любопитно Преди 6 часа

След края на формата Евгени е категоричен, че ще продължи да развива кулинарната си страст и ще я съчетава с музиката

Снимката е илюстративна

Най-лошите съпруги според зодиака

Любопитно Преди 6 часа

Астролозите подредиха жените според зодиакалния им знак — вижте кои дами са олицетворение на семейната хармония и кои трудно понасят рутината, избухват за дреболии и са готови да превърнат брачния живот в истинска холивудска драма

Загадката на „Зелените деца от Улпит“: Мит, болест или посещение от друг свят

Загадката на „Зелените деца от Улпит“: Мит, болест или посещение от друг свят

Любопитно Преди 6 часа

Историята за двете деца със зелена кожа, появили се от нищото в английско село през XII век, продължава да вълнува историците и до днес. Дали са жертви на отравяне, изгубени имигранти или нещо много по-необяснимо?

,

Трагедия след вечеря: Семейство почина след консумация на диня

Свят Преди 7 часа

Случаят предизвика масова психоза в Индия

<p>Конституционният съд отмени мерките срещу ценовия шок при петрола и газа</p>

Конституционният съд отмени мерките на парламента срещу ценовия шок при петрола и газа

България Преди 7 часа

Висшите магистрати отмениха акта на Народното събрание от 13 март по искане на Министерския съвет. Мотивът: депутатите са нарушили разделението на властите и действащите закони за публичните финанси за 2026 година